reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracodawca ma obowiązek podać komornikowi numer rachunku bankowego pracownika

Czy pracodawca ma obowiązek podać komornikowi numer rachunku bankowego pracownika

Otrzymaliśmy od komornika wezwanie do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika. Jednocześnie komornik zwrócił się do nas z żądaniem wskazania rachunku bankowego tej osoby. Czy mamy obowiązek udzielić mu takiej informacji?

Jeśli zatem pracownik w pisemnym oświadczeniu przekazał pracodawcy swój numer rachunku bankowego, upoważnia to zatrudniającego do dysponowania tym numerem rachunku nie tylko do celów wypłaty wynagrodzenia, ale także do udzielenia komornikowi informacji o tym rachunku. Powyższe stanowisko potwierdziło 8 sierpnia 2012 r. Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji.

Pracodawca ma prawo przekazać komornikowi numer rachunku bankowego pracownika. Za odbiorcę danych nie uważa się bowiem organów państwowych lub organów samorządu terytorialnego, którym dane są udostępniane w związku z prowadzonym postępowaniem (art. 7 pkt 6 lit. e ustawy o ochronie danych osobowych). Komornik jest organem państwowym – organem egzekucji sądowej, gdyż sprawy egzekucyjne należą do właściwości sądów rejonowych i działających przy tych sądach komorników.

Zatem komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne, któremu pracodawca udostępnia dane osobowe pracownika, takie jak adres zamieszkania czy numer rachunku bankowego, nie jest odbiorcą tych danych i pracodawca nie jest zobowiązany do przekazania pracownikowi informacji o tym, że jego dane zostały udostępnione temu organowi.

WAŻNE!

Pracodawca, który został wezwany przez organ egzekucyjny do ujawnienia m.in. informacji o numerze rachunku bankowego pracownika, ma prawo przekazać temu organowi żądane dane bez pisemnej zgody pracownika.

Podstawa prawna:

  • art. 87, art. 88, art. 90 Kodeksu pracy,
  • art. 758, art. 759 § 1, art. 761 § 1, art. 762 § 1 i § 2, art. 881 § 3, art. 886 § 1 i § 2 Kodeksu postępowania cywilnego,
  • art. 7 pkt 6 lit. e, art. 32 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama