Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IT. Idealna branża dla mam?

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
kobiety dziewczęta programistki informatyczki informatyka programowanie it
kobiety dziewczęta programistki informatyczki informatyka programowanie it
shutterstock

Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

Branża IT to specyficzne środowisko, w którym – jeszcze przed czasami pandemii – obowiązywała inna kultura pracy. Dotyczy to przede wszystkim samej formy pracy, a więc realizacji konkretnych projektów i zadań, połączonej z możliwością pracy zdalnej.

Home, sweet home office

Praca zdalna w IT jest konsekwencją rozwoju Internetu i rozwiązań chmurowych. To faktycznie zmieniło sposób realizacji zadań, dając nam więcej swobody, oszczędność czasu, ale także możliwość lepszej, efektywniejszej organizacji pracy – wyjaśnia Magdalena Stępień, konsultantka SAP, współzałożycielka Quercus – firmy specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR. – Te korzyści świetnie wpisują się w potrzeby pracujących mam, które chcą rozwijać się zawodowo, ale przy zachowaniu odpowiedniego work–life balance. Umożliwiają łatwiejszą, elastyczną organizację czasu, co dla pracujących mam jest bardzo ważne.

Jak wynika z raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT 2023” wśród najważniejszych aspektów pracy w IT – wytypowanych przez mamy – poziom zarobków zajął dopiero piąte miejsce (57,2% wskazań). Wyższe lokaty zajęły: na czwartym miejscu – dobra atmosfera (62,4%), na trzecim – elastyczne godziny pracy (63,4%), zaś na drugiej lokacie – możliwości rozwoju (66,7%). Na pierwszym miejscu (74,3% wskazań) uplasowała się praca zdalna. 

Opcja pracy zdalnej i ograniczona liczba delegacji to dla każdej mamy niewątpliwa zaleta. Możliwość pracy z domu sprawdza się zwłaszcza przy dzieciach w wieku szkolnym.

Magdalena Stępień

 

Magdalena Stępień

Źródło zewnętrzne

– Kiedy dzieci są w szkole, możemy spokojnie pracować, po ich powrocie, około godziny 12–13, przestawić się na tryb domowy, a wieczorem dokończyć pracę. Nie tracimy czasu na dojazdy, nie ma potrzeby angażowania babć, dziadków czy opiekunek do odbierania dzieci ze szkoły. To faktycznie sytuacja komfortowa. A jeśli trzeba raz na jakiś czas pojechać w delegację? To również da się zorganizować – zapewnia Magdalena Stępień. – Praca w domu pozwala też pełniej uczestniczyć w życiu szkolnym czy przedszkolnym. Nie trzeba zwalniać się z pracy, aby pojechać na przedstawienie, wystarczy ją inaczej zorganizować i na przykład pracować dłużej poprzedniego dnia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elastyczność to podstawa

Oczywiście sam fakt pracy na odległość czy w modelu hybrydowym nie rozwiąże wszystkich problemów, z jakimi na co dzień mierzą się mamy. Przedłużające się spotkanie, sytuacja kryzysowa podczas realizacji kluczowego projektu, nagła awaria systemu – takie rzeczy w pracy się zdarzają. Często bez wsparcia rodziny czy przyjaciół, trudno jest funkcjonować, zwłaszcza jeśli jednocześnie z powodu przeziębienia dziecka, trzeba je nagle odebrać z przedszkola, a następnie zapewnić opiekę.

– Dlatego dobrze jest mieć wsparcie – partnera, który po prostu w takim czasie zajmie się dziećmi, rodzinę i przyjaciół, na których można liczyć, w ostateczności zaufaną opiekunkę, która może pomóc w trudnym momencie. Warto mieć ustalony plan na takie wypadki, aby – bez wpadania w panikę – sprawnie zorganizować np. opiekę dziecku, które trzeba zabrać z przedszkola, ale nie można tego zrobić osobiście z powodu zawodowych obowiązków – podkreśla współzałożycielka Quercus. 

Magdalena Stępień zapytana, co najbardziej pomaga jej w łączeniu obowiązków domowych z pracą zawodową, odpowiada, że jest to organizacja pracy i dobre planowanie: zarówno bieżącego dnia, jak i całego tygodnia, przynajmniej w ogólnym zakresie. Każdy plan powinien zakładać jakiś bufor na nieprzewidziane sytuacje, bo tych w życiu każdego rodzica nie brakuje. Dlatego właśnie praca zdalna i elastyczny czas pracy to rozwiązania, które są wręcz stworzone dla rodziców. 

– Rodzicielstwo uczy nas dobrej organizacji w sytuacji permanentnego chaosu, a więc również wielozadaniowości i cierpliwości, a te cechy bardzo przydają się w codziennej pracy, zwłaszcza pod presją czasu. Według mnie mamy są bardziej asertywne – łatwiej im powiedzieć „nie” i ustalić granicę rozdzielającą sferę prywatną od zawodowej. Jako szefowa wiem, że bardzo często są dzięki temu skuteczniejsze w pracy, bo skupiają się na konkretach i priorytetach – twierdzi konsultantka SAP z Quercus. 

Sztuka powrotów

Dla wielu pań powrót z urlopu macierzyńskiego jest wyzwaniem. Po pierwsze pojawiają się emocje związane z pozostawieniem dziecka pod opieką kogoś innego, po drugie – lęk przed zmianami, jakie mogły zajść w firmie podczas nieobecności (a w branży IT zaszły na pewno), a po trzecie – konieczność wpisania się na nowo w zawodowy grafik. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie dla młodych rodziców programów reboardingowych, aby ułatwić im powrót. Bo powroty nie są łatwe, zresztą nie są też proste dla pracodawcy i dla firmy. Na przykład wiadomo, że dzieci w pierwszych latach życia chorują, więc pracodawcy muszą uwzględnić możliwość częstszych nieobecności mam. Z kolei mamom towarzyszy poczucie winy, że mogą nie podołać roli matki lub pracownika. Opcja pracy zdalnej, umożliwiająca swobodniejsze zarządzanie czasem pracy, pozwala z powodzeniem pogodzić obie te role. 

– Jakie są rozwiązania? Oczywiście praca zdalna i elastyczne godziny pracy, ale też możliwość zmniejszenia wymiaru czasu pracy, na przykład do 2/3 etatu. Dla wielu mam jest to opcja optymalna – stwierdza Magdalena Stępień. 

Jej zdaniem warto wybrać pracodawcę, który faktycznie wspiera mamy, umożliwiając im pracę na dogodnych warunkach, ale zapewnia również możliwość rozwoju. 

– Macierzyństwo to ważny etap w życiu wielu kobiet, a dla wielu z nich najważniejsza rola do spełnienia w życiu. Jednak niejedyna. Równie mocno, jak być dobrymi matkami, chcemy być dobrymi specjalistkami, pragniemy się rozwijać i spełniać swoje zawodowe marzenia. A jeśli pracodawca zapewnia nam takie możliwości, rozumie nasze potrzeby i wdraża rozwiązania, które nam to ułatwiają, to ma szansę zyskać najlepszych pracowników – doceniających wsparcie, które otrzymują, zaangażowanych i związanych z firmą. A tacy pracownicy są – w czasach deficytu specjalistów IT – na wagę złota – podsumowuje współzałożycielka Quercus.

Reklama
Oprac. Piotr T. Szymański
Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu, ochrona działaczy związkowych w kpc, 600 zł miesięcznie dla pracowników DPS. Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem

  7 czerwca 2023 r. w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ "Solidarność". W ramach tego porozumienia ustalono m.in. zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, zapewnienie ochrony działaczy związkowych w kodeksie postępowania cywilnego, wypłatę dodatku w kwocie 600 zł miesięcznie dla pracowników domów pomocy społecznej (za okres od 1 kwietnia do końca 2023 roku)  i zaprzestanie procesu wygaszania emerytur pomostowych. 

  Boże Ciało 2023: Czy piątek 9 czerwca jest wolny od pracy?

  Boże Ciało to dzień, który w Polsce jest ustawowo wolny od pracy. Wyjaśniamy, czy takie same reguły dotyczą piątku 9 czerwca.  

  Prawa młodocianych pracowników. O czym powinni wiedzieć rodzice?

  Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.

  Dla osoby z zewnątrz branża IT może wydawać się tajemnicza. Rozmowa z Piotrem Cichoszem, programistą i blogerem

  „Naturalną ścieżką rozwoju programisty jest obcowanie z technologią i komputerami od małego. Liceum o profilu informatyczno-matematycznym, a następnie studia informatyczne. Wszystko to daje bardzo mocne podstawy teoretyczne. Kolejny etap to praktyka. Im wcześniej się zacznie tym lepiej” – mówi Piotr Cichosz. 

  Branża IT. Polacy podziwiają, doceniają i chcieliby tam pracować – co ich motywuje?

  Czterdzieści pięć procent Polaków chciałoby pracować w IT, a aż siedemdziesiąt pięć procent doradziłoby swoim dzieciom kształcenie w kierunku związanym z programowaniem. Jednak tylko 30 proc. badanych zastanawia się nad podjęciem nauki w celu przejścia do IT. Główną motywacją są pieniądze, jakie zarabiają specjaliści IT. 

  Co po maturze? Absolwenci liceów chcą pracować podczas studiów. Stawiają na branżę IT

  Część licealistów planuje swoją przyszłość od lat, inni dopiero po egzaminach maturalnych podejmą kluczowe decyzje. Aż 60% z nich połączy studia z pracą, a co piąty absolwent poświęci się wyłącznie nauce. Choć większość z nich obawia się wejścia na rynek pracy (57%), głównie z powodu braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności, to ma wobec pierwszego zajęcia konkretne oczekiwania finansowe. 38% zapytanych chciałoby na początku zarabiać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Najbardziej perspektywiczną branżą w opinii co drugiego licealisty jest IT.

  Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.

  Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc., 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najniższe bezrobocie w maju zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).

  Piątek po Bożym Ciele: Jak są otwarte sklepy?

  Piątek po Bożym Ciele przypada w czasie, kiedy wiele osób korzysta z czterodniowego długiego weekendu. Gdzie i w jakich godzinach będziemy mogli zrobić tego dnia zakupy? Sprawdziliśmy, jak w piątek po Bożym Ciele są otwarte sklepy.

  Praca cudzoziemców. Jak zalegalizować pracę obcokrajowca

  Zezwolenie na pracę, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy legalizują pracę cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w RP. Jakie są różnice między tymi formami? Odpowiadamy. 

  Kadry: Iwona Wencel nową VP HR WeNet Group

  Do zespołu WeNet Group S.A. spółki specjalizującej się w doradztwie internetowym, od czerwca dołączyła Iwona Wencel, obejmując stanowisko VP HR. Iwona Wencel będzie ściśle współpracować z zarządem oraz dyrektor personalną Dorotą Malarską, aby rozwinąć i wzmocnić funkcję HR.

  Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r.

  Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?

  Rynek pracy. Jakie zmiany przygotowują polskie firmy HR Tech

  Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.

  Praca w wakacje: Ranking prac, za które można zarobić najwięcej (nawet tysiąc złotych w weekend!)

  Za nami egzaminy maturalne, koniec roku akademickiego tuż za pasem. Dla jednych wakacje to pora odpoczynku, dla innych najlepszy czas na pracę dorywczą i zasilenie budżetu. Eksperci Tikrow, aplikacji z ofertami pracy natychmiastowej, przygotowali zestawienie najlepiej płatnych zajęć tego lata. 

  Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy

  Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy? 

  Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Pieniądze to nie wszystko

  Aż 93% pracodawców jest zaniepokojonych możliwym odejściem pracowników – takie dane podaje portal LinkedIn. Oprócz odpowiednio wysokiego wynagrodzenia sposobem na ich zatrzymanie mogą być atrakcyjne świadczenia pozapłacowe. 

  Bezpieczeństwo w transporcie. Jak wykryć, że kierowca ciężarówki przysypia

  Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.

  Optymalizacja czasu pracy. Skompresowany tydzień pracy w Deloitte

  Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.

  Praca nocą: Komu, kiedy i za ile wolno pracować w nocy

  Praca w porze nocnej ma specjalną regulację w Kodeksie pracy. Przepisy określają warunki wykonywania pracy w tej porze oraz świadczenia przysługujące z tego tyłu pracownikowi. Kiedy przypada pora nocna? Co należy się za pracę w nocy?

  Dni wolne od pracy we Włoszech: Świętowanie, równowaga i dziedzictwo kulturowe

  Dni wolne od pracy odgrywają istotną rolę we włoskim systemie pracy, zapewniając pracownikom odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Włochy mają bogatą tradycję świąt i dni wolnych, które są hołdem dla kultury, historii i religii tego kraju. W tym artykule przyjrzymy się dniom wolnym od pracy we Włoszech, ich znaczeniu i wpływowi na pracowników.

  Włochy – Dni wolne od pracy 2023

  Włochy posiadają umiarkowaną liczbę dni wolnych od pracy. W ciągu roku jest jedenaście ogólnowłoskich dni wolnych. Kiedy przypadają dni wolne od pracy we Włoszech?

  Badania okresowe. Co zmieni odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

  Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów! 

  Praca platformowa: Rewolucja na rynku pracy

  Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i internetu, w ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój pracy platformowej. Ten nowy model zatrudnienia staje się coraz bardziej popularny i wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Praca platformowa, zwana również gospodarką współdzielenia, to forma zatrudnienia, w której pracownicy wykonują krótkoterminowe zadania lub oferują swoje usługi za pośrednictwem platform internetowych.

  Legitna praca. Inspekcja pracy troszczy się o młodzież

  Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy. 

  Jak radzić sobie ze stresem w pracy. Rozmowa z Magdaleną Kaźmierczak

  Praca potrafi być stresująca. To banalne stwierdzenie, z którym zgodzi się chyba każdy pracownik i pracodawca. „To co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami” – mówi Magdalena Kaźmierczak, psycholog. Jak zatem radzić sobie ze stresem w pracy? Pani psycholog ma kilka dobrych rad. Zachęcamy do lektury. 

  Wynagrodzenia. Ponad połowa pracowników biurowych w Polsce jest niezadowolona

  Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?