| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czas pracy kierowcy - praca w porze nocnej

Czas pracy kierowcy - praca w porze nocnej

Kierowca zatrudniony przy przewozach materiałów szczególnie niebezpiecznych bardzo często pracuje – ze względu na specyfikę wykonywanych przewozów – w porze nocnej ustalonej dla wszystkich pracowników (u nas jest to czas między godz. 23.00 a 7.00). Zdecydowanie rzadziej wykonuje pracę w porze nocnej kierowców (od godz. 0.00 do godz. 4.00). Na podstawie jakich przepisów – Kodeksu pracy czy ustawy o czasie pracy kierowców – należy ustalić, czy pracownik jest pracownikiem pracującym w nocy?

Należy uznać, że odrębną definicję pory nocnej stosujemy tylko do ustalania czasu pracy w związku z przepisami ustawy o czasie pracy kierowców. Chodzi o zawarte w tej ustawie ograniczenie do 10 godzin czasu pracy w dniu, w którym kierowca pracuje w porze nocnej. Skrócenie pory nocnej dla kierowców z 8 do 4 godzin oznacza w tym przypadku, że pracodawca może częściej powierzyć takim pracownikom pracę powyżej 10 godzin na dobę, ponieważ godziny pracy kierowcy nie będą obejmowały pory nocnej. Stosowanie 4-godzinnej pory nocnej „tylko w zakresie ustalania czasu pracy” nie może być uznane za stosowanie takiej pory nocnej w każdym zakresie, który jest związany z czasem pracy na podstawie innych przepisów.

W zakresie nieuregulowanym w ustawie o czasie pracy kierowców do tej grupy pracowników stosujemy przepisy Kodeksu pracy. Regulacje dotyczące pracowników pracujących w nocy znajdują się bowiem jedynie w Kodeksie pracy.

Zatem ocena, czy mamy do czynienia z pracownikiem (kierowcą) pracującym w nocy, powinna być dokonywana na podstawie 8-godzinnej pracy w porze nocnej wynikającej z Kodeksu pracy, a nie specyficznej – krótszej – pory nocnej przypisanej dla kierowców.

Istotne w stosunku do pracowników pracujących w nocy jest przede wszystkim to, że czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym (art. 1517 § 3 Kodeksu pracy).

Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych określa pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, wykaz ten pracodawca ustala z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników (art. 1517 § 4 Kodeksu pracy).

Na pewno za szczególnie niebezpieczne należy uznać prace wykonywane przez kierowcę przewozów materiałów niebezpiecznych. Jeżeli zatem wskazana w pytaniu osoba zostanie uznana za pracownika pracującego w nocy – na podstawie godzin nocnych wynikających z Kodeksu pracy – będzie podlegać ograniczeniom w zakresie czasu pracy. W takiej sytuacji ograniczenie do 8 godzin dotyczy czasu pracy, a nie tylko czasu prowadzenia pojazdu. Realnie zatem kierowca będzie mógł prowadzić pojazd znacznie krócej (pamiętając, że do czasu pracy wliczamy wykonywanie każdej innej pracy, np. wypełnianie dokumentów przewozowych, codzienną obsługę pojazdu, a także chociażby 15-minutową przerwę śniadaniową).

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 3, art. 104 § 2, art. 1041 § 1 pkt 4, art. 1517 Kodeksu pracy,
  • art. 2 pkt 6a, art. 4, art. 6, art. 21 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 92, poz. 879 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »