| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > 12 czerwca dniem wolnym dla pracowników handlu

12 czerwca dniem wolnym dla pracowników handlu

Pracownicy pracują w sklepie na zmiany w systemie równoważnym czasu pracy. Pracę wykonują również w soboty i w niedziele. Czy to prawda, że nie można wyznaczyć pracy w niedzielę 12 czerwca br. ze względu na przypadające w tym dniu pierwszy dzień Zielonych Świątek?

Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy, pracownicy mogą pracować w święta np. na stacjach benzynowych, w cukierniach, aptekach czy kwiaciarniach. Instytucje te nie są uważane przez PIP za placówki handlowe. Za placówkę handlową należy uznać każdą placówkę, której główną działalnością jest handel. Placówką handlową będą zatem wszystkie sklepy, hurtownie, domy wysyłkowe, stragany, stoiska itp.

Pierwszy dzień Zielonych Świątek nie wpływa natomiast na wymiar czasu pracy pracowników. Święta, które przypadają w niedzielę (tak jak pierwszy dzień Zielonych Świątek), nie obniżają wymiaru czasu pracy (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Zatem w czerwcu 2011 r. czas pracy o 8 godzin obniży tylko święto Bożego Ciała. Będzie tak w przypadku tylko tych pracowników, którzy nie będą mieli wyznaczonego czwartku (23 czerwca) jako dnia wolnego od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Dla pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, którzy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy mają wolne soboty, wymiar czasu pracy w czerwcu 2011 r. należy obliczyć następująco:

Krok 1. Liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez 40 godzin.

W czerwcu 2011 r. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godz. = 160 godz.

Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku.

W czerwcu 2011 r. są dwa takie dni, tj. 29 i 30 czerwca, a zatem 160 godz. + 16 godz. = 176 godz.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w innym dniu niż niedziela lub dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

W czerwcu 2011 r. występują dwa święta, tj. 12 czerwca (pierwszy dzień Zielonych Świątek) i 23 czerwca (Boże Ciało), które przypadają odpowiednio w niedzielę i w czwartek. Święto, które przypada w niedzielę, nie obniża wymiaru czasu pracy pracowników. Natomiast święto Bożego Ciała obniży o 8 godzin wymiar czasu pracy pracownikom, dla których czwartek jest dniem pracy. Ich wymiar czasu pracy w czerwcu br. wyniesie zatem: 176 godz. – 8 godz. = 168 godz. Jeżeli jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownicy mają wyznaczony czwartek, wówczas święto, które przypadnie w tym dniu, nie obniży ich wymiaru czasu pracy. Zatem będą oni mieli do przepracowania w czerwcu br. 176 godzin.

Podstawa prawna

  • art. 22, art. 130, art. 1519a Kodeksu pracy,
  • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »