Dni wolne w Wielkiej Brytanii, Szkocji i Irlandii Północnej 2025
REKLAMA
REKLAMA
- Jakie dni wolne od pracy i święta w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Szkocji w 2025 roku?
- Kiedy będzie Bank Holiday w 2025? Dni wolne od pracy w 2025
- Praca w Wielkiej Brytanii
- Co trzeba zrobić, aby pracować w Anglii?
- Czy można pracować w Anglii bez wizy?
Jakie dni wolne od pracy i święta w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Szkocji w 2025 roku?
Dni wolne od pracy i święta w 2025 r., szczególnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Szkocji mogą mieć wpływ na nasze osobiste plany jak i te zawodowe. Warto więc znać pewne daty, ponieważ nie zawsze pokrywają się one z dniami wolnymi w Polsce. Może to mieć wpływ na urlop, który planujemy w danym kraju, czy powrót do Polski z Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej czy Szkocji. Mogą być wtedy zamknięte urzędy, sklepy, miejsca kultury. Ze względu na zróżnicowane dni wolne i święta przepływ handlowy pomiędzy Polską a ogólnie rzecz ujmując Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) może być utrudniony. Oczywiście na te kraje wyspiarskie składa się z Anglia, Walia, Szkocja oraz Irlandia Północnej. Warto wspomnieć, że terytoriami zależnymi Wielkiej Brytanii są m. in.: Anguilla, Bermudy, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Falklandy oraz Gibraltar.
REKLAMA
Kiedy będzie Bank Holiday w 2025? Dni wolne od pracy w 2025
W Wielkiej Brytanii w 2025 r. są następujące dni wolne od pracy. Wykaz obejmuje też Szkocję i Irlandię Północną.
- 1 stycznia 2025 - Nowy Rok, New Year's Day
- 2 stycznia 2025 - Hagmany (Szkocja)
- 17 marca 2025 - Dzień Świętego Patryka (Irlandia Północna)
- 18 kwietnia 2025 - Wielki Piątek
- 21 kwietnia 2025 - Poniedziałek Wielkanocny (cały kraj poza Szkocją)
- 5 maja 2025 – Dzień Majowy (Święto Bankowe), Bank Holiday
- 26 maja 2025 – Wiosenny Bank Holiday, Wiosenne/ Majowe Święto Państwowe
- 12 lipca 2025 - Bitwa pod Boyne (Irlandia Północna)
- 4 sierpnia 2025 – Dzień Sierpniowy, Letni Bank Holiday (Szkocja)
- 25 sierpnia 2025 - Dzień Sierpniowy, Letni Bank Holiday (cały kraj poza Szkocją)
- 30 listopada 2025 - Dzień Świętego Andrzeja (Szkocja)
- 25 grudnia 2025 – Boże Narodzenie, Pierwszy Dzień Świąt
- 26 grudnia 2025 – Drugi Dzień Świąt, Dzień Św. Szczepana.
Praca w Wielkiej Brytanii
Oczywiście należy wiedzieć, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (UE), tzw. brexit, zmieniły się zasady w zakresie pobytu i prawa do pracy w Wielkiej Brytanii. Jeżeli Polacy nie mają uprawnień, żeby uzyskać status osiedleńczy w Wielkiej Brytanii lub pozwolenie na osiedlenie się jako najbliższy członek rodziny obywatela UE/UK, obowiązują pewne zasady sytemu migracyjnego, który wymaga posiadania wizy przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii w celu innym niż turystyczny czy odwiedziny. Złożenie aplikacji może odbyć się wyłącznie poza granicami Wielkiej Brytanii. Nie jest możliwy przyjazd do UK w ramach ruchu bezwizowego (do 6 miesięcy) i aplikowanie o wizę na miejscu. Więcej informacji znajduje się na stronie: Work in the UK - GOV.UK (www.gov.uk).
Co trzeba zrobić, aby pracować w Anglii?
Jak czytamy na polskiej stronie rządowej, aby podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, przed przyjazdem należy:
znaleźć pracodawcę, który zaoferuje pracę
wystawi certyfikat, na podstawie którego będzie można się starać o odpowiednią wizę. Pracodawca musi być zarejestrowany w Home Office (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) jako pracodawca mogący oferować zatrudnienie cudzoziemcom i wystawiać certyfikaty.
Polski rząd zastrzega jednak, że nie jest upoważniony do interpretowania przepisów brytyjskich i wydawania rekomendacji w tym zakresie. Poleca więc odwiedzić polskie placówki dyplomatyczno-konsularne czy bezpośredni kontakt z wybranym doradcą imigracyjnym (www.gov.uk/find-an-immigration-adviser).
W celu otrzymania wizy dany kandydat musi uzbierać min. 70 punktów. Co najmniej 50 punktów będzie musiało pochodzić z trzech obowiązkowych wymagań, tj. oferta pracy od zatwierdzonego pracodawcy, poziom umiejętności na poziomie RQF3 oraz znajomość języka angielskiego. Pozostałe 20 punktów należy uzbierać łącznie w pozostałych kategoriach (tj. poziom wynagrodzenia oraz inne kwalifikacje), a punkty w ramach tych dwóch kategorii mogą być wymienialne. Dla szczególnie cenionych przez Brytyjczyków zawodów istnieją specjalne ścieżki wizowe. Cała procedura przeprowadzana jest online, a więcej informacji znaleźć można na stronach: www.gov.uk/apply-to-come-to-the-uk, www.gov.uk/government/publications/uk-points-based-immigration-system-further-details-statement.
Czy można pracować w Anglii bez wizy?
W pewnych sytuacjach można pracować w Anglii bez wizy. Jak wynika z informacji przedstawionych na polskiej stronie rządowej, w niektórych przypadkach możliwe jest wykonywanie płatnych czynności bez obowiązku posiadania wizy, o czym można przeczytać więcej na stronie: Visit the UK for a Permitted Paid Engagement: What you can do in the UK - GOV.UK (www.gov.uk). Z informacji zawartych na stronie wynika m.in., że możesz odwiedzić Wielką Brytanię na okres do 6 miesięcy, aby wykonywać następujące czynności biznesowe: uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych, spotkaniach, konferencjach i seminariach, negocjować i podpisywać umowy i kontrakty uczestniczyć w targach handlowych w celu promowania swojej firmy (nie możesz sprzedawać rzeczy), uzyskać szkolenie związane z pracą, jeśli jesteś zatrudniony za granicą, a szkolenie nie jest dostępne w Twoim kraju ojczystym, wygłosić jednorazowe lub krótkie serie wykładów, o ile nie są one nastawione na zysk lub są wydarzeniem komercyjnym — możesz otrzymywać wynagrodzenie tylko za wystąpienia na określonych spotkaniach lub wydarzeniach („dozwolone płatne zaangażowanie”), instalować, demontować, naprawiać, serwisować lub doradzać w zakresie sprzętu, oprogramowania komputerowego i sprzętu, jeśli Twoja zagraniczna firma ma umowę z brytyjską firmą lub organizacją.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat