REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rotacja na stanowiskach pracy jest dobrym sposobem na motywowanie pracowników?

Agnieszka Juźwiuk
Czy rotacja na stanowiskach pracy jest dobrym spoesobem na motywowanie pracowników? /Fot. Fotolia
Czy rotacja na stanowiskach pracy jest dobrym spoesobem na motywowanie pracowników? /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Strategia zarządzania, polegająca na  częstej rotacji na stanowiskach pracy przynosi korzyści dla obu stron stosunku pracy: pracodawcy oraz jego pracowników. Menedżer ma bowiem do dyspozycji zgrany zespół ludzi, którym nie grozi wypalenie zawodowe.

We wszystkich rodzajach działalności, w każdej branży są stanowiska pracy, gdzie wypełniane obowiązki są interesujące, motywujące, z przyjemnością się je wykonuje, niestety są również takie miejsca pracy, gdzie obowiązki wciąż są takie same i trudno znaleźć w nich coś interesującego. To właśnie w tym drugim przypadku wypalenie zawodowe może dopaść pracownika szybciej niż się spodziewa.

REKLAMA

Autopromocja

Aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu i innym skutkom wykonywania powtarzalnych, a tym samym monotonnych obowiązków, pracodawcy zaczęli wprowadzać rotację na stanowiskach pracy w swoich przedsiębiorstwach. Celem tego rodzaju strategii zarządzania jest dopilnowanie, aby pracownicy pozostali zmotywowani do pracy, pełni zaangażowania, by wciąż czerpali satysfakcję z pracy oraz podnosili swoje kwalifikacje.

Działanie to polega na rotacji pomiędzy wieloma stanowiskami pracy, w różnych okresach i pewnych odstępach czasu. Celem tego sposobu organizacji pracy jest zaprezentowanie pracownikom różnorodnych ról i funkcji, w obrębie jednego działu lub na wielu stanowiskach, w różnych departamentach.

Polecamy serwis: Zarządzanie

Korzyści wynikające z rotacji

REKLAMA

Zalety rotacji pomiędzy stanowiskami pracy są niezliczone. Jako główną uznaje się zapobieganie wypaleniu zawodowemu. W sytuacji, gdy pracownicy zmieniają regularnie stanowiska, a tym samym swoje obowiązki w ramach jednej firmy, pomaga to uniknąć niefrasobliwości przy wykonywaniu obowiązków, uczucia monotonii czy zmęczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, poprzez rotację pomiędzy stanowiskami pracownicy mają okazję zapoznać się ze wszystkimi procesami odbywającymi się w firmie, są świadomi na czym polega praca innych. Wiedza taka przydatna jest w ustaleniu, ile czasu może zająć wykonanie danej pracy lub jakiego rodzaju szczegółów inna osoba wymaga, aby móc wykonać konkretną pracę. W rezultacie wpływa to na lepszą komunikację pomiędzy pracownikami, zaczynają oni doceniać pracę innych, ponieważ sami mogą się przekonać, ile wysiłku wymaga wypełnianie danych obowiązków.

Wzrost motywacji do pracy

Kolejnym pozytywnym aspektem rotacji jest wzrost motywacji. W sytuacji, gdy pracownicy są kierowani na różne stanowiska pracy, wymaga to od nich ciągłego rozwoju, przyswajania nowej wiedzy, zdobywania nowych umiejętności, wpływa na wzrost kompetencji, co w rezultacie zwiększa szanse na awans.

Pracodawcy czerpią korzyści w związku z taką organizacją pracy, gdyż powoduje ona, że pracownicy pozostają zmotywowani, nie nudzą się pracą zbyt szybko i w rezultacie nie szukają innej pracy tak chętnie jak wtedy, gdy wykonują wciąż te same, monotonne obowiązki.

Rotacja pomiędzy stanowiskami pracy jest zdecydowanie pozytywną strategią zarządzania. Przyczynia się bowiem do zmniejszenia uciążliwości pracy, a jednocześnie wzmacnia strukturę firmy, budując zgrany zespół jej pracowników. To z kolei może przekładać się bezpośrednio na zyski całej organizacji.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA