reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Rozszerzenie katalogu prac dozwolonych w niedziele i święta

Rozszerzenie katalogu prac dozwolonych w niedziele i święta

4 marca 2014 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o zasadach pracy w niedziele i święta. Katalog prac dozwolonych rozszerzono z myślą o przedsiębiorcach transgranicznych świadczących usługi drogą elektroniczną.

Nowelizacja ma na celu uelastycznienie zasad świadczenia pracy w niedziele i święta w przedsiębiorstwach prowadzących interesy na skalę globalną, nierzadko z partnerami mającymi swoje siedziby w krajach znajdujących się w innych strefach czasowych lub takich, w których obowiązują inne kalendarze (a co za tym idzie - inny rozkład świąt).

Zobacz także: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku

Kogo dotyczą zmiany?

Nie oznacza to, że krąg osób dotkniętych skutkami nowelizacji będzie zakreślony wąsko – ograniczony tylko do osób odpowiadających za kontakt z zagranicznymi partnerami sensu stricto.

W jego obręb wejdą również pracujący w przedsiębiorstwach świadczących usługi dla zagranicznych oddziałów i przedstawicielstw (również znajdujących się w Polsce).
W praktyce oznacza to sytuację, w której czynnikiem determinującym nakaz pracy w niedzielę lub święto będzie szyld pod jakim występuje pracownik (lub partner biznesowy przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony), chociażby on sam pracował na co dzień w typowo polskich warunkach a jedynie centrala jego pracodawcy znajdowała się np. w Chinach.

Polecamy serwis: Zatrudnienia i zwalnianie

Ochrona pracowników

Pracownicy z tej kategorii zostaną objęci „standardową” ochroną prawa pracy, tj. dotyczącą 40 godzinnego wymiaru czasu pracy w tygodniu, gwarantowanego odpoczynku dobowego lub tygodniowego, będzie im też przysługiwać dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę lub święto.
Spór o skutki nowelizacji

Za proponowanymi zmianami optowały przede wszystkim organizacje pracowników, argumentując je rosnącą rolą globalizacji i potrzebą dostosowywania do niej norm prawa pracy. Ponadto podniosły, że pozwolą one na zachowanie 200 tys. miejsc pracy w sektorze usług biznesowych oraz polepszenie rokowań na przyszłość.
Przeciwnego zdania były związki zawodowe i organizacje pracowników, które podnosiły, że zmiana uderzy w młodych pracowników, wymuszając wzrost ich eksploatacji (np. w korporacyjnych call-center) oraz wcale nie gwarantuje poprawy sytuacji na rynku pracy prognozowanej przez zwolenników nowelizacji. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama