| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Za nieprowadzenie akt osobowych grozi kara grzywny

Za nieprowadzenie akt osobowych grozi kara grzywny

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest dokumentowanie przebiegu zatrudnienia pracowników. Prawidłowo prowadzone akta osobowe z jednej strony poświadczają prawa zatrudnionych do różnych świadczeń, np. z ubezpieczenia społecznego, z drugiej dowodzą, że pracodawca przestrzega przepisów prawa pracy. Jeśli dopuści się uchybień przy prowadzeniu dokumentacji pracowniczej, może zostać ukarany grzywną i ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą.

PRZYKŁAD 3: Niepochlebne wycinki z gazet

Kadrowa włączyła do akt osobowych nielubianego współpracownika artykuły z lokalnej gazety na temat jego osobistych zatargów z sąsiadem. Pracownik dowiedział się o tym od zaprzyjaźnionej koleżanki, która również pracuje w dziale personalnym. Pracownik ma prawo żądać usunięcia z akt tych wycinków prasowych, gdyż nie mają one jakiegokolwiek związku z jego zatrudnieniem. Poinformował o tym kadrową, zastrzegając, że jeśli jego żądania nie zostaną spełnione, złoży w tej sprawie pozew przeciwko pracodawcy.

PRZYKŁAD 4: Notatka o niewywiązaniu się z powierzonych obowiązków

Pracownik po raz trzeci nie wywiązał się z zadań zleconych mu przez przełożonego. Nie miał na to żadnego usprawiedliwienia. Poinformowany o tym pracodawca postanowił sporządzić na ten temat notatkę i dołączył ją do akt osobowych niesolidnego pracownika. Zatrudniony został o tym poinformowany i zażądał usunięcia notatki oraz jej zniszczenia. Pracodawca nie musi spełniać tego żądania. Ten rodzaj notatki dotyczy przebiegu zatrudnienia pracownika. Uznał tak m.in. Sąd Najwyższy (wyrok z 10 października 2003 r., sygn. akt I PK 295/02, OSNP 2004/19/332). Dokumenty te mogą być np. powołane jako dowód na istnienie przyczyny wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.

Przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę

Możliwość zmiany pracodawcy określa art. 231 kodeksu pracy oraz odrębne przepisy przewidujące następstwo prawne nowego pracodawcy w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę. Gdy dojdzie do takiej zmiany, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek przekazać akta osobowe pracowników oraz pozostałą dokumentację w sprawach związanych ze stosunkami pracy pracodawcy przejmującemu pracowników.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK