| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ustalenie wymiaru czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego

Ustalenie wymiaru czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego

Ustalenie wymiaru czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego wymaga zastosowania pewnego obliczenia. Mnoży się 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni w obowiązującym okresie rozliczeniowym czasu pracy. Do otrzymanej liczby dodaje się iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostających do końca okresu rozliczeniowego (od poniedziałku do piątku). Następnie odejmuje się od otrzymanego wyniku iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w innym dniu niż niedziela.

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Wymiar czasu pracy dla miesięcznych okresów rozliczeniowych w 2015 r. obejmujących miesiąc kalendarzowy, obliczony zgodnie z wyżej przedstawionym wzorem będzie wynosił dla poszczególnych miesięcy:

 1. styczeń – 160 godz.
 2. luty –  160 godz.
 3. marzec – 176 godz.
 4. kwiecień – 168 godz.
 5. maj – 160 godz.
 6. czerwiec -  168 godz.
 7. lipiec – 184 godz.
 8. sierpień – 160 godz.
 9. wrzesień – 176 godz.
 10. październik – 176 godz.
 11. listopad – 160 godz.
 12. grudzień – 168 godz.

Święto wypadające w innym dniu niż niedziela

Święto, jak już wyżej wskazano, które występuje w okresie rozliczeniowym i przypada w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika.

Kiedy dochodzi do przekroczenia normy przeciętnie tygodniowej czasu pracy?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy

Okres nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym. W takim przypadku pracodawca może żądać od pracownika odpracowania go w całości lub części, ale tylko do końca obowiązującego go okresu rozliczeniowego czasu pracy i nie może to powodować naruszenia przepisów dotyczących odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Różne systemy czasu pracy

Określony w art. 130 kodeksu pracy sposób ustalania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, będzie miał zastosowanie do prawie wszystkich systemów czasu pracy i rozkładów czasu pracy, za wyjątkiem systemu pracy w ruchu ciągłym (art. 138 kodeksu pracy), co wiąże się ze specyfiką tego sytemu, polegającą na możliwości wykonywania pracy w niedzielę, święto oraz możliwość wydłużenia normy dobowej czasu pracy jak i normy średniotygodniowej czasu pracy. Zasady obliczania wymiaru czasu pracy w tym systemie czasu pracy, zostały określone w art. 138 § 3 kodeksu pracy w sposób szczególny w stosunku do regulacji art. 130 kodeksu pracy.

Praca w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia

Inaczej należy również ustalić obowiązujący wymiar czasu pracy w przypadku skrócenia czasu pracy poniżej obowiązujące normy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia (art. 145 kodeksu pracy). W takim przypadku do metody obliczania wymiaru czasu pracy zgodnie z art. 130 kodeksu pracy należy podstawić zamiast 8 godzin i 40 godzin, skrócone normy czasu pracy obowiązujące pracownika np. 7 godzin i 35 godziny.    

Zasady rozliczania czasu pracy w systemie pracy w ruchu ciągłym

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »