reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ważne zmiany dla pracodawców w 2013 r.

Ważne zmiany dla pracodawców w 2013 r.

Nowe regulacje dotyczące urlopów wychowawczych, limit kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich czy kwestia finansowania bonów towarowych z zfśs to tylko niektóre zmiany, jakie mają wejść w życie na początku 2013 r.

Fundusze zfśs

Począwszy od 2013 r. wartość bonów, talonów i innych znaków wymienianych na towary lub usługi stanowiących pomoc socjalną ma być wolna od podatku. Takie zmiany przewiduje poselski projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przewidywana nowelizacja ma na celu wyeliminowanie luki w obowiązujących przepisach. Obecnie zwolnione z podatku są świadczenia rzeczowe i pieniężne, sfinansowane w całości ze środków zfśs lub funduszu związków zawodowych.

Jeżeli projekt wejdzie w życie, to od 2013 r. wszystkie wymienione wyżej świadczenia będą zwolnione z podatku do łącznej kwoty 380 zł w roku podatkowym.

Urlop wychowawczy

Ustawodawca chce, aby każde z rodziców, opiekunów dziecka miało prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugą osobę. Urlop wychowawczy będzie przysługiwał w wymiarze 36 miesięcy.

Zasada ta będzie miała zastosowanie również w przypadku korzystania z urlopu wychowawczego udzielanego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, którego stan zdrowia potwierdzono orzeczeniem lekarskim o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Pracownicy będą mogli korzystać wspólnie z urlopu wychowawczego – wymiar części urlopu wychowawczego, z której będą mogli korzystać jednocześnie, podwyższono z 3 do 4 miesięcy.

Urlop będzie mógł być wykorzystywany w maksymalnie 5 częściach, ale wciąż nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia.

Ponadto w nowelizacji zrezygnowano z zasady proporcjonalnego obniżania wymiaru urlopu wypoczynkowego w przypadku, gdy w danym roku kalendarzowym po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego korzysta on z urlopu wychowawczego, a następnie w tym samym roku powraca do pracy.

Ustalono także, że bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego.

Projekt zakłada wejście przepisów w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Urlopy rodzicielskie

Mimo że zmiany w urlopach macierzyńskich mają wejść w życie dopiero we wrześniu 2013 r., to ich ostateczne brzmienie jest ważne dla kobiet, które urodzą już w marcu. Zgodnie bowiem z planami rządu prawo do wydłużonego urlopu macierzyńskiego będą mieli ci pracownicy, którzy w momencie wejścia zmian w życie korzystają chociażby z ostatniego dnia urlopu macierzyńskiego.

Pracownik, który zostanie przy „starej” długości urlopu macierzyńskiego, będzie miał prawo do zasiłku w wysokości 100%. Jeżeli zechce skorzystać z rocznego urlopu – ZUS wypłaci mu 80% tego świadczenia. Pracownica już przed porodem będzie musiała zadecydować, który wariant wybiera.

Wydłużoną część urlopu będzie można podzielić maksymalnie na 3 części (w pierwszym roku życia dziecka).

Podstawa prawna:

  • art. 21 ust. 1 pkt 67, art. 22 ust. 9 pkt 1–3 i art. 22 ust. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2012 r. poz. 361),
  • art. 1 pkt 4 ustawy z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU poz. 1016),
  • art. 1 ustawy z 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU poz. 1278),
  • projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk sejmowy nr 882),
  • projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy z 21 listopada 2012 r. (druk nr 909).

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama