| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Niedziela handlowa 2018 - październik, listopad, grudzień

Niedziela handlowa 2018 - październik, listopad, grudzień

Kiedy będą niedziele handlowe w październiku 2018 r.? Przypadają na 7 i 28 października czyli pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W listopadzie 2018 r. sklepy będą otwarte podobnie - 4 i 25 listopada. Natomiast sytuacja diametralnie zmienia się w grudniu. W tym miesiącu sklepy będą zamknięte tylko w jedną niedzielę, a mianowicie 9 grudnia. Jest to związane ze Świętami Bożego Narodzenia, przed którymi ustawa przewiduje 2 niedziele handlowe.

Niedziele handlowe 2018

Zgodnie z Ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. z 2018 poz. 305) od 1 marca 2018 r. handel w niedziele został istotnie ograniczony. W świetle art. 5 ustawy w niedziele i święta w placówkach handlowych:

1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,

2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

– są zakazane.

W 2018 r. w każdym miesiącu poczynając od marca, mamy po dwie handlowe niedziele. Od marca 2018 r. sklepy będą otwarte również w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia oraz jedną przed Wielkanocą. Zgodnie z wytycznymi poniższa grafika przedstawia kalendarz, w którym niedziele handlowe zaznaczone są na czarno, a niedziele niehandlowe na różowo (z handlem ograniczonym do wyjątków ustawowych).

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jak widać na załączonej grafice, co do zasady w każdym miesiącu mamy dwie niedziele handlowe - pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Jedynie w kwietniu pierwsza niedziela miesiąca była niehandlowa. Wiąże się to ze świętem, gdyż 1 kwietnia 2018 r. przypadła właśnie Wielkanoc. Jeśli dany miesiąc ma więcej niedziel niż 4, jak kwiecień, lipiec, wrzesień i grudzień, wówczas mamy aż 3 niedziele niehandlowe. Wyjątkiem (oprócz wspomnianego kwietnia) jest grudzień, gdyż ustawa przed Świętami Bożego Narodzenia przyznaje aż dwie niedziele handlowe. Zgodnie z przepisami ustawy w grudniu 2018 r. mamy 4 niedziele handlowe i tylko jedną niehandlową.

Niedziele handlowe 2019/2020

Zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą w kolejnych latach dojdzie do stopniowego zmniejszania liczby niedziel handlowych. W 2019 r. niedziele z otwartymi sklepami będą rozłożone po jednej na miesiąc, natomiast od 2020 r. handlować będzie można już tylko w 4 niedziele w roku.

Placówki handlowe czynne we wszystkie niedziele i święta

W przypadkach określonych w ustawie handel i wykonywanie pracy w handlu dozwolone są w każdą niedzielę. Jeżeli placówka handlowa znajduje się w wykazie z w art. 6 ust. 1 ustawy, może być czynna we wszystkie niedziele i święta. Poniżej znajduje się wykaz miejsc, które mogą handlować we wszystkie niedziele i święta (np. apteka, punkt apteczny, handel kwiatami czy stacja paliw).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »