reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Czy kandydat na pracownika ma obowiązek podpisać CV?

Czy kandydat na pracownika ma obowiązek podpisać CV?

Dane osobowe, które kandydaci na pracowników umieszczają w CV, należą do danych osobowych zwykłych. Czy CV kandydata na pracownika musi być przez niego podpisane?

Kandydat na pracownika podpisując CV wyraża zgodę na przetwarzanie zawartych w tym dokumencie danych osobowych (art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie danych osobowych). W przypadku braku zgody, tj. braku podpisu, dopuszczalność przetwarzanie danych osobowych zawartych w CV związana jest z realizacją przez pracodawcę uprawnień wynikających z przepisu prawa (art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych). Stosownie bowiem do dyspozycji art. 221 § 1 k.p. pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących:

  1. imię (imiona) i nazwisko;
  2. imiona rodziców;
  3. datę urodzenia;
  4. miejsce zamieszkania (adres do korespondencji);
  5. wykształcenie;
  6. przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Ponadto przetwarzanie danych osobowych zawartych w CV uzasadnione jest realizacją przez pracodawcę prawnie usprawiedliwionych celów (art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych). Celami tymi jest konieczność do przeprowadzenia rekrutacji i podjęcia decyzji o zatrudnieniu.

W doktrynie wskazuje się również, iż dopuszczalność przetwarzania danych osobowych znajdujących się w CV związana jest z podjęciem działań niezbędnych do zawarcia umowy o pracę i jej realizacji. Przy czym w tym przypadku przetwarzanie danych osobowych musi następować na żądanie (z inicjatywy) osoby, której dane dotyczą, tj. kandydata na pracownika (art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie danych osobowych).

Polecamy serwis: Obowiązki pracodawcy i pracownika

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama