| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć czas pracy w kwietniu 2012 r.

Jak rozliczyć czas pracy w kwietniu 2012 r.

Święta Wielkanocne przypadają w tym roku 8 i 9 kwietnia. Pracodawcy będą musieli je zatem uwzględnić przy rozliczaniu czasu pracy pracowników w kwietniu 2012 r. Poniedziałek Wielkanocny w większości przypadków obniży wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin.

Zakaz pracy w handlu

Przepisy wyraźnie zabraniają polecenia pracownikom pracy w święta w handlu (art. 1519a Kodeksu pracy). Pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych nie będą więc mogli pracować w święta Wielkiejnocy.

Zakaz pracy w święta dotyczy pracy od godz. 6.00 w dniu świątecznym do godz. 6.00 następnego dnia, gdyż praca w święta odbywa się właśnie w takich godzinach (art. 1519 § 2 Kodeksu pracy). Zatem pracodawca może ustalić pracownikom pracującym na nocnej zmianie, że rozpoczną wykonywanie pracy w dniu poprzedzającym święto, np. o godz. 22.00 i zakończą ją w święto o godz. 6.00. Takie ustalenie godziny pracy będzie prawidłowe.

Pracodawca może ustalić również inne godziny niż kodeksowe, które będą wyznaczały granice pracy w święto. Ustalenia te powinny być zawarte w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeżeli w firmie nie ma tych dokumentów wewnątrzzakładowych, pracodawca może jednostronnie ustalić, np. w drodze zarządzenia, kiedy w firmie trwa praca w godzinach świątecznych.

Przepisy nie określają, jakie placówki można uznać za handlowe. Dlatego placówkę handlową należy rozumieć potocznie, tj. jako instytucję, której działalność polega na kupnie, sprzedaży lub wymianie towarów i usług. Placówkami handlowymi są zatem np. sklepy, stoiska, hurtownie, magazyny, domy towarowe, składnice. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, za placówki handlowe nie można uznać stacji benzynowych, aptek oraz cukierni. Natomiast za placówki handlowe należy uznać sklepy internetowe (stanowisko PIP wyrażone w piśmie nr GPP-87- 4560–82–1/10/PE/RP).

Zakaz pracy w święta w placówkach handlowych dotyczy wszystkich pracowników, a nie tylko pracowników zatrudnionych konkretnie przy sprzedaży. Zakazem pracy w święta w placówkach handlowych są zatem objęci również pracownicy zatrudnieni na stanowiskach niezwiązanych ze sprzedażą, np. informatycy, pracownicy ochrony.

W święta w placówkach handlowych mogą natomiast pracować właściciele sklepów oraz osoby zatrudnione na innej podstawie niż stosunek pracy, np. na umowy cywilnoprawne.

Rekompensata za pracę w święta

Czasami może dojść do sytuacji, że pracodawca wyznaczy pracownikom pracę w święta Wielkiejnocy. Powinien ją jednak odpowiednio zrekompensować. Pracownikowi wykonującemu pracę w święto pracodawca jest zobowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy (art. 15111 § 1 Kodeksu pracy). Nie ma w tej sytuacji znaczenia, ile czasu pracownik pracował w święta. Nawet jeżeli przepracował w dzień świąteczny 1 godzinę, to należy mu oddać cały dzień wolny.

Jeżeli pracownik przepracuje w święto niewielką liczbę godzin i otrzyma za taką pracę cały dzień wolny, może się okazać, że będzie miał niedopracowane godziny w obowiązującym go okresie rozliczeniowym.

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Pracodawca wezwał go w święto do usunięcia awarii elektryczności w firmie. Z tego powodu pracownik pracował 2 godziny w święto. Pracodawca oddał mu za pracę w święto cały dzień wolny. W pozostałe dni pracownik pracował zgodnie ze swoim rozkładem czasu pracy. Ponieważ pracownik otrzymał wolne w dniu, w którym miał zaplanowane 8 godzin pracy, a w święto pracował tylko 2 godziny, to w okresie rozliczeniowym będzie miał niedopracowane 6 godzin. Za te 6 godzin należy mu zapłacić wynagrodzenie przestojowe lub zwykłe wynagrodzenie w zależności od uznania pracodawcy. Przepisy nie regulują bowiem, jakie pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w takiej sytuacji za niedopracowane godziny.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »