| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak zrekompensować pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom samorządowym

Jak zrekompensować pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom samorządowym

Jesteśmy placówką, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Ze względu na szczególne potrzeby zobowiązaliśmy naszych pracowników do pracy w godzinach nadliczbowych. Pracownicy przepracowali w tygodniu 8 godzin nadliczbowych (każdego dnia świadczyli pracę 2 godziny dłużej). Część pracowników została także zobowiązana do pracy w sobotę (przez 8 godzin) i w niedzielę (przez 10 godzin). W jaki sposób powinniśmy zrekompensować pracownikom pracę w tych godzinach?

Z powodu braku możliwości wypłaty dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych dla pracowników samorządowych nie ma także możliwości ustalenia limitów godzin pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku jak za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 5 Kodeksu pracy). Pracodawcy nie mają zatem obowiązku wskazywać w umowach o pracę pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy liczby godzin ponad wymiar określony w umowie.

WAŻNE!

W umowach o pracę zawartych z pracownikami samorządowymi zatrudnionymi w niepełnym wymiarze czasu pracy nie należy wykazywać limitu godzin pracy, których przekroczenie uprawnia do dodatku jak za godziny nadliczbowe.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy pracownik samorządowy wykonuje pracę w niedzielę lub święto. Kwestia ta nie została uregulowana ustawą o pracownikach samorządowych. W związku z tym w tym zakresie będą Państwo musieli stosować przepisy Kodeksu pracy. Za pracę w niedzielę i święto w pierwszej kolejności pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi samorządowemu inny dzień wolny. Dzień wolny za pracę wykonaną w niedzielę należy zapewnić w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeśli nie ma takiej możliwości – do końca okresu rozliczeniowego, natomiast za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie ma możliwości udzielenia pracownikom dnia wolnego za niedzielę lub święto, wówczas za pracę w te dni przysługuje im, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy (art. 15111 Kodeksu pracy).

Jeżeli zatem Państwa pracownicy, zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy, wykonywali pracę w wymiarze 10 godzin w niedzielę, to za taką pracę, oprócz dnia wolnego od pracy, powinni otrzymać wynagrodzenie lub czas wolny za 2 godziny przekraczające ich dobowy wymiar czasu pracy. Należy jednak pamiętać, że rekompensata dodatkowej pracy w niedzielę musi nastąpić najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia dobowego może nastąpić na wniosek pracownika później niż z końcem okresu rozliczeniowego.

WAŻNE!

Za pracę w niedzielę lub święto pracownik samorządowy ma prawo do rekompensaty na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 42 ust. 2 i ust. 4, art. 43 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),
  • art. 151 § 5, art. 1511 § 1, art. 15111 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »