Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy kierowcy 2022

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Czas pracy i wynagrodzenie kierowcy - zmiany w 2022 roku.
Czas pracy i wynagrodzenie kierowcy - zmiany w 2022 roku.
Shutterstock
Czas pracy kierowcy w 2022 roku - co się zmienia? Jakie są nowe przepisy dotyczące wynagrodzenia kierowcy? Jak zmienia się prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy?

Zmiany w pracy kierowcy 2022

Z dniem 2 lutego 2022 r. zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące transportu drogowego. Jest to następstwo wprowadzonych przez UE regulacji określanych Pakietem Mobilności. Czego dotyczą zmiany i jak powinni przygotować się do nich pracodawcy? Sprawdź w artykule.

W naszym kraju zmiany te wprowadziła ustawa z 26 stycznia 2022 r. (o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. poz. 209).

Czytaj także: Rozliczenie wynagrodzenia kierowcy 2022

Wynagrodzenie kierowcy 2022 - jakie zmiany?

Zasadniczą zmianą jest konieczność rozliczania kierowców nie w oparciu o minimalne stawki wynagrodzenia, które obowiązują w państwie delegowania, ale według stawek identycznych jak kierowcy w tych państwach pracujący. Kluczowe znaczenie w odniesieniu do przewozów zagranicznych ma to, że kierowcy nie są traktowani jak do tej pory, tj. jako przebywający w podróży służbowej, lecz istnieje konieczność stosowania rozwiązań podatkowych i ubezpieczeniowych jakie obowiązują podczas wykonywania pracy za granicą. Szacuje się, że koszty wynagrodzeń kierowców w transporcie międzynarodowym wzrosną o co najmniej 1/3.

Czas pracy kierowcy - zmiany 2022

Oprócz zmian w wynagrodzeniach polski ustawodawca zmodyfikował też przepisy w zakresie czasu pracy kierowców do tej pory regulowane przez ustawę z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1412 ze zm.).

Najbardziej istotne przekształcenia dotykają komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Zmieniono znacząco zasady udzielania przerw kierowcom i ich płacowego rozliczania, a także zasady prowadzenia i przechowywania ewidencji czasu pracy kierowców. 

Już od 2 lutego 2022 r. w życie weszły przepisy związane z podróżami służbowymi i sposobem ustalania wynagrodzenia kierowców. Następnie od 1 marca 2022 r., zaczęła obowiązywać reszta zmian wynikających z nowelizacji, a 29 maja 2022 r. zaczną obowiązywać nowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców.

Wynagrodzenie kierowcy - transport międzynarodowy

Wprowadzone zmiany w przepisach będą miały swoje konsekwencje w postaci rewolucji w wynagrodzeniach kierowców. Nowe regulacje skasowały znaczące składniki płacowe o dużej wysokości wynikające z podróży służbowych (dieta i ryczałt za nocleg), które były nieopodatkowane i nie podlegały ZUS. Ponadto firmy transportowe stanęły przed koniecznością zapewnienia swoim kierowcom takiego wynagrodzenia, jakie obowiązuje w danym kraju UE, do którego będą delegowani.

Ponieważ jednocześnie w tej grupie pracowników mamy do czynienia z przewagą popytu nad podażą (braki kadrowe) istnieje ryzyko wystąpienia presji płacowej na tym tle. Właściciele i zarządy firm muszą postanowić czy podnieść kierowcom wynagrodzenie zasadnicze, czy może wprowadzić specjalne dodatki do wyjazdów zagranicznych, które wyrównają różnice w płacy naliczanej w kraju delegowania zgodnie z nowymi przepisami, bądź te różnice zniwelować poprzez wprowadzenie premii. Ogromnym problemem jest także kwestia rozliczania pobytu za granicą w przypadku tych kierowców, którzy będąc w tracie w ciągu jednej doby przebywają w kilku różnych państwach UE. W każdym z nich stawki wynagrodzenia są inne. Na razie brak w tej sprawie wskazówek Ministerstwa Finansów i ZUS

Ewidencja czasu pracy kierowców 2022

Według nowych przepisów zmiany w prowadzeniu ewidencji czasu pracy obowiązują od 29 maja 2022 r. Zatem ewidencja za dni od 1 do 29 maja powinna być prowadzona na starych zasadach, a dopiero za 3 ostatnie dni zgodnie z nowymi regulacjami. 

Ewidencja czasu pracy po zmianach powinna zawierać informacje o:

 • liczbie przepracowanych godzin (godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy), 
 • liczbie godzin przepracowanych w porze nocnej, 
 • liczbie godzin nadliczbowych, 
 • dniach wolnych od pracy (wraz z tytułem ich udzielenia),
 • liczbie godzin dyżuru oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, ze wskazaniem, czy jest dyżur domowy, 
 • rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy, 
 • rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy, 
 • wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy. 

Nowe przepisy ujednoliciły standard wyglądu ewidencji czasu pracy kierowców, definiując ją jako rejestr tworzony w oparciu o analizy danych źródłowych. Do lamusa odchodzą zapisy na wykresówkach, wydruki lub pliki z karty kierowcy i tachografu, a także czy inne dokumenty (np. w postaci karty drogowej).

Zasada, że kierowcy zatrudnieni w oparciu o zadaniowy system czasu pracy, którzy otrzymują ryczałt za godziny nadliczbowe, czy pracę nocną nie podlegają ewidencjonowaniu godzin pracy, została utrzymana. Pracodawcy, u których występuje zadaniowy system czasu pracy zostali zobowiązani są do prowadzenia indywidualnych kart ewidencji nieobecności pracownika z wyszczególnieniem jej rodzaju i wymiaru.

10 lat przechowywania ewidencji czasu pracy

Znacząco wydłużył się okres przechowywania ewidencji czasu pracy z 3 do 10 lat. W praktyce oznacza to, że jeżeli kierowca pracował w firmie w oparciu o umowę o prace 10 lat, jego dokumentacja musi być przechowywana 20 lat, zgodnie z przepisami kodeksu pracy odnośnie przechowywania dokumentacji pracowniczej.

10 lat przechowywania dokumentacji kierowcy będzie liczone po upływie okresu objętego ewidencją, tj. po upływie miesiąca. W związku z tym wystąpi konieczność podziału dokumentacji na dwie części – jedną przechowywaną zgodnie z zasadami ogólnymi Kodeksu pracy i drugą, którą będą stanowiły same karty ewidencji czasu pracy.

Czas pracy kierowców - inne zmiany

W świetle nowych przepisów wynagrodzenie kierowców nie może zawiewać składników, które uzależniają je od liczby przejechanych kilometrów, szybkości dostawy lub miary transportowanego ładunku, jeśli może to stanowić zagrożenie bezpieczeństwa drogowego, bądź zachęcać do obchodzenia obowiązujących regulacji (rozporządzenie WE nr 561/2006). 

Obowiązki te dotyczą także kierowców samozatrudnionych, przy czym ustawa pod pojęciem kierowcy samozatrudnionego uznaje też kierowcę realizującego zlecenia przewozowe na podstawie umów cywilnoprawnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Dokumentacja kadrowa 2022. Zasady prowadzenia i przechowywania
Dokumentacja kadrowa 2022. Zasady prowadzenia i przechowywania
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Spory zbiorowe pracy – trwają prace nad nowelizacją ustawy
  Spory zbiorowe pracy są przedmiotem opracowywania nowych regulacji przez MRiPS. Dotyczą m.in. określenia czasu trwania sporu zbiorowego, wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej oraz obowiązek zawiązania koalicji związków w trwającym sporze - takie m.in. rozwiązania zakłada projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Nowy Polski Ład dla pracowników - jak zmienią się wynagrodzenia
  Nowy Polski Ład dla pracowników. 1 lipca 2022 r. weszła w życie ustawa Polski Ład 2.0, czyli Niskie Podatki. Jedną z najważniejszych wprowadzonych przez ten program zmian jest to, że część podatników zapłaci wyższe zaliczki na podatek dochodowy – a co za tym idzie, będzie otrzymywać niższe wynagrodzenie na rękę. Dowiedz się, co dokładnie oznacza Nowy Polski Ład dla pracownika na umowie o pracę oraz zleceniobiorcy.
  Badanie stanu trzeźwości w pracy - co się zmieni?
  Badanie stanu trzeźwości w pracy przez pracodawcę jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Nie może on natomiast przeprowadzić kontroli samodzielnie. Jednak ma to ulec zmianie, bowiem trwają prace nad nowymi regulacjami prawnymi. Jak ma wyglądać kontrola trzeźwości pracowników?
  Płaca minimalna w UE - od kiedy?
  Minimalne wynagrodzenia w UE coraz bliżej. Komisja Europejska przyjęła porozumienie osiągnięte przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.
  Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?
  Sezon urlopowy można uznać za otwarty. Warto więc przypomnieć jakie są zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.
  Przejście pracownika na emeryturę a należne świadczenia
  Czy przejście pracownika na emeryturę uprawnia go do wypłaty należnych świadczeń? Jakich świadczeń może dochodzić pracownik po przejściu na emeryturę?
  Wysokość składek ZUS po zmianie formy opodatkowania za rok 2022
  Polski Ład po zmianach od 1 lipca stwarza podatnikom, którzy rozliczają się liniowo lub ryczałtem, możliwość zmiany formy opodatkowania za rok 2022. Jakie składki ZUS będą płacili jeśli zdecydują się na taki krok?
  Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego - jak obliczyć
  Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Za czas tej nieobecności przysługuje mu wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie normalnie pracował. W przypadku stałej pensji obliczenie jest proste. Problem pojawia się, gdy pracownik otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia. Zasady ustalania wynagrodzenia urlopowego określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe). Jak ustalić podstawę wymiaru i obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego?
  Bezpieczeństwo osobiste pracowników socjalnych
  Pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nierzadko narażeni są na niebezpieczeństwo. Mają więc prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego, które omówimy w niniejszym artykule. Odpowiemy także na pytanie, czy pracownik socjalny może korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
  Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
  Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
  Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
  Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
  Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
  Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
  Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
  Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
  Pracownicy skarżą się na upały
  Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
  Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
  Obowiązki pracodawców w czasie upałów
  Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
  Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
  Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
  10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
  Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
  Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
  Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
  Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
  Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
  Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
  Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
  KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
  Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
  Praca zdalna – przepisy i technologia
  Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
  Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
  Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
  90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
  Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.