REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 lutego 2025 r. wchodzi w życie ustawa o wolnej Wigilii. Jest podpis Prezydenta RP ale też skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, który zdecyduje w sprawie handlu w grudniu

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
1 lutego 2025 r. wchodzi w życie ustawa o wolnej Wigilii. Jest podpis Prezydenta RP ale też skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, który zdecyduje w sprawie handlu w grudniu
1 lutego 2025 r. wchodzi w życie ustawa o wolnej Wigilii. Jest podpis Prezydenta RP ale też skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, który zdecyduje w sprawie handlu w grudniu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy 29 grudnia jest niedziela handlowa? Co z niedzielami handlowymi w 2025 r., w tym z niedzielami handlowymi w grudniu? Czy wigilia 2025 będzie dniem wolnym? Jest decyzja Prezydenta, ale musimy też poczekać na decyzję TK.

Czy 29 grudnia to niedziela handlowa?

Nie, 29 grudnia to nie jest niedziela handlowa. Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 158, dalej jako: ustawa). Przepisy ustawy określają zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. W grudniu 2024 r. były tylko dwie niedziele handlowe: 15 grudnia 2024 r. oraz 22 grudnia 2024 r.

REKLAMA

Autopromocja

Ogólnie na 2024 r. przewidziano jedynie 7 niedziel handlowych: 28 stycznia 2024, 24 marca 2024, 28 kwietnia 2024, 30 czerwca 2024, 25 sierpnia 2024,15 grudnia 2024, 22 grudnia 2024 r.

Kiedy niedziele handlowe w 2025?

W 2025 roku przewidziano jedynie osiem niedziel handlowych. Niedziele handlowe w 2025 roku wypadają w następujące dni:

  • 26 stycznia 2025 r.,
  • 13 kwietnia 2025 r.,
  • 27 kwietnia 2025 r.,
  • 29 czerwca 2025 r.,
  • 31 sierpnia 2025 r.,
  • 7 grudnia 2025 r.? (zależy od decyzji TK)
  • 14 grudnia 2025 r.,
  • 21 grudnia 2025 r.

1 lutego 2025 r. wchodzi w życie ustawa o wolnej Wigilii i handlu w niedzielę. Jest podpis Prezydenta RP ale… też skierowanie przepisów do TK

Na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta zamieściła informację o ustawie z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Prezydent podpisał ustawę w dniu 24 grudnia 2024 r.!

Ważne
W 2025 ROKU BĘDZIE WOLNA WIGILIA ALE CO Z HANDLEM W GRUDNIU 2025 ROKU?

Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia – Wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Zmiany w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni przewidują, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w kolejne trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia. Jednocześnie regulacja wskazuje, że pomimo tego, że trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia będą zwolnione z zakazu handlu, to pracownik lub zatrudniony może wykonywać w tym czasie pracę w handlu oraz wykonywać czynności związane z handlem nie więcej niż w dwie niedziele. Ustawa zawiera odpowiednie przepisy zmieniające Kodeks pracy i Kodeks karny. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2025 r.

Prezydent RP skieruje przepisy o handlu w grudniu do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej

Wniosek Prezydenta RP nie będzie obejmował kwestii wolnej Wigilii – od 2025 roku będzie ona dniem wolnym od pracy. Jak wskazała Małgorzata Paprocka, Szef KPRP, Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy o wolnej Wigilii i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej, m.in. ze względu na uwagi organizacji pracowników, że regulacja dyskryminuje pracowników handlu. Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta: 

"Chodzi o wątpliwości, które były podnoszone przede wszystkim podczas rozmów prowadzonych w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami pracodawców i pracowników. Jak dodała Małgorzata Paprocka, w ich trakcie podnoszono kwestie braku konsultacji ustawy i zaskoczenia obu stron tymi przepisami. Organizacje pracowników, przede wszystkim „Solidarność”, kładły nacisk na dyskryminacyjny charakter ustawy wobec pracowników zatrudnionych w handlu. W związku z tym Prezydent zdecydował, że ustawa będzie poddana kontroli przez TK, ale w trybie następczym, czyli ustawa wchodzi w życie, ale punktowo, w tych aspektach, które budzą duże zaniepokojenie partnerów społecznych, zostanie skierowana do TK – powiedziała Minister Paprocka. (…) W pierwszej połowie grudnia Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego pracowników i pracodawców na konsultacje społeczne w sprawie tej noweli. Otwierając dyskusję, Prezydent zwrócił uwagę, że podczas parlamentarnych prac do projektu ustawy – pozytywnie przyjętego przez pracowników handlu – naniesiono poprawki i ustawa w ostatecznym kształcie nie jest już tak korzystna dla pracowników handlu: w Wigilię zwykle pracują oni zwykle krócej, a pracując (w zamian za wolną Wigilię) w dodatkową niedzielę grudnia będą pracować w pełnym wymiarze, czyli o kilka godzin dłużej. – Nam się to po prostu nie opłaca i czujemy się trochę oszukane – cytował swoje rozmówczynie pracujące w handlu.".

Co oznacza kontrola następcza?

Kontrola następcza konstytucyjności aktów normatywnych, to jedno z uprawnień, które może realizować Trybunał Konstytucyjny. Co oznacza "kontrola następcza" przez TK? Okazuje się, że przed podpisaniem ustawy Prezydent RP, w oaprciu o przepis art. 122 ust. 3 Konstytucji RP, ma możliwość wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją RP, w trybie kontroli prewencyjnej, jednak kontrola następcza jest przeprowadzana już po podpisaniu ustawy przez prezydenta. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, "Konstytucja przewiduje również możliwość wystąpienia przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności już podpisanej i ogłoszonej w Dzienniku Ustaw ustawy z Konstytucją, w trybie kontroli następczej. Wniosek taki Prezydent może złożyć w dowolnym czasie wobec każdej obowiązującej ustawy, a także umowy międzynarodowej lub rozporządzenia. Wniosek ten nie wpływa na obowiązywanie objętego nim aktu prawnego. Dopiero Trybunał Konstytucyjny może uchylić moc obowiązującą jego przepisów, o ile uzna ich niezgodność z Konstytucją".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obiady za 1 zł w Lidlu i darmowa kawa a w Biedronce vouchery rabatowe do 1000 zł na zakupy. Kiedy i dla kogo?

Co daje Biedronka a co Lidl na 2025 r.? Poniżej szerokie umówienie najciekawszych przypadków. Skorzystać może naprawdę wiele osób!

Współczynnik ekwiwalentu 2025 na pełnym i niepełnym etacie. Nowa wysokość od lutego

Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowy. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku?

Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

REKLAMA

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

REKLAMA