Rozszerzenie katalogu prac dozwolonych w niedziele i święta
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ma na celu uelastycznienie zasad świadczenia pracy w niedziele i święta w przedsiębiorstwach prowadzących interesy na skalę globalną, nierzadko z partnerami mającymi swoje siedziby w krajach znajdujących się w innych strefach czasowych lub takich, w których obowiązują inne kalendarze (a co za tym idzie - inny rozkład świąt).
REKLAMA
Zobacz także: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku
Kogo dotyczą zmiany?
Nie oznacza to, że krąg osób dotkniętych skutkami nowelizacji będzie zakreślony wąsko – ograniczony tylko do osób odpowiadających za kontakt z zagranicznymi partnerami sensu stricto.
W jego obręb wejdą również pracujący w przedsiębiorstwach świadczących usługi dla zagranicznych oddziałów i przedstawicielstw (również znajdujących się w Polsce).
W praktyce oznacza to sytuację, w której czynnikiem determinującym nakaz pracy w niedzielę lub święto będzie szyld pod jakim występuje pracownik (lub partner biznesowy przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony), chociażby on sam pracował na co dzień w typowo polskich warunkach a jedynie centrala jego pracodawcy znajdowała się np. w Chinach.
Polecamy serwis: Zatrudnienia i zwalnianie
Ochrona pracowników
Pracownicy z tej kategorii zostaną objęci „standardową” ochroną prawa pracy, tj. dotyczącą 40 godzinnego wymiaru czasu pracy w tygodniu, gwarantowanego odpoczynku dobowego lub tygodniowego, będzie im też przysługiwać dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę lub święto.
Spór o skutki nowelizacji
Za proponowanymi zmianami optowały przede wszystkim organizacje pracowników, argumentując je rosnącą rolą globalizacji i potrzebą dostosowywania do niej norm prawa pracy. Ponadto podniosły, że pozwolą one na zachowanie 200 tys. miejsc pracy w sektorze usług biznesowych oraz polepszenie rokowań na przyszłość.
Przeciwnego zdania były związki zawodowe i organizacje pracowników, które podnosiły, że zmiana uderzy w młodych pracowników, wymuszając wzrost ich eksploatacji (np. w korporacyjnych call-center) oraz wcale nie gwarantuje poprawy sytuacji na rynku pracy prognozowanej przez zwolenników nowelizacji.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA