REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Molestowanie i zastraszanie kobiet-marynarzy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Molestowanie i zastraszanie kobiet-marynarzy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest molestowanie? Zastraszanie, nękanie, molestowanie zwłaszcza kobiet-marynarzy to duży problem wielu państw i przedsiębiorstw w żegludze morskiej. Międzynarodowa Organizacja Pracy wydała wytyczne. 

Praca na morzu

Podstawowe zasady zatrudniania, prawa i obowiązki marynarzy określa Konwencja o pracy na morzu z 2006 r., z późniejszymi zmianami (MLC, 2006). Konwencja wskazuje m.in., że:

REKLAMA

Autopromocja
  • Każdy marynarz ma prawo do bezpiecznego miejsca pracy;
  • Każdy marynarz ma prawo do sprawiedliwych warunków zatrudnienia;
  • Każdy marynarz ma prawo do godnych warunków życia i pracy na statku;
  • Każdy marynarz ma prawo do ochrony zdrowia, opieki medycznej, opieki społecznej i innych form ochrony socjalnej.

Okazuje się, że z realizacją tych praw bywa różnie. Szczególnie w stosunku do kobiet-marynarzy, których niewątpliwie jest mniej w tej sferze zawodowej niż mężczyzn-marynarzy. Kobiety zmagają się z problemem molestowania, molestowania seksualnego, mobbingu, zastraszania, poniżania, znęcania, dyskryminacji i nierównego traktowania.

Molestowanie i zastraszanie w żegludze

Morskie przedsiębiorstwa spedycyjne, żeglugi i inne podmioty zatrudniające na statku marynarzy (w szczególności kobiety-marynarze) są zobowiązane do przeciwdziałania nękaniu i znęcaniu.

Nękanie obejmuje wszelkie niewłaściwe i niepożądane zachowanie, które – celowo lub nie – wywołuje uczucia niepokoju, upokorzenia, zawstydzenia lub dyskomfortu u osoby nękanej.

Znęcanie się to szczególna forma molestowania, która obejmuje wrogie lub mściwe zachowanie, które może wywołać u osoby molestowanej poczucie zagrożenie lub zastraszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład
PRZYKŁADY MOLESTOWANIA
  1. Wyświetlanie lub rozpowszechnianie materiałów obraźliwych lub sugestywnych;
  2. Insynuacje, kpiny, sprośne lub seksistowskie/rasistowskie/homofobiczne żarty lub uwagi;
  3. Używanie obraźliwego języka podczas opisywania lub wyśmiewania się osoby niepełnosprawnej;
  4. Komentarze na temat wyglądu fizycznego lub charakteru, który powoduje zakłopotanie lub niepokój;
  5. Tworzenie lub wysyłanie niechcianych, o charakterze seksualnym i wrogim lub natrętne rozmowy telefoniczne, wiadomości tekstowe, e-maile, komentarze na portalach społecznościowych, faksy lub listy;
  6. Nieuzasadnione, natrętne lub uporczywe zadawanie pytań na temat: wieku osoby, stanu cywilnego, życia osobistego, upodobań seksualnych lub orientacji, lub podobne pytania dotyczące rasy danej osoby lub pochodzenia etnicznego;
  7. Niepożądane zaloty o charakterze seksualnym lub powtarzające groźby;
  8. Sugestie, że przysługi seksualne mogą przynieść korzyści danej osobie w zakresie kariery;
  9. Spoglądanie, niegrzeczne gesty, dotykanie, chwytanie, poklepywanie lub inny niepotrzebny kontakt cielesny,
  10. Rozpowszechnianie złośliwych plotek lub obrażanie kogoś (w szczególności dotyczące wieku, rasy, małżeństwa, związku partnerskiego, ciąży i macierzyństwa, płci, niepełnosprawności, orientacji seksualnej,
    religii lub przekonania.

Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS) i Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) mając a wadze coraz bardziej rozwijające się zjawisko nękania, molestowania i znęcania się - wspólnie opracowali wytyczne dla przedsiębiorstw, marynarzy i organizacji marynarzy jak i innych stron, pozwalające uświadomić niezgodne z prawem praktyki i wyeliminować te zachowania.

Przykład
Jeśli którykolwiek marynarz złoży skargę bycia ofiarą molestowania i/lub znęcania się, skargi należy traktować poważnie i badać. Nękanie i znęcanie powoduje szkodliwe skutki dla zdrowia ale i życia marynarzy. Powodują:
  • Stres;
  • Brak motywacji do pracy, działania, życia;
  • Zmniejszoną wydajność pracy;
  • Nieobowiązkowość, brak sumienności i staranności w pracy;
  • Ogólną rezygnację w sferze społeczno-zawodowej.

Portugalia walczy z nękaniem i zastraszaniem w sektorze morskim

Rząd Portugalii zobowiązał się do przeciwdziałania nękaniu i zastraszaniu w sektorze morskim, złożył w Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) deklarację przyjęcia poprawek z 2016  do Kodeksu Praw Człowieka, Konwencji o pracy na morzu z 2006 r., z późniejszymi zmianami (MLC, 2006).

Jak podaje MOP: składając deklarację akceptacji, ambasador Rui Macieira, stały przedstawiciel Portugalii w Genewie, stwierdził, że "Portugalia przywiązuje najwyższą wagę do ratyfikacji, wdrożenia i promowania wszystkich instrumentów normatywnych MOP. Wierzymy, że wdrożenie poprawek do konwencji o pracy na morzu z 2016 r. z 2006 r. przyczyni się do wzmocnienia godnej pracy w sektorze o krytycznym znaczeniu dla naszego kraju i dla dobrego funkcjonowania łańcuchów dostaw na świecie.". Zmiany do konwencji MLC z 2016 r. z 2006 r. wejdą w życie w odniesieniu do Portugalii 18 kwietnia 2024 r.
 

Wytyczne dotyczące eliminowania nękania i zastraszania na pokładzie statku

Zmiany z 2016 r. mają na celu wyeliminowanie nękania i zastraszania na pokładach statków. Wytyczne dotyczące eliminowania nękania i zastraszania na pokładzie statku, opublikowane wspólnie przez Międzynarodową Federację Pracowników Transportu (ITF) i Międzynarodową Izbę Żeglugi (ICS).

Przykład
Międzynarodowe wytyczne dla marynarzy:

Celem wytycznych jest pomoc marynarzom w:
• Rozpoznawaniu przykładów molestowania i/lub znęcania się;
• Identyfikacji incydentów poprzez zastosowanie skutecznych procedur składania skarg;
• Angażowania się w sytuacje, w których widzi się jak inni marynarze są nękani i zastraszani w miejscu pracy
wspieranie ich, gdy jest to konieczne;
• Unikania znęcania się i nękania innych;
• Zgłaszania przypadków zaobserwowania lub doświadczenia znęcania się i molestowania;
• Korzystania z procedur firmy dotyczących zastraszania i molestowania;
• Zwracania się o pomoc i wsparcie do organizacji marynarzy i innych organów opieki społecznej.

Ważne

Molestowanie i zastraszanie, w tym napaść na tle seksualnym na pokładzie, nadal stanowią poważny problem dla społeczności morskiej. W lutym 2024 r. zbierze się wspólna trójstronna grupa robocza MOP i Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w celu omówienia dalszych środków mających na celu zapewnienie, aby marynarze w ogóle, a kobiety w szczególności, mogli czuć się bezpiecznie na pokładzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA