REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IT. Idealna branża dla mam?

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
kobiety dziewczęta programistki informatyczki informatyka programowanie it
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

Branża IT to specyficzne środowisko, w którym – jeszcze przed czasami pandemii – obowiązywała inna kultura pracy. Dotyczy to przede wszystkim samej formy pracy, a więc realizacji konkretnych projektów i zadań, połączonej z możliwością pracy zdalnej.

REKLAMA

Autopromocja

Home, sweet home office

Praca zdalna w IT jest konsekwencją rozwoju Internetu i rozwiązań chmurowych. To faktycznie zmieniło sposób realizacji zadań, dając nam więcej swobody, oszczędność czasu, ale także możliwość lepszej, efektywniejszej organizacji pracy – wyjaśnia Magdalena Stępień, konsultantka SAP, współzałożycielka Quercus – firmy specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR. – Te korzyści świetnie wpisują się w potrzeby pracujących mam, które chcą rozwijać się zawodowo, ale przy zachowaniu odpowiedniego work–life balance. Umożliwiają łatwiejszą, elastyczną organizację czasu, co dla pracujących mam jest bardzo ważne.

Jak wynika z raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT 2023” wśród najważniejszych aspektów pracy w IT – wytypowanych przez mamy – poziom zarobków zajął dopiero piąte miejsce (57,2% wskazań). Wyższe lokaty zajęły: na czwartym miejscu – dobra atmosfera (62,4%), na trzecim – elastyczne godziny pracy (63,4%), zaś na drugiej lokacie – możliwości rozwoju (66,7%). Na pierwszym miejscu (74,3% wskazań) uplasowała się praca zdalna. 

Opcja pracy zdalnej i ograniczona liczba delegacji to dla każdej mamy niewątpliwa zaleta. Możliwość pracy z domu sprawdza się zwłaszcza przy dzieciach w wieku szkolnym.

Magdalena Stępień

 

Magdalena Stępień

Źródło zewnętrzne

– Kiedy dzieci są w szkole, możemy spokojnie pracować, po ich powrocie, około godziny 12–13, przestawić się na tryb domowy, a wieczorem dokończyć pracę. Nie tracimy czasu na dojazdy, nie ma potrzeby angażowania babć, dziadków czy opiekunek do odbierania dzieci ze szkoły. To faktycznie sytuacja komfortowa. A jeśli trzeba raz na jakiś czas pojechać w delegację? To również da się zorganizować – zapewnia Magdalena Stępień. – Praca w domu pozwala też pełniej uczestniczyć w życiu szkolnym czy przedszkolnym. Nie trzeba zwalniać się z pracy, aby pojechać na przedstawienie, wystarczy ją inaczej zorganizować i na przykład pracować dłużej poprzedniego dnia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elastyczność to podstawa

REKLAMA

Oczywiście sam fakt pracy na odległość czy w modelu hybrydowym nie rozwiąże wszystkich problemów, z jakimi na co dzień mierzą się mamy. Przedłużające się spotkanie, sytuacja kryzysowa podczas realizacji kluczowego projektu, nagła awaria systemu – takie rzeczy w pracy się zdarzają. Często bez wsparcia rodziny czy przyjaciół, trudno jest funkcjonować, zwłaszcza jeśli jednocześnie z powodu przeziębienia dziecka, trzeba je nagle odebrać z przedszkola, a następnie zapewnić opiekę.

– Dlatego dobrze jest mieć wsparcie – partnera, który po prostu w takim czasie zajmie się dziećmi, rodzinę i przyjaciół, na których można liczyć, w ostateczności zaufaną opiekunkę, która może pomóc w trudnym momencie. Warto mieć ustalony plan na takie wypadki, aby – bez wpadania w panikę – sprawnie zorganizować np. opiekę dziecku, które trzeba zabrać z przedszkola, ale nie można tego zrobić osobiście z powodu zawodowych obowiązków – podkreśla współzałożycielka Quercus. 

Magdalena Stępień zapytana, co najbardziej pomaga jej w łączeniu obowiązków domowych z pracą zawodową, odpowiada, że jest to organizacja pracy i dobre planowanie: zarówno bieżącego dnia, jak i całego tygodnia, przynajmniej w ogólnym zakresie. Każdy plan powinien zakładać jakiś bufor na nieprzewidziane sytuacje, bo tych w życiu każdego rodzica nie brakuje. Dlatego właśnie praca zdalna i elastyczny czas pracy to rozwiązania, które są wręcz stworzone dla rodziców. 

– Rodzicielstwo uczy nas dobrej organizacji w sytuacji permanentnego chaosu, a więc również wielozadaniowości i cierpliwości, a te cechy bardzo przydają się w codziennej pracy, zwłaszcza pod presją czasu. Według mnie mamy są bardziej asertywne – łatwiej im powiedzieć „nie” i ustalić granicę rozdzielającą sferę prywatną od zawodowej. Jako szefowa wiem, że bardzo często są dzięki temu skuteczniejsze w pracy, bo skupiają się na konkretach i priorytetach – twierdzi konsultantka SAP z Quercus. 

Sztuka powrotów

Dla wielu pań powrót z urlopu macierzyńskiego jest wyzwaniem. Po pierwsze pojawiają się emocje związane z pozostawieniem dziecka pod opieką kogoś innego, po drugie – lęk przed zmianami, jakie mogły zajść w firmie podczas nieobecności (a w branży IT zaszły na pewno), a po trzecie – konieczność wpisania się na nowo w zawodowy grafik. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie dla młodych rodziców programów reboardingowych, aby ułatwić im powrót. Bo powroty nie są łatwe, zresztą nie są też proste dla pracodawcy i dla firmy. Na przykład wiadomo, że dzieci w pierwszych latach życia chorują, więc pracodawcy muszą uwzględnić możliwość częstszych nieobecności mam. Z kolei mamom towarzyszy poczucie winy, że mogą nie podołać roli matki lub pracownika. Opcja pracy zdalnej, umożliwiająca swobodniejsze zarządzanie czasem pracy, pozwala z powodzeniem pogodzić obie te role. 

– Jakie są rozwiązania? Oczywiście praca zdalna i elastyczne godziny pracy, ale też możliwość zmniejszenia wymiaru czasu pracy, na przykład do 2/3 etatu. Dla wielu mam jest to opcja optymalna – stwierdza Magdalena Stępień. 

Jej zdaniem warto wybrać pracodawcę, który faktycznie wspiera mamy, umożliwiając im pracę na dogodnych warunkach, ale zapewnia również możliwość rozwoju. 

– Macierzyństwo to ważny etap w życiu wielu kobiet, a dla wielu z nich najważniejsza rola do spełnienia w życiu. Jednak niejedyna. Równie mocno, jak być dobrymi matkami, chcemy być dobrymi specjalistkami, pragniemy się rozwijać i spełniać swoje zawodowe marzenia. A jeśli pracodawca zapewnia nam takie możliwości, rozumie nasze potrzeby i wdraża rozwiązania, które nam to ułatwiają, to ma szansę zyskać najlepszych pracowników – doceniających wsparcie, które otrzymują, zaangażowanych i związanych z firmą. A tacy pracownicy są – w czasach deficytu specjalistów IT – na wagę złota – podsumowuje współzałożycielka Quercus.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA