REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozycja kobiet na rynku pracy

Alicja Moszyńska
Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.
Pozycja kobiet na rynku pracy. / Fot. Fotolia
Pozycja kobiet na rynku pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak budować świadomie pozycję w biznesie? Niewiele kobiet w sposób konstruktywny dba o swoją pozycję w firmie. Oto kilka warsztatowych wskazówek jak profesjonalnie kreować ścieżkę kariery, unikając błędów typowych dla kobiet.

Kobiety a negocjacje płacowe

Statystyki podają, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Częstym „grzechem” kobiet jest brak poczucia wartości oraz nie podejmowanie negocjacji płacowych. Sheryl Sandberg piastująca obecnie stanowisko wiceprezesa w Facebooku, na podstawie własnych doświadczeń podaje „receptę” na zwiększenie swojej wartości rynkowej.

Autopromocja

Wg Sandberg najlepsza droga np. do pomyślnego zakończenia negocjacji płacowych opiera się na:

 • Sprawieniu wrażenia bycia sympatyczną
 • Społecznościowym podejściu
 • Przyjęciu perspektywy „my”
 • Konkretnym uzasadnieniu (np. presja zewnętrzna, standardy firmy lub branży)
 • Blefie (np. oferta z innej pracy)

Według badań Carnegie Mellon University wciąż jednak norma genderowa wywiera mocny wpływ na odwagę młodych ludzi do podejmowania negocjacji. Bezpośrednio po studiach na formę negocjacji w procesie rekrutacyjnym zdecydowało się 57% studentów i jedynie 7% studentek.

Zobacz także: Różnorodność płci w procesie prowadzenia polityki kadrowej

Sheryl Sandberg „Włącz się do gry” Sonia Braga 2013

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Syndrom oszusta według Sheryl Sandberg

Syndrom oszusta jest zjawiskiem, w którym kompetentnych ludzi dręczy poczucie zwątpienia we własne siły. Kobiety cierpią na niego bardziej intensywnie i są przezeń bardziej ograniczane. Najpoważniejszym skutkiem tego stanu rzeczy jest pogrążenie się w autodeprecjacji.

Tina Fey (autorka i pisarka) wskazuje, iż „Piękno syndromu oszusta polega na tym, że z jednej strony odczuwasz skrajny egocentryzm, a z drugiej myślisz sobie: <Jestem oszustką. O Boże przejrzeli mnie!>”.

Soft skills

Soft skills stanowią przede wszystkim domenę kobiet. Broń ta pozwala przywdziać na siebie „pancerz rytualnych działań” zmierzających do realizacji założonego celu. Wachlarz umiejętności miękkich obejmuje takie działania jak:

 • Nałożenie drugiej maski (ale bez zaprzeczenia swojej naturze!) – „Kobieca siła jest jak stal, giętka, ale trudno ją złamać”
 • Uśmiech (ale umiarkowany) – poszukiwanie potwierdzenia, kobiety chcą być lubiane
 • Body language stanowiący wzmocnienie utrzymywanego kontaktu, np. rezygnacja z kiwania głową przy wyrażaniu odrębnego zdania

Warto wspomnieć, iż kobiety (z uwagi na brak klubów porównywanych z męskimi „old boy’s clubs”) nie mają niestety tak wielkiej bazy do czerpania wzorców od starszych koleżanek na wysokich stanowiskach.

Polecamy również: Zarządzanie różnorodnością w środowisku pracy z korzyścią dla pracodawcy

Od asertywności po seksowne riposty

Wiele kobiet sygnalizuje, że ma kłopoty z asertywnością. Problem ten rzadko dotyczy mężczyzn. Asertywność wiąże się przede wszystkim z kompetencjami komunikacyjnymi i empatią.

Asertywność stanowi prawo do:

 • wyrażania własnych myśli i opinii oraz brania za nie odpowiedzialności
 • mówienia „tak” i „nie” bez poczucia winy
 • popełniania błędów i ponoszenia za nie odpowiedzialności
 • proszenia o to czego się chce
 • wysłuchania i poważnego traktowania

Podteksty erotyczne to zjawisko często towarzyszące pracy w grupach, w których kluczowe znaczenie odgrywa interakcja na linii damsko-męskiej. Najczęstsze przyczyny ich występowania to: chęć sprawienia wrażenia osoby zabawnej, wprawienia rozmówcy w zakłopotanie, spoufalenia się, upokorzenia, zranienia lub obrazy.

Zapisz się na nasz newsletter

W przypadku mężczyzn bardzo często jest tak, że ten kto nie daje się wciągnąć w gierki erotyczne zostaje obwołany „zniewieściałym mięczakiem”. Nieprzyjemne zagrania kolegów (i koleżanek) zawsze można skontrować przy użyciu analogicznych technik, lub udawać, że nie dosłyszało się aluzji.

Niektóre metody odpierania ataków:

 • W przypadku agresywnych zachowań powiedz coś niezwykle wulgarnego, by zamknąć rozmówcy buzię lub daj do zrozumienia, że posunął się o krok za daleko.
 • W przypadku używania tematu seksu do upokorzenia możesz udawać, że jego uwagi spływają po tobie jak po kaczce lub zwrócić się do instytucji ds. mobbingu.
 • Cięta riposta (wymagająca jednak sporych umiejętności lub praktyki), np.: 

„To, co miała pani na sobie wczoraj, bardzo mi się podobało. –„Och, nie wiedziałam, że lubi pan damskie ciuszki.”

 • Po kanonadzie seksualnych podtekstów możesz powiedzieć: „No dobrze. Teraz porozmawiajmy jak kulturalni/normalni ludzie.”

Zakończenie dyskusji powinno być spektakularne. Ciętość twojej riposty powinna sprawić, że zarumienią się po uszy. Możesz też dać im do zrozumienia, że w twoim towarzystwie nie wolno im pozwalać sobie na takie zachowanie; np.:

„Nie wiem, na czym polegają twoje problemy erotyczne, i nie interesuje mnie to. Wiem za to, że nie życzę sobie, abyś w mojej obecności pozwalał sobie na takie komentarze.”

Jeśli kobiety znałyby techniki ciętej riposty, być może nie dochodziłoby do licznych procesów ujawniających problem nadużyć seksualnych oraz dyskryminacji z powodu płci w miejscu pracy. W fascynujący sposób opowiada o takich procesach Susan Antilla w książce „Kobiety kontra Wall Street”, opowieści z Boom-Boom Room. Studio Emka 2004

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Błędy kobiecej retoryki

Zgoła odmienna od męskiej retoryka kobieca (z uwagi na wskazane wcześniej cechy wynikające z relacji partnerskiej) zawiera błędy skutkujące osłabieniem siły przekazu,  polegające przede wszystkim na:

 • Formułowaniu pytań zamiast stwierdzeń
 • Używaniu rozbudowanych wstępów
 • Wyjaśnianiu
 • Pytaniu o pozwolenie
 • Przepraszaniu
 • Używaniu słów pomniejszających znaczenie osiągnięć

W celu wzmocnienia skuteczności kobiecego przekazu można zastosować następujące rozwiązania:

 • Uproszczenia – wyłożenie celu, jasnej koncepcji, przesłania w jednym zdaniu
 • Zastosowanie „męskiej” struktury – krótkie, jasne zdania wyrażające wypowiedzi kluczowe
 • Przygotowanie dwóch, trzech mocnych argumentów
 • Zachęcanie do współpracy i zadawania pytań, np.” Jak Pan to ocenia? Czy mam dalej uzasadniać swoją propozycję?”

Alicja Moszyńska, Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Współpracowała z wieloma koncernami zagranicznymi (m.in. Johnson &amp; Johnson, Bayer, Mercedes-Benz, Tyco, US Pharmacia, Samsung ). Wykładowca akademicki, specjalizacja: synergia płci w biznesie, komunikacja interpersonalna i negocjacje. Autorka artykułów, organizatorka seminariów i akcji medialnych promujących kobiety w biznesie.&nbsp;

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  REKLAMA

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  REKLAMA