| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Dane biometryczne pracowników od 25 maja 2018 r.

Dane biometryczne pracowników od 25 maja 2018 r.

Pracodawcy będą mogli pozyskiwać dane biometryczne pracowników wyłącznie za ich zgodą. Od 25 maja 2018 r. wszyscy pracodawcy mają obowiązek stosować unijne przepisy – RODO.

Zgodnie z art. 4 (14) RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), dane biometryczne oznaczają dane osobowe, które wynikają ze specjalnego przetwarzania technicznego. Dotyczą one cech fizycznych, fizjologicznych lub behawioralnych osoby fizycznej oraz umożliwiają lub potwierdzają jednoznaczną identyfikację tej osoby, takie jak wizerunek twarzy lub dane daktyloskopijne (np. odciski palców).

W celu dostosowania unijnych przepisów do polskiego obowiązku prawnego, ustawodawca zawarł w projekcie ustawy przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych -regulacje dotyczące danych biometrycznych pracowników. Projekt zakłada umożliwienie przetwarzania przez pracodawcę danych biometrycznych pracowników wyłącznie za ich zgodą. Przy czym, zgoda pracownika musi być wyrażona na piśmie lub w postaci elektronicznej. Możliwość pozyskania danych biometrycznych dotyczy wyłącznie pracowników, a nie osoby ubiegającej się o zatrudnienie.

Pracownicy (za zgodą wyrażoną na piśmie) mogą wejść do biura korzystając z urządzenia do skanowania odcisku palca.

Projektowania zmiana przewiduje, że gromadzenie danych biometrycznych jest możliwe, jeżeli dotyczy stosunku pracy.

Sposób gromadzenia danych biometrycznych zostanie określony przez Ministra właściwy do spraw informatyzacji w drodze rozporządzenia.

Warto podkreślić, że brak zgody pracownika na przetwarzanie danych biometrycznych np. odcisków palców, nie może być podstawą do niekorzystnego traktowania pracownika (np. zmniejszenie wynagrodzenia), w szczególności nie można pracownikowi wypowiedzieć stosunku pracy lub rozwiązać go bez wypowiedzenia.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Należy zwrócić uwagę, iż ustawodawca wyodrębnił kategorie danych osobowych, których przetwarzanie z uwagi na ich szczególny związek ze sferą intymności człowieka nie powinno nastąpić nawet za zgodą pracownika. Dotyczy to danych o nałogach, o stanie zdrowia, o życiu seksualnym lub orientacji seksualnej. Ich gromadzenie możliwe będzie więc wyłącznie w przypadkach, gdy jest to konieczne dla wypełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa.

Etap legislacji projektu ustawy przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych: na dzień 7 maja projekt znajduje się w Komitecie Do Spraw Europejskich.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych),

- Przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych (Projekt z dnia 12 września 2017 r.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »