REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy jest Dzień Ojca 2024?

dzień ojca 2024 kiedy jest w polsce uk hiszpanii niemcy
Dzień Ojca 2024 - kiedy jest w Polsce, UK, Hiszpanii, Niemczech?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Ojca w 2024 roku w Polsce obchodzi się 23 czerwca. W tym roku wypada w niedzielę. Czy w Hiszpanii, Niemczech i UK Dzień Ojca również obchodzony jest 23 czerwca? Jakie prawa ma ojciec w pracy? Jaki prezent kupić na Dzień Ojca?

Kiedy jest Dzień Ojca 2024 w Polsce?

Dzień Ojca to święto stałe, które każdego roku wypada w Polsce 23 czerwca. Dzień Ojca przypada w tym roku na niedzielę. W Polsce Dzień Ojca nie jest dniem wolnym od pracy.

REKLAMA

Autopromocja
dzień ojca 2024 kiedy jest wypada niedziela

 

Dzień ojca 2024 - kiedy wypada?

Shutterstock

Dzień Ojca 2024 – Niemcy, Hiszpania, UK

W Niemczech Dzień Ojca wypada w czwartek 29 maja. W Hiszpanii Dzień Ojca obchodzono jeszcze wcześniej, bo w środę 19 marca. Natomiast w UK Dzień Ojca wypada 16 czerwca w niedzielę.

Prawa ojca po urodzeniu dziecka

Bardzo ważne z punktu widzenia praw ojca są uprawnienia pracownicze. Jakie prawa w pracy ma ojciec po urodzeniu dziecka?

Pierwszym podstawowym prawem jest urlop ojcowski (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy). To urlop przypisany wyłącznie ojcu. Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie. Można wykorzystać je za jednym razem w całości lub rozbić na dwie części po 7 dni. Aby skorzystać z tego urlopu należy złożyć minimum 7 dni przed rozpoczęciem urlopu wniosek do pracodawcy. Ważne, aby wykorzystać go do ukończenia 12 miesiąca życia dziecka. Niewykorzystany w terminie przepada. Za urlop ojcowski przysługuje zasiłek macierzyński. Urlop ojcowski płatny jest 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Więcej na temat urlopu ojcowskiego: Urlop ojcowski 2024

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ojciec ma również prawo do urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. Może go wykorzystać np. na obecność przy porodzie albo na formalności związane z nadaniem numeru pesel dziecku.

Więcej informacji: Urodzenie dziecka - 2 dni urlopu okolicznościowego tylko dla ojca

Ponadto, ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego, co potocznie nazywane jest urlopem tacierzyńskim oraz do urlopu rodzicielskiego. Zwykle jednak to matka dziecka korzysta z pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, co daje w sumie rok przebywania na urlopach po urodzeniu dziecka.

Więcej na temat urlopów tacierzyńskich i rodzicielskiego wykorzystywanych przez ojców: Urlop tacierzyński 2024

Opieka nad dzieckiem – dni wolne dla ojca

Poza tym prawo pracy przyznaje ojcu prawo do korzystania z 2 dni opieki na dziecko zdrowe do 14 roku życia. Można wykorzystać je również w wymiarze godzinowym. Rodzice musza uzgodnić, które z nich będzie korzystało w danym roku kalendarzowym z tego uprawnienia. 

Natomiast w razie choroby dziecka na wizycie u lekarza ojciec, który chce opiekować się dzieckiem w trakcie choroby może poprosić o tzw. zwolnienie na dziecko. Za czas tego zwolnienia przysługuje zasiłek opiekuńczy w wymiarze 80% podstawy wymiaru zasiłku. 

Prezent na Dzień Ojca 2024

Lista prezentów na Dzień Ojca jest bardzo długa. W zależności od tego, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na upominek dla taty, można wybierać pomiędzy drobnymi upominkami, droższymi prezentami rzeczowymi lub prezentami w postaci przeżyć. Coraz częściej dzieci wybierają dla swoich rodziców prezenty poruszające emocje, sentymentalne lub budujące wspólne wspomnienia.

Pomysły na drobne upominki i prezenty rzeczowe na Dzień Ojca:

  • Kwiaty
  • Portfel
  • Bombonierka
  • Spersonalizowane prezenty, np. plakat, kubek, brelok
  • Narzędzia
  • Krawat lub mucha z poszetką
  • Spinki do mankietów
  • Zegarek
  • Prenumerata czasopisma dotyczącego pasji taty, np. wędkarstwo, majsterkowanie
  • Szachy

Do prezentów oddziaływujących na uczucia zaliczamy np.:

  • Album ze zdjęciami
  • Odrestaurowany stary przedmiot, z którego tata korzystał np. radio czy gramofon

Ostatnia kategoria czyli prezenty przeżycia to zyskujące na popularności formy obdarowania najbliższych. Często są to wspólne wyjazdy budujące więź z rodzicami, np. weekendowe do hotelu ze spa. Dzieci kupują rodzicom również bilety na koncerty ulubionych zespołów, wokalistów czy kabarety. Dobrym pomysłem jest również wyjście do kina, teatru czy bardziej uroczyście do filharmonii.

Warto pomyśleć nad prezentem z okazji Dnia Ojca, ale pamiętajmy, że najważniejszym i najcenniejszym prezentem jest czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA