REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy jest Dzień Ojca 2024?

dzień ojca 2024 kiedy jest w polsce uk hiszpanii niemcy
Dzień Ojca 2024 - kiedy jest w Polsce, UK, Hiszpanii, Niemczech?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Ojca w 2024 roku w Polsce obchodzi się 23 czerwca. W tym roku wypada w niedzielę. Czy w Hiszpanii, Niemczech i UK Dzień Ojca również obchodzony jest 23 czerwca? Jakie prawa ma ojciec w pracy? Jaki prezent kupić na Dzień Ojca?

Kiedy jest Dzień Ojca 2024 w Polsce?

Dzień Ojca to święto stałe, które każdego roku wypada w Polsce 23 czerwca. Dzień Ojca przypada w tym roku na niedzielę. W Polsce Dzień Ojca nie jest dniem wolnym od pracy.

REKLAMA

Autopromocja
dzień ojca 2024 kiedy jest wypada niedziela

 

Dzień ojca 2024 - kiedy wypada?

Shutterstock

Dzień Ojca 2024 – Niemcy, Hiszpania, UK

W Niemczech Dzień Ojca wypada w czwartek 29 maja. W Hiszpanii Dzień Ojca obchodzono jeszcze wcześniej, bo w środę 19 marca. Natomiast w UK Dzień Ojca wypada 16 czerwca w niedzielę.

Prawa ojca po urodzeniu dziecka

Bardzo ważne z punktu widzenia praw ojca są uprawnienia pracownicze. Jakie prawa w pracy ma ojciec po urodzeniu dziecka?

Pierwszym podstawowym prawem jest urlop ojcowski (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy). To urlop przypisany wyłącznie ojcu. Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie. Można wykorzystać je za jednym razem w całości lub rozbić na dwie części po 7 dni. Aby skorzystać z tego urlopu należy złożyć minimum 7 dni przed rozpoczęciem urlopu wniosek do pracodawcy. Ważne, aby wykorzystać go do ukończenia 12 miesiąca życia dziecka. Niewykorzystany w terminie przepada. Za urlop ojcowski przysługuje zasiłek macierzyński. Urlop ojcowski płatny jest 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Więcej na temat urlopu ojcowskiego: Urlop ojcowski 2024

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ojciec ma również prawo do urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. Może go wykorzystać np. na obecność przy porodzie albo na formalności związane z nadaniem numeru pesel dziecku.

Więcej informacji: Urodzenie dziecka - 2 dni urlopu okolicznościowego tylko dla ojca

Ponadto, ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego, co potocznie nazywane jest urlopem tacierzyńskim oraz do urlopu rodzicielskiego. Zwykle jednak to matka dziecka korzysta z pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, co daje w sumie rok przebywania na urlopach po urodzeniu dziecka.

Więcej na temat urlopów tacierzyńskich i rodzicielskiego wykorzystywanych przez ojców: Urlop tacierzyński 2024

Opieka nad dzieckiem – dni wolne dla ojca

Poza tym prawo pracy przyznaje ojcu prawo do korzystania z 2 dni opieki na dziecko zdrowe do 14 roku życia. Można wykorzystać je również w wymiarze godzinowym. Rodzice musza uzgodnić, które z nich będzie korzystało w danym roku kalendarzowym z tego uprawnienia. 

Natomiast w razie choroby dziecka na wizycie u lekarza ojciec, który chce opiekować się dzieckiem w trakcie choroby może poprosić o tzw. zwolnienie na dziecko. Za czas tego zwolnienia przysługuje zasiłek opiekuńczy w wymiarze 80% podstawy wymiaru zasiłku. 

Prezent na Dzień Ojca 2024

Lista prezentów na Dzień Ojca jest bardzo długa. W zależności od tego, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na upominek dla taty, można wybierać pomiędzy drobnymi upominkami, droższymi prezentami rzeczowymi lub prezentami w postaci przeżyć. Coraz częściej dzieci wybierają dla swoich rodziców prezenty poruszające emocje, sentymentalne lub budujące wspólne wspomnienia.

Pomysły na drobne upominki i prezenty rzeczowe na Dzień Ojca:

  • Kwiaty
  • Portfel
  • Bombonierka
  • Spersonalizowane prezenty, np. plakat, kubek, brelok
  • Narzędzia
  • Krawat lub mucha z poszetką
  • Spinki do mankietów
  • Zegarek
  • Prenumerata czasopisma dotyczącego pasji taty, np. wędkarstwo, majsterkowanie
  • Szachy

Do prezentów oddziaływujących na uczucia zaliczamy np.:

  • Album ze zdjęciami
  • Odrestaurowany stary przedmiot, z którego tata korzystał np. radio czy gramofon

Ostatnia kategoria czyli prezenty przeżycia to zyskujące na popularności formy obdarowania najbliższych. Często są to wspólne wyjazdy budujące więź z rodzicami, np. weekendowe do hotelu ze spa. Dzieci kupują rodzicom również bilety na koncerty ulubionych zespołów, wokalistów czy kabarety. Dobrym pomysłem jest również wyjście do kina, teatru czy bardziej uroczyście do filharmonii.

Warto pomyśleć nad prezentem z okazji Dnia Ojca, ale pamiętajmy, że najważniejszym i najcenniejszym prezentem jest czas.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

REKLAMA