| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak należy wykazywać okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, który przypada również na dni wolne od pracy

Jak należy wykazywać okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, który przypada również na dni wolne od pracy

Jeden z naszych pracowników w okresie od 16 do 22 listopada br. nie przychodził do pracy i jednocześnie nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Pracownik stawił się do pracy 23 listopada i z tym dniem rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jak należy wykazać dni przerwy w pracy w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc? Czy w raporcie ZUS RSA należy wykazać ciągłą nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, jeśli przypadała ona również na sobotę i niedzielę, czyli na dni wolne od pracy dla tego pracownika?

WAŻNE!

Wykazując okres nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy należy pomijać dni wolne od pracy, zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem.

W Państwa przypadku dni nieobecności pracownika należy wykazać w dwóch blokach raportu ZUS RSA (bloki III i IV) z kodem 152 (okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy). W bloku III.B należy wpisać okres od 16 do 19 listopada (wtorek – piątek), zaś w bloku IV.B należy wpisać dzień od 22 do 22 listopada (poniedziałek).

Okres nieobecności w pracy („od – do”) nie może wykraczać poza pierwszy i ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest składany raport. Gdyby pracownik był nieobecny w pracy np. nieprzerwanie na styku dwóch miesięcy, to okres przerwy należy wykazać oddzielnie w dokumentach rozliczeniowych w każdym miesiącu.

PRZYKŁAD

Pracownik był nieobecny w pracy w okresie od 28 października do 2 listopada. W tym czasie dni dla niego wolne od pracy przypadały od 30 października do 1 listopada br. (sobota, niedziela i święto 1 listopada). Nie usprawiedliwił nieobecności w pracy w pozostałe dni. W tej sytuacji w raporcie ZUS RSA za październik należy wpisać kod przerwy 152 i wskazać okres: od 28.10.2010 do 29.10.2010. Kolejną nieobecność nieusprawiedliwioną, przypadającą na 2 listopada, należy wykazać z kodem przerwy 152 w raporcie ZUS RSA za listopad.

Okres nieusprawiedliwionego niestawiania się w pracy, jeżeli pracownik nie poinformował o przyczynie swej nieobecności, może być podstawą do rozwiązania z nim stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika w trybie art. 52 Kodeksu pracy. Ponieważ rozwiązali Państwo z pracownikiem umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym, należy wyrejestrować go z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA od dnia następnego po rozwiązaniu stosunku pracy, tj. od 24 listopada 2010 r. Druk ten należy złożyć w ZUS w ciągu 7 dni od daty ustania stosunku pracy, czyli najpóźniej 30 listopada 2010 r.

Podstawa prawna

  • art. 52 § 1 ust. 1, art. 80, art. 128 § 1, art. 129 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 1 ust. 1 pkt 5 i pkt 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »