| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Szkolenia pracownicze - inwestycja czy wydatek?

Szkolenia pracownicze - inwestycja czy wydatek?

Przedsiębiorcy z roku na rok coraz chętniej szkolą swoich pracowników. Ci z kolei postrzegają dokształcanie zawodowe jako inwestycję w rozwój osobisty i wyróżnienie. Nadal jednak przeszkolenie pracownika to znaczący koszt dla pracodawcy, w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Stąd wciąż zbyt małe zainteresowanie szkoleniami wśród tych właśnie firm - najbardziej narażonych na rynkowe turbulencje. Eksperci Akademii PARP zbadali, jak kształtują się koszty szkoleń w Polsce, a także w jaki sposób można je radykalnie zredukować, utrzymując efektywność szkolenia.

Najlepiej zilustruje to przykład pracownika o wynagrodzeniu 4000 zł brutto miesięcznie. Możemy przyjąć, że jest to przedstawiciel handlowy niewielkiego zakładu produkcyjnego. Zakładając, że przeszkolenie pracownika wymaga dwudniowego pobytu poza firmą, sam koszt szkolenia w odniesieniu do płac wyniesie 400 zł. Dochodzą do tego koszty utraconych możliwości, czyli koszty, które poniesie firma ze względu na absencję pracownika. Jeśli pracownik generuje dla firmy miesięczne przychody rzędu 25 tys. zł, to jego dwudniowa nieobecność w pracy wiąże się z kosztem utraconych możliwości w wysokości 2500 zł.

Właściciel małego przedsiębiorstwa wypowiada się na temat kosztów związanych ze szkoleniami: „Największym problemem jest brak kapitału obrotowego. Nie stać nas na to, żeby pracownik opuszczał godziny pracy. Na jego miejsce musielibyśmy znaleźć zastępstwo”. Jest to typowe w omawianym sektorze zjawisko.

Zakładając, że dzięki szkoleniu internetowemu redukcja czasu wyniesie około 40 proc., firma zaoszczędza 160 zł na kosztach pracy i zwrot aż 1500 zł w kosztach utraconych możliwości.

Idealnym rozwiązaniem są szkolenia przez Internet. Duże firmy korzystają z nich już od lat. Niewiele jest natomiast rozwiązań przygotowanych z myślą o polskich małych i średnich przedsiębiorstwach. Szkolenia takie oferuje portal edukacyjny Akademia PARP, który zapewnia właścicielom i pracownikom mikro, małych i średnich przedsiębiorstw bezpłatny dostęp do praktycznej wiedzy biznesowej na światowym poziomie, dostosowanej zarazem do polskich realiów. Dzięki temu profesjonalne szkolenia stają się dostępne dla najmniejszych nawet firm, pragnących umocnić swoją pozycję na rynku. Jest to niezwykle istotne w okresie dobrej koniunktury, kiedy brakuje czasu na szkolenia. Podobnie w tzw. chudych latach, gdy gorzej prosperująca firma dąży do poprawy swojej konkurencyjności poprzez potencjał wiedzy, a zarazem nie posiada wolnych środków na inwestycje w drogie szkolenia.

Szkolenia Akademii PARP opierają się na formule nowoczesnych, multimedialnych i interaktywnych szkoleń dostępnych z każdego miejsca, bez konieczności wychodzenia z domu, dojazdów, opuszczania miejsca pracy i sztywnych godzin kursu. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu, proste logowanie i motywacja, by pogłębiać swój kapitał wiedzy. Jeśli ktoś przeznaczy każdego dnia pół godziny na naukę, w ciągu dwóch miesięcy ukończy kurs i otrzyma certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności.

Szkolenia interaktywne oferują pełną elastyczność zarówno jeśli chodzi o czas i miejsce szkolenia, jak też liczbę przeszkolonych pracowników. Są znakomitym rozwiązaniem dla rozproszonych geograficznie pracowników, np. przedstawicieli handlowych lub pracowników filii danej firmy.

„W przypadku tradycyjnych szkoleń, ich koszt wzrasta wraz z liczbą uczestników. Z interaktywnych szkoleń Akademii PARP może skorzystać bezpłatnie nieograniczona liczba pracowników danej firmy. Jedynym warunkiem jest jej przynależność do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.” - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, specjalista ds. szkoleń Akademii PARP.

Oprac. BH

Raport przygotowany przez Akademię PARP, oferującą bezpłatne profesjonalne szkolenia internetowe dla firm z sektora MŚP

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK