REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
czerwiec 2024 niedziela handlowa 16 czerwca 23 czerwca 30 czerwca czy jest
Czerwiec 2024 - niedziela handlowa - 16 czerwca 23 czerwca 30 czerwca
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Niedziela handlowa - czerwiec 2024 r. ma aż 5 niedziel. W tym miesiącu pozostały jeszcze trzy niedziele. Czy 16 czerwca, 23 czerwca lub 30 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych znajduje się poniżej.
rozwiń >

Niedziela handlowa - czerwiec 2024 r.

Czerwiec należy to jednego z miesięcy roku kalendarzowego, kiedy występuje niedziela handlowa. W 2024 r. czerwiec ma 5 niedziel:

REKLAMA

Autopromocja
 1. 2 czerwca 2024 r.
 2. 9 czerwca 2024 r.
 3. 16 czerwca 2024 r.
 4. 23 czerwca 2024 r.
 5. 30 czerwca 2024 r.

Która z niedziel czerwca w 2024 roku jest handlowa?

UWAGA!
Dnia 23 czerwca wypada Dzień Ojca. Zachęcamy do lektury artykułu o prawach ojca po urodzeniu dziecka: Kiedy jest Dzień Ojca 2024?

2 i 9 czerwca to niedziele niehandlowe

Pierwsza i druga niedziela miesiąca czerwca czyli 2 i 9 czerwca 2024 r. mamy już za sobą. Były to niedziele niehandlowe.

16 czerwca - czy to niedziela handlowa?

Trzecia niedziela czerwca wypada 16 czerwca 2024 r. Czy najbliższa niedziela będzie handlowa? Nie, nie ma jej w kalendarzu niedziel handlowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

23 czerwca - czy to niedziela handlowa?

Czwarta niedziela to 23 czerwca 2024 r. Tego dnia również sklepy będą zamknięte. 

30 czerwca - czy to niedziela handlowa?

Zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele w czerwcu każdego roku ostatnia niedziela miesiąca jest niedzielą handlową. W 2024 r. niedziela handlowa będzie 30 czerwca.

czerwiec 2024 niedziela handlowa 16 czerwca 23 czerwca 30 czerwca

 

Czerwiec 2024 - niedziela handlowa

Shutterstock

Czy dziś jest niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

Najlepiej sprawdzić w tym celu kalendarz niedziel handlowych. W całym 2024 roku jest tylko 7 niedziel handlowych i są to:

 1. 28 stycznia 2024 r.
 2. 24 marca 2024 r.
 3. 28 kwietnia 2024 r.
 4. 30 czerwca 2024 r.
 5. 25 sierpnia 2024 r.
 6. 15 grudnia 2024 r.
 7. 22 grudnia 2024 r.

Pozostałe niedziele 2024 roku są niehandlowe.

Najbliższa niedziela handlowa wypada w tym miesiącu - 30 czerwca 2024 r. W lipcu nie przewidziano ani jednej handlowej niedzieli. Kolejna niedziela z dozwolonym handlem wypada dopiero 25 sierpnia 2024 r.

Niedziela handlowa w 2024 r. - ustawa

Kalendarz niedziel handlowych zawiera 7 stałych niedziel w roku kalendarzowym. Ustala je ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni:

1.    ostatnia niedziela stycznia,
2.    niedziela poprzedzająca bezpośrednio I Dzień Wielkiej Nocy,
3.    ostatnia niedziela kwietnia,
4.    ostatnia niedziela czerwca,
5.    ostatnie niedziela sierpnia,
6.    i 7. 2 niedziele poprzedzające bezpośrednio Boże Narodzenie.

Przepisy te są istotne z punktu widzenia czasu pracy pracowników handlu. Nieprzestrzeganie reguł dotyczących niedziel zakazujących pracy w handlu grozi karą grzywny od 1000 do nawet 100 000 zł dla pracodawcy.

W ostatnim czasie trwa dyskusja nad powrotem do większej liczby niedziel handlowych. Do Sejmu wpłynął nawet projekt nowelizacji ustawy. Proponuje się m.in. 2 niedziele handlowe w miesiącu – pierwsza i trzecia niedziela każdego miesiąca, podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę oraz wolne 2 niedziele w miesiącu dla pracowników handlu. Pracownik miałby otrzymać inny dzień wolny w ciągu 6 dni poprzedzających lub następujących po pracującej niedzieli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

Od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”. ZUS ma stworzyć system informacyjny obsługujący ten program. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń?

W jakim wymiarze można wykorzystać dodatkowy urlop wychowawczy

Pracownik – rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Są jednak sytuacje, gdy przysługuje mu dodatkowy urlop wychowawczy.

REKLAMA