Kategorie

Czy rotacja na stanowiskach pracy jest dobrym sposobem na motywowanie pracowników?

Agnieszka Juźwiuk
Czy rotacja na stanowiskach pracy jest dobrym spoesobem na motywowanie pracowników? /Fot. Fotolia
Czy rotacja na stanowiskach pracy jest dobrym spoesobem na motywowanie pracowników? /Fot. Fotolia
ShutterStock
Strategia zarządzania, polegająca na  częstej rotacji na stanowiskach pracy przynosi korzyści dla obu stron stosunku pracy: pracodawcy oraz jego pracowników. Menedżer ma bowiem do dyspozycji zgrany zespół ludzi, którym nie grozi wypalenie zawodowe.

We wszystkich rodzajach działalności, w każdej branży są stanowiska pracy, gdzie wypełniane obowiązki są interesujące, motywujące, z przyjemnością się je wykonuje, niestety są również takie miejsca pracy, gdzie obowiązki wciąż są takie same i trudno znaleźć w nich coś interesującego. To właśnie w tym drugim przypadku wypalenie zawodowe może dopaść pracownika szybciej niż się spodziewa.

Reklama

Aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu i innym skutkom wykonywania powtarzalnych, a tym samym monotonnych obowiązków, pracodawcy zaczęli wprowadzać rotację na stanowiskach pracy w swoich przedsiębiorstwach. Celem tego rodzaju strategii zarządzania jest dopilnowanie, aby pracownicy pozostali zmotywowani do pracy, pełni zaangażowania, by wciąż czerpali satysfakcję z pracy oraz podnosili swoje kwalifikacje.

Działanie to polega na rotacji pomiędzy wieloma stanowiskami pracy, w różnych okresach i pewnych odstępach czasu. Celem tego sposobu organizacji pracy jest zaprezentowanie pracownikom różnorodnych ról i funkcji, w obrębie jednego działu lub na wielu stanowiskach, w różnych departamentach.

Polecamy serwis: Zarządzanie

Korzyści wynikające z rotacji

Zalety rotacji pomiędzy stanowiskami pracy są niezliczone. Jako główną uznaje się zapobieganie wypaleniu zawodowemu. W sytuacji, gdy pracownicy zmieniają regularnie stanowiska, a tym samym swoje obowiązki w ramach jednej firmy, pomaga to uniknąć niefrasobliwości przy wykonywaniu obowiązków, uczucia monotonii czy zmęczenia.

Co więcej, poprzez rotację pomiędzy stanowiskami pracownicy mają okazję zapoznać się ze wszystkimi procesami odbywającymi się w firmie, są świadomi na czym polega praca innych. Wiedza taka przydatna jest w ustaleniu, ile czasu może zająć wykonanie danej pracy lub jakiego rodzaju szczegółów inna osoba wymaga, aby móc wykonać konkretną pracę. W rezultacie wpływa to na lepszą komunikację pomiędzy pracownikami, zaczynają oni doceniać pracę innych, ponieważ sami mogą się przekonać, ile wysiłku wymaga wypełnianie danych obowiązków.

Wzrost motywacji do pracy

Reklama

Kolejnym pozytywnym aspektem rotacji jest wzrost motywacji. W sytuacji, gdy pracownicy są kierowani na różne stanowiska pracy, wymaga to od nich ciągłego rozwoju, przyswajania nowej wiedzy, zdobywania nowych umiejętności, wpływa na wzrost kompetencji, co w rezultacie zwiększa szanse na awans.

Pracodawcy czerpią korzyści w związku z taką organizacją pracy, gdyż powoduje ona, że pracownicy pozostają zmotywowani, nie nudzą się pracą zbyt szybko i w rezultacie nie szukają innej pracy tak chętnie jak wtedy, gdy wykonują wciąż te same, monotonne obowiązki.

Rotacja pomiędzy stanowiskami pracy jest zdecydowanie pozytywną strategią zarządzania. Przyczynia się bowiem do zmniejszenia uciążliwości pracy, a jednocześnie wzmacnia strukturę firmy, budując zgrany zespół jej pracowników. To z kolei może przekładać się bezpośrednio na zyski całej organizacji.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?