| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Za nieprowadzenie akt osobowych grozi kara grzywny

Za nieprowadzenie akt osobowych grozi kara grzywny

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest dokumentowanie przebiegu zatrudnienia pracowników. Prawidłowo prowadzone akta osobowe z jednej strony poświadczają prawa zatrudnionych do różnych świadczeń, np. z ubezpieczenia społecznego, z drugiej dowodzą, że pracodawca przestrzega przepisów prawa pracy. Jeśli dopuści się uchybień przy prowadzeniu dokumentacji pracowniczej, może zostać ukarany grzywną i ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą.

PRZYKŁAD 3: Niepochlebne wycinki z gazet

Kadrowa włączyła do akt osobowych nielubianego współpracownika artykuły z lokalnej gazety na temat jego osobistych zatargów z sąsiadem. Pracownik dowiedział się o tym od zaprzyjaźnionej koleżanki, która również pracuje w dziale personalnym. Pracownik ma prawo żądać usunięcia z akt tych wycinków prasowych, gdyż nie mają one jakiegokolwiek związku z jego zatrudnieniem. Poinformował o tym kadrową, zastrzegając, że jeśli jego żądania nie zostaną spełnione, złoży w tej sprawie pozew przeciwko pracodawcy.

PRZYKŁAD 4: Notatka o niewywiązaniu się z powierzonych obowiązków

Pracownik po raz trzeci nie wywiązał się z zadań zleconych mu przez przełożonego. Nie miał na to żadnego usprawiedliwienia. Poinformowany o tym pracodawca postanowił sporządzić na ten temat notatkę i dołączył ją do akt osobowych niesolidnego pracownika. Zatrudniony został o tym poinformowany i zażądał usunięcia notatki oraz jej zniszczenia. Pracodawca nie musi spełniać tego żądania. Ten rodzaj notatki dotyczy przebiegu zatrudnienia pracownika. Uznał tak m.in. Sąd Najwyższy (wyrok z 10 października 2003 r., sygn. akt I PK 295/02, OSNP 2004/19/332). Dokumenty te mogą być np. powołane jako dowód na istnienie przyczyny wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.

Przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę

Możliwość zmiany pracodawcy określa art. 231 kodeksu pracy oraz odrębne przepisy przewidujące następstwo prawne nowego pracodawcy w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę. Gdy dojdzie do takiej zmiany, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek przekazać akta osobowe pracowników oraz pozostałą dokumentację w sprawach związanych ze stosunkami pracy pracodawcy przejmującemu pracowników.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »