REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Molestowanie i zastraszanie kobiet-marynarzy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Molestowanie i zastraszanie kobiet-marynarzy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest molestowanie? Zastraszanie, nękanie, molestowanie zwłaszcza kobiet-marynarzy to duży problem wielu państw i przedsiębiorstw w żegludze morskiej. Międzynarodowa Organizacja Pracy wydała wytyczne. 

Praca na morzu

Podstawowe zasady zatrudniania, prawa i obowiązki marynarzy określa Konwencja o pracy na morzu z 2006 r., z późniejszymi zmianami (MLC, 2006). Konwencja wskazuje m.in., że:

REKLAMA

  • Każdy marynarz ma prawo do bezpiecznego miejsca pracy;
  • Każdy marynarz ma prawo do sprawiedliwych warunków zatrudnienia;
  • Każdy marynarz ma prawo do godnych warunków życia i pracy na statku;
  • Każdy marynarz ma prawo do ochrony zdrowia, opieki medycznej, opieki społecznej i innych form ochrony socjalnej.

Okazuje się, że z realizacją tych praw bywa różnie. Szczególnie w stosunku do kobiet-marynarzy, których niewątpliwie jest mniej w tej sferze zawodowej niż mężczyzn-marynarzy. Kobiety zmagają się z problemem molestowania, molestowania seksualnego, mobbingu, zastraszania, poniżania, znęcania, dyskryminacji i nierównego traktowania.

Molestowanie i zastraszanie w żegludze

Morskie przedsiębiorstwa spedycyjne, żeglugi i inne podmioty zatrudniające na statku marynarzy (w szczególności kobiety-marynarze) są zobowiązane do przeciwdziałania nękaniu i znęcaniu.

Nękanie obejmuje wszelkie niewłaściwe i niepożądane zachowanie, które – celowo lub nie – wywołuje uczucia niepokoju, upokorzenia, zawstydzenia lub dyskomfortu u osoby nękanej.

Znęcanie się to szczególna forma molestowania, która obejmuje wrogie lub mściwe zachowanie, które może wywołać u osoby molestowanej poczucie zagrożenie lub zastraszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład
PRZYKŁADY MOLESTOWANIA
  1. Wyświetlanie lub rozpowszechnianie materiałów obraźliwych lub sugestywnych;
  2. Insynuacje, kpiny, sprośne lub seksistowskie/rasistowskie/homofobiczne żarty lub uwagi;
  3. Używanie obraźliwego języka podczas opisywania lub wyśmiewania się osoby niepełnosprawnej;
  4. Komentarze na temat wyglądu fizycznego lub charakteru, który powoduje zakłopotanie lub niepokój;
  5. Tworzenie lub wysyłanie niechcianych, o charakterze seksualnym i wrogim lub natrętne rozmowy telefoniczne, wiadomości tekstowe, e-maile, komentarze na portalach społecznościowych, faksy lub listy;
  6. Nieuzasadnione, natrętne lub uporczywe zadawanie pytań na temat: wieku osoby, stanu cywilnego, życia osobistego, upodobań seksualnych lub orientacji, lub podobne pytania dotyczące rasy danej osoby lub pochodzenia etnicznego;
  7. Niepożądane zaloty o charakterze seksualnym lub powtarzające groźby;
  8. Sugestie, że przysługi seksualne mogą przynieść korzyści danej osobie w zakresie kariery;
  9. Spoglądanie, niegrzeczne gesty, dotykanie, chwytanie, poklepywanie lub inny niepotrzebny kontakt cielesny,
  10. Rozpowszechnianie złośliwych plotek lub obrażanie kogoś (w szczególności dotyczące wieku, rasy, małżeństwa, związku partnerskiego, ciąży i macierzyństwa, płci, niepełnosprawności, orientacji seksualnej,
    religii lub przekonania.

Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS) i Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) mając a wadze coraz bardziej rozwijające się zjawisko nękania, molestowania i znęcania się - wspólnie opracowali wytyczne dla przedsiębiorstw, marynarzy i organizacji marynarzy jak i innych stron, pozwalające uświadomić niezgodne z prawem praktyki i wyeliminować te zachowania.

Przykład
Jeśli którykolwiek marynarz złoży skargę bycia ofiarą molestowania i/lub znęcania się, skargi należy traktować poważnie i badać. Nękanie i znęcanie powoduje szkodliwe skutki dla zdrowia ale i życia marynarzy. Powodują:
  • Stres;
  • Brak motywacji do pracy, działania, życia;
  • Zmniejszoną wydajność pracy;
  • Nieobowiązkowość, brak sumienności i staranności w pracy;
  • Ogólną rezygnację w sferze społeczno-zawodowej.

Portugalia walczy z nękaniem i zastraszaniem w sektorze morskim

REKLAMA

Rząd Portugalii zobowiązał się do przeciwdziałania nękaniu i zastraszaniu w sektorze morskim, złożył w Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) deklarację przyjęcia poprawek z 2016  do Kodeksu Praw Człowieka, Konwencji o pracy na morzu z 2006 r., z późniejszymi zmianami (MLC, 2006).

Jak podaje MOP: składając deklarację akceptacji, ambasador Rui Macieira, stały przedstawiciel Portugalii w Genewie, stwierdził, że "Portugalia przywiązuje najwyższą wagę do ratyfikacji, wdrożenia i promowania wszystkich instrumentów normatywnych MOP. Wierzymy, że wdrożenie poprawek do konwencji o pracy na morzu z 2016 r. z 2006 r. przyczyni się do wzmocnienia godnej pracy w sektorze o krytycznym znaczeniu dla naszego kraju i dla dobrego funkcjonowania łańcuchów dostaw na świecie.". Zmiany do konwencji MLC z 2016 r. z 2006 r. wejdą w życie w odniesieniu do Portugalii 18 kwietnia 2024 r.
 

Wytyczne dotyczące eliminowania nękania i zastraszania na pokładzie statku

Zmiany z 2016 r. mają na celu wyeliminowanie nękania i zastraszania na pokładach statków. Wytyczne dotyczące eliminowania nękania i zastraszania na pokładzie statku, opublikowane wspólnie przez Międzynarodową Federację Pracowników Transportu (ITF) i Międzynarodową Izbę Żeglugi (ICS).

Przykład
Międzynarodowe wytyczne dla marynarzy:

Celem wytycznych jest pomoc marynarzom w:
• Rozpoznawaniu przykładów molestowania i/lub znęcania się;
• Identyfikacji incydentów poprzez zastosowanie skutecznych procedur składania skarg;
• Angażowania się w sytuacje, w których widzi się jak inni marynarze są nękani i zastraszani w miejscu pracy
wspieranie ich, gdy jest to konieczne;
• Unikania znęcania się i nękania innych;
• Zgłaszania przypadków zaobserwowania lub doświadczenia znęcania się i molestowania;
• Korzystania z procedur firmy dotyczących zastraszania i molestowania;
• Zwracania się o pomoc i wsparcie do organizacji marynarzy i innych organów opieki społecznej.

Ważne

Molestowanie i zastraszanie, w tym napaść na tle seksualnym na pokładzie, nadal stanowią poważny problem dla społeczności morskiej. W lutym 2024 r. zbierze się wspólna trójstronna grupa robocza MOP i Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w celu omówienia dalszych środków mających na celu zapewnienie, aby marynarze w ogóle, a kobiety w szczególności, mogli czuć się bezpiecznie na pokładzie.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA