| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czas pracy w wybranych państwach Unii Europejskiej

Czas pracy w wybranych państwach Unii Europejskiej

Rozwiązania przyjęte przez poszczególne państwa członkowskie różnią się między sobą, ponieważ z przepisów unijnych wynika pewien zakres swobody w uregulowaniu kwestii wymiaru czasu pracy.

Holandia

Dobowy limit godzin pracy wynosi – co do zasady – 12 godzin, tygodniowy – 60 godzin, z tym zastrzeżeniem, że przeciętny tygodniowy wymiar czasu pracy nie może przekroczyć średnio 55 godzin w 4-tygodniowym okresie rozliczeniowym oraz średnio 48 godzin w okresie rozliczeniowym obejmującym kolejne 16 tygodni. Odpoczynek dobowy wynosi – co do zasady – 11 godzin, odpoczynek tygodniowy – 36 godzin w tygodniu albo 72 godziny w okresie 14-dniowym.

Hiszpania

Dobowy limit godzin pracy wynosi – co do zasady – 9 godzin. Jednak można od niego odstąpić w układzie zbiorowym, pod warunkiem zachowania obowiązkowych okresów odpoczynku. Tygodniowy limit godzin pracy wynosi przeciętnie 40 godzin w rocznym okresie rozliczeniowym. Odpoczynek dobowy wynosi 12 godzin, tygodniowy – co do zasady – jeden i pół dnia, z tym że istnieje możliwość skumulowania tygodniowego odpoczynku w okresie 2 tygodni.

Wielka Brytania

Nie ma dobowego limitu godzin pracy. Tygodniowy limit z uwzględnieniem godzin nadliczbowych wynosi przeciętnie 48 godzin w 17-tygodniowym okresie rozliczeniowym. Przewiduje się możliwość ustanowienia odstępstwa od maksymalnego tygodniowego czasu pracy w drodze pisemnego porozumienia między pracownikiem a pracodawcą. Każdy pracownik ma prawo do odpoczynku dobowego w wymiarze co najmniej 11 godzin. Odpoczynek tygodniowy wynosi 1 dzień. Przewiduje się również możliwość zastąpienia tygodniowego odpoczynku dwoma odpoczynkami, każdy w wymiarze 24 godzin albo jednym w wymiarze 48 godzin w okresie 14 dni.

Polska

Maksymalny dobowy wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin, z możliwością jego wydłużenia w niektórych systemach czasu pracy do 12, 16, 24 godzin. Przeciętna norma tygodniowa – co do zasady – wynosi 40 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z tym zastrzeżeniem, że tygodniowy czas pracy z uwzględnieniem godzin nadliczbowych nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Pracownik ma – co do zasady – prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz w każdym tygodniu pracy do co najmniej 35 godzin odpoczynku obejmującego 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Wnioski

Powyższe zestawienie pokazuje, że regulacje polskie na tle ww. państw członkowskich są mało elastyczne. Wynika to z jednej strony ze sposobu, w jaki uregulowano organizację czasu pracy w ustawodawstwie polskim, z drugiej – z zakresu, w jakim dopuszcza się ustanowienie odstępstw od regulacji ustawowych w układach zbiorowych, porozumieniach zawieranych przez partnerów społecznych.

Podstawa prawna:

  • dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 r. dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy (DzUrz UE L 299 z 2003 r., s. 9, DzUrz UE Polskie wydanie specjalne 2004, rozdz. 5, t. 4, s. 381).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »