REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać odpowiednie miejsce szkolenia

Marek Skała
Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

REKLAMA

Podstawą udanego szkolenia jest nie tylko ciekawy program, lecz przede wszystkim trafny wybór miejsca. Wystarczy trochę odwagi i kreatywności. Ciekawy kurs można przecież zrobić nie tylko w dworku, schronisku górskim, pałacyku czy zamku w Polsce, ale także zorganizować go za granicą. Jednak za każdym razem należy zaplanować coś ciekawego, coś miejscowego, coś, co pozwoli ludziom zapamiętać to szkolenie. Dzięki temu sami, nie wiedząc kiedy, zastosują chętniej poznane techniki.

Najgorsze są nie kilkudniowe szkolenia, ale jednodniowe, tak zwane ofsajty, i imprezy integracyjne. Najpierw jedziemy cały dzień, około godziny 15.00 mamy obiad, potem dwie godziny mów motywacyjno-wzmacniających, balanga do rana i powrót - kolejne kilkaset kilometrów. Ale za to, jak brzmi - integracja w Zakopanem (na Mazurach, w Szklarskiej). Co prawda, nikt nie zdążył kupić oscypka, a na spacer nad jeziorem nie było czasu, ale... działo się! Czy w Jachrance, Serocku lub Pułtusku byłoby inaczej? Tylko to brzmienie „integracja w Mszczonowie” nie jest aż tak atrakcyjne. Jeśli program nie zawiera minimum jednego popołudnia wolnego, wycieczkowego, to ludzie nawet w Juracie mogą nie zdążyć zobaczyć morza. To po co trzymać ich 12 godzin w autach i autokarach?

REKLAMA

Autopromocja

Planować z głową

Inną sytuacją jest szkolenie zjazdowe, kiedy ściągamy pracowników z całej Polski. Tu dobrze znaleźć balans pomiędzy ciekawym miejscem i w miarę podobnymi odległościami oraz czasem dojazdu dla wszystkich uczestników.

Jeśli natomiast skuszą nas legendy o nocnym życiu Krakowa, jedźmy na szkolenie pod Wawel. Jednak pozwólmy uczestnikom na, po pierwsze, dwu-, trzygodzinny spacer po mieście, po drugie, zwiedzenie z przewodnikiem czegoś ciekawego i mniej typowego (nowy pawilon Wyspiańskiego, synagoga), a po trzecie skorzystanie z krakowskich klubów. Pamiętajmy wszakże, że do miasta wychodzi się tu około 22, a życie nocne trwa do 2-3 nad ranem. Nie planujmy więc startu szkolenia o 9.00 - to bez sensu. Możemy oczywiście zaplanować szkolenie każdego dnia od 9.00 do 18.30 i kolację. Ale znowu - po co w Krakowie?

Uważać na koszty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym elementem szkoleń jest koszt wyżywienia i hotelu. Bywa, że z noclegiem za noc droższym niż normalny miesięczny czynsz za mieszkanie szkolonego pracownika. Kiedyś konferencję „Obniżanie kosztów spółek akcyjnych” zorganizowano w... najdroższym hotelu w Polsce. Nie chodzi o skąpstwo, ale czy na każdym szkoleniu musi być łosoś, sola, krewetki i hotel z noclegiem za 900 zł? Dla podkreślenia ważności szkolenie powinno odbywać się w warunkach trochę lepszych niż codzienne. Trochę! Oczywiście każdy z nas chętnie korzysta z luksusu na koszt innych, ale czy nocleg w ośrodku pod Warszawą za 200 zł zamiast w centrum za 800 zł zmniejszy efekt szkolenia? Najlepiej wybrać spokojny hotel, zwyczajny, spełniający warunki czystości i wygody przy rozsądnych cenach. Przy dobrym szkoleniu uczestnicy spędzą w pokoju około dwóch godzin. Pozostały czas to sen i pobyt w sali szkoleniowej.

Zapewnić warunki

Kolejna decyzja to sam ośrodek lub hotel i to, co ma w nim być. Najważniejsze rzeczy (obok pokoju i jedzenia) to dobra sala szkoleniowa (tu spędzimy około dziewięciu, dziesięciu godzin) oraz dobra rekreacja (minimum sauna i basen). Wielokrotnie sprawdziłem, że grupa warsztatowa, około 10-12-osobowa, w następnym dniu po saunie pracuje znacznie efektywniej. To tam dokonuje się najszybsza integracja, pękają lody, przełamywane są bariery. Lepiej mniej gwiazdek, czasem mało znany obiekt i miejscowość, ale z warunkami do efektywnej pracy i rekreacji. Zawsze lepiej mieć dobrą lokalizację (blisko i ciekawie), dobrą kuchnię i salę, elementy rekreacji, niż płacić hotelowi za posiadanie fryzjera i sklepiku z biżuterią oraz za recepcję, w której pracownicy mówią w trzech językach.

Wiele ośrodków ma w ofercie rekreację, TV sat., prasę, internet, ale... Rekreacja rzadko bywa dopasowana do potrzeb gości czy godzin szkolenia. Na przykład: basen jest, ale czynny wtedy, kiedy my się szkolimy. W ciągu dnia można go zamknąć, bo i tak nikt nie pływa. Bezradność i brak inwencji niektórych ośrodków w tym zakresie bywa zaskakująca.

Podobnie w wielu ośrodkach działa kiosk z prasą - czynny od 9.30. Najzabawniej jest wtedy, kiedy paczka z gazetami leży od 7 rano pod drzwiami zamkniętego kiosku, ale my gazety do śniadania nie dostaniemy.

Ciekawy układ panuje w obszarze TV i internetu - one rzadko działają razem. W dobrych hotelach dobór programów jest stały i sensowny, za to za jeden dzień korzystania z internetu płaci się dwa razy więcej, niż kosztuje stałe łącze na miesiąc. Bandytyzmem jest to, że cena jest 40-50 razy wyższa niż cena rynkowa w kafejce oddalonej 50 metrów od hotelu. O ile hotel nie jest na odludziu. W mniejszych ośrodkach szkoleniowych zestaw ustawionych programów rzadko jest dobierany pod kątem zainteresowań klienta. Za to - miłe zaskoczenie - w coraz większej liczbie ośrodków mamy sieć bezprzewodową, bezpłatny internet w pokojach lub bezpłatne kilka stanowisk. Jak widać, można.

Trzeba rozmawiać

REKLAMA

Zawsze warto przed szkoleniem zapytać firmę szkoleniową o dobry pomysł na ciekawe miejsce szkolenia. Ja sam w ubiegłym roku szkoliłem w Egipcie, Hiszpanii i na Cyprze. Za każdym razem było taniej niż w Polsce, ciekawie, efektywnie. Trzeba jednak ze sobą rozmawiać. Czasem dostajemy zaproszenia do złożenia oferty szkoleniowej obwarowane dziwnymi warunkami, z określoną już datą, nijakim miejscem, przeładowanym, więc nieefektywnym, programem. Na próbę ucywilizowania projektu, porozmawiania otrzymujemy często odpowiedź, że procedura nie pozwala o tym rozmawiać.

A w Barcelonie w saunie nie byłem - Picasso, Miro, La Rambla i Gaudi wygrali. Skąd sama Barcelona? Otóż pewien prezes zapytał, czy mam wolny weekend i podał datę. Miałem. Zapytał o jeden dzień szkolenia. Dla osłody, że to tylko jeden dzień, dodał, że w niedzielę pójdziemy na mecz. Kiedy przypomniałem, że nasza liga nie gra, powiedział, że wie i że tym razem idziemy na Camp Nou. Delikatnie (mile) zaskoczonemu wyjaśnił, że przelot do Barcelony jest tańszy niż bilet na ekspres do Zakopanego; hotel także jest tańszy niż podobnej klasy obiekty w Juracie czy Zakopanem. Skoro taniej, to co mnie dziwi? Niezwykłość miejsca? I miał rację! Szkolenie było udane, efektywne. Z szacunkiem dla pracowników - sobota i niedziela były wolne od zajęć szkoleniowych, poświęcone zwiedzaniu. Wieczorem „nasza” już Barca wygrała, a Ronaldhinio strzelił bramkę. Było taniej, efektywnie, z dobrym skutkiem i zapewne zostanie zapamiętane przez uczestników na wiele lat. Teoria, techniki, emocje, motywacja w jednym. I o to w szkoleniach chodzi.

Zasada transportowa

Każda godzina spędzona przez pracowników w podróży na szkolenie musi być tego warta, czyli musimy dać uczestnikom coś miejscowego, czego nie ma bliżej ich miejsca zamieszkania - inaczej po co ich męczyć? Muszą mieć na to wolny czas w programie.

Zasada miejsca

Jeśli chcesz integracji i współpracy uczestników, to zapewnij do tego warunki. Liczy się sala (jasna, przestronna, ładna - sprzęt można zawsze dowieźć) i rekreacja, by aktywnie odpocząć i być sprawnym, a także naturalny dostęp do informacji, prasy, sensownych programów TV, internetu.

Zasada kosztowa

Przeznacz budżet na ciekawe zdarzenie, dobry stół, degustację win, sushi, pokaz mistrza kuchni. To zostanie zapamiętane bardziej niż tak zwany wypasiony hotel.

Jarosław Turkiewicz

dyrektor handlowy LOGITEL Sp. z o.o.

Wyjazdy integracyjne zacieśniają stosunki i budują pozytywne relacje pomiędzy pracownikami, przez co sprzyjają wzmocnieniu efektów pracy zespołowej. Wyjazdy mogą się odbywać zarówno w czasie pracy, jak i w czasie wolnym. Ich program powinien zawierać gry i zajęcia grupowe mające charakter team­buildingu. Dobrze zorganizowana impreza integracyjna jest doskonałą metodą na odreagowanie stresów dnia codziennego oraz daje możliwość poznania współpracowników. Wspólna zabawa oraz zmiana obowiązującej hierarchii służbowej prowadzą do zacieśnienia więzi między ludźmi.

Rzeczywista integracja zespołów odbywa się zazwyczaj w ramach grup branżowych. Dotyczy to w szczególności firm o rozbudowanej strukturze terytorialnej. Pracownicy skupieni wokół danej profesji, rozrzuceni w terenie, chętnie spotykają się, aby wspólnie bawić się oraz wymieniać doświadczeniami.

Wszelkie takie spotkania powinny być precyzyjnie przygotowane. Należy okreslić cel integracji i wybrać organizatora imprezy.

Wyjazdy integracyjne stanowią doskonały sposób motywowania pracowników. Jest wiele form i sposobów na to, aby bawić się dobrze, jednocześnie budując relacje w zespole. Nie należy natomiast zapominać o tym, że aktywny udział managementu w zabawie jest nieodzownym elementem spotkań integracyjnych.

 Marek Skała

Autor jest właścicielem Instytutu Szkoleń MEGALIT, współzałożycielem Polskiej Izby Firm Szkoleniowych i Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce. Jest członkiem American Society for Training and Development.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabójczo wysoki podatek od pensji albo zleceń grozi już od 8400 zł netto. Brutto to 11 879 zł

Po podwyżkach inflacyjnych coraz więcej osób jest zagrożonych podatkiem 32%. Niewielu z nas wie, że wynagrodzenie miesięczne brutto: 11 879 zł i netto 8 427,85 zł, jest dochodem granicznym między stawką 12% a 32%. Wiadomo, że niewielu z nas zarabia powyżej 8500 zł netto pensji podstawowej. Ale jak się uwzględni premie i zlecenia dodatkowe, to okaże się, że osób zagrożonych stawką 32% jest sporo. Pewnym ratunkiem może być wpłata przeszło 9000 zł na IKZE. Da to odpis podatkowy około 3000 zł. 

Wykorzystaj póki możesz, bo te dni nie przejdą na 2025 r. [nie chodzi o urlop]

W prawie pracy jest kilka uprawnień dla pracowników, które są ściśle związane z danym rokiem kalendarzowym. Jednym z nich jest np. okazjonalna praca zdalna. Niewykorzystana w 2024 r. nie przejdzie na 2025 r. Podobnie jest z urlopem opiekuńczym czy ze zwolnieniem z pracy z powodu działania siły wyższej. Mamy jeszcze czas w grudniu na wykorzystanie pewnych uprawnień, które nie odwracalnie przepadną w nowym roku.

Sprawdź czy masz prawo do trzynastki w 2024 r. Nie dla każdego prawo do dodatkowego rocznego wynagrodzenia

W pewnych sytuacjach pracownicy szeroko pojętej budżetówki mogą nie otrzymać za 2024 r. dodatkowego rocznego wynagrodzenia, tzw. trzynastki. Ważny jest okres zatrudnienia oraz jakoś świadczonej pracy.

Likwidacja stanowiska pracy. Jaka odprawa w 2025 r.? [PORADA]

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę zmianie ulegną również inne świadczenia m.in. maksymalna wysokość odprawy, która przysługuje pracownikowi zwalnianemu z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy. Jaka kwota będzie obowiązywała od 1 stycznia 2025 r.? Kiedy likwidacja stanowiska pracy uprawnia do otrzymania odprawy?

REKLAMA

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.: dodatkowy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2025 r., dofinansowanie do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, świadczenie rehabilitacyjne, renta z tytułu niezdolności do pracy, ulga rehabilitacyjna.

Czy 8 grudnia to niedziela handlowa? W grudniu aż dwie niedziele handlowe!

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia. Przedsiębiorcy z zakresu handlu już zacierają ręce. W grudniu 2024 r. będą aż dwie niedziele handlowe, a na dodatek w dniu 24 grudnia też zrobimy zakupy. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o karze, która grozi za pracę w handlu po 14:00. Może to być nawet do 100 000 zł.

Sejm uchwalił dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Od kiedy będzie przysługiwać?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja zakłada zwiększenie dopłat do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością o około 15 proc. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Interpelacja poselska: Czy dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi bez wymaganego przygotowania pedagogicznego?

Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców i posiadającemu określone kwalifikacje. Czy nauczyciel legitymujący się właściwym wykształceniem lecz nieposiadający przygotowania pedagogicznego, ma wymagane kwalifikacje do uzyskania dodatku wiejskiego?

REKLAMA

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – od lipca 2024 r. czy od stycznia 2025 r.?

Posłowie pracują nad nowelizacją przepisów o dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Jedną z rozstrzyganych kwestii jest termin, od którego waloryzacja wejdzie w życie. W grę wchodzi 1 stycznia 2025 r. lub 1 lipca 2024 r.

Rotacja pracowników - przyczyny i środki zaradcze. Dlaczego w niektórych firmach pracownicy spędzają lata a z innych szybko odchodzą?

W niektórych firmach pracownicy spędzają długie lata, w innych ich rotacja jest wysoka i wydaje się niezrozumiała. Skąd wynika różnica? Sprawne zarządzanie rotacją może znacząco wpłynąć na koszty firmy i jej sukces. Poniżej przedstawiam szczegółowe przyczyny rotacji oraz działania, które pomagają ją zmniejszyć

REKLAMA