REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozszerzenie katalogu prac dozwolonych w niedziele i święta

Marcin Mil
Rozszerzenie katalogu prac dozwolonych w niedziele i święta. /Fot. Fotolia
Rozszerzenie katalogu prac dozwolonych w niedziele i święta. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

4 marca 2014 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o zasadach pracy w niedziele i święta. Katalog prac dozwolonych rozszerzono z myślą o przedsiębiorcach transgranicznych świadczących usługi drogą elektroniczną.

Nowelizacja ma na celu uelastycznienie zasad świadczenia pracy w niedziele i święta w przedsiębiorstwach prowadzących interesy na skalę globalną, nierzadko z partnerami mającymi swoje siedziby w krajach znajdujących się w innych strefach czasowych lub takich, w których obowiązują inne kalendarze (a co za tym idzie - inny rozkład świąt).

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz także: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku

Kogo dotyczą zmiany?

Nie oznacza to, że krąg osób dotkniętych skutkami nowelizacji będzie zakreślony wąsko – ograniczony tylko do osób odpowiadających za kontakt z zagranicznymi partnerami sensu stricto.

W jego obręb wejdą również pracujący w przedsiębiorstwach świadczących usługi dla zagranicznych oddziałów i przedstawicielstw (również znajdujących się w Polsce).
W praktyce oznacza to sytuację, w której czynnikiem determinującym nakaz pracy w niedzielę lub święto będzie szyld pod jakim występuje pracownik (lub partner biznesowy przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony), chociażby on sam pracował na co dzień w typowo polskich warunkach a jedynie centrala jego pracodawcy znajdowała się np. w Chinach.

Polecamy serwis: Zatrudnienia i zwalnianie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ochrona pracowników

Pracownicy z tej kategorii zostaną objęci „standardową” ochroną prawa pracy, tj. dotyczącą 40 godzinnego wymiaru czasu pracy w tygodniu, gwarantowanego odpoczynku dobowego lub tygodniowego, będzie im też przysługiwać dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę lub święto.
Spór o skutki nowelizacji

Za proponowanymi zmianami optowały przede wszystkim organizacje pracowników, argumentując je rosnącą rolą globalizacji i potrzebą dostosowywania do niej norm prawa pracy. Ponadto podniosły, że pozwolą one na zachowanie 200 tys. miejsc pracy w sektorze usług biznesowych oraz polepszenie rokowań na przyszłość.
Przeciwnego zdania były związki zawodowe i organizacje pracowników, które podnosiły, że zmiana uderzy w młodych pracowników, wymuszając wzrost ich eksploatacji (np. w korporacyjnych call-center) oraz wcale nie gwarantuje poprawy sytuacji na rynku pracy prognozowanej przez zwolenników nowelizacji. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA