REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?/ Fot. Fotolia
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie ubranie podczas rozmowy kwalifikacyjnej może decydować o sukcesie. Coraz częściej można spotkać się z określeniem smart casual. Jak zatem ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Styl biznesowy, najbardziej oficjalny tzw. smart oznacza dla mężczyzn konieczność założenia garnituru, a dla kobiet kostiumu. Jednak firmowy dress code coraz częściej dopuszcza smart casual, czyli elegancję, w której kandydat podczas rozmowy kwalifikacyjnej może lepiej wyrazić siebie.

REKLAMA

Autopromocja

W stylu smart, najbardziej zalecanym na rozmowę kwalifikacyjną np. w banku, nie każdy będzie czuł się dobrze – mówi Joanna Żukowska, ekspertka serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.  Idealnie skrojony garnitur może krępować ruchy, ale i wyciszać osobowość kandydata nieprzyzwyczajonego do oficjalnego stroju. Dlatego, jeśli nie startujemy w wyścigu na fotel prezesa, możemy ten wizerunek zmiękczyć, poprzez odrzucenie stylu smart, a wybór smart casual. Ten styl wciąż trzyma się biznesowych zasad, jest elegancki, ale już nie sztywny – dodaje.

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Co się pod nim kryje? Oto przykłady smart casualowych stylizacji:

Smart casual dla mężczyzn

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Czarny garnitur i biała koszula to styl smart. Jeśli jednak zestawimy klasyczne ubranie z kolorowymi skarpetkami np. czerwonymi albo butami ze sznurówkami o intensywnym kolorze jest to już smart casual.
  2. Zestaw: granatowy garnitur, szara koszula i rezygnacja z krawatu. Buty powinny jednak być dopasowane kolorem do paska.
  3. Smart casual dopuszcza też wyjście na rozmowę kwalifikacyjną w spodniach i marynarce, które nie są od kompletu. I tak można zestawić np. klasyczne, granatowe jeansy (bez przetarć, nadmiaru kieszeni) z marynarką i koszulą.
  4. Spodnie i koszula, bez marynarki to także dopuszczalne, ale… koszula zawsze musi mieć długi rękaw. Elegancja nie znosi koszul z krótkim rękawem.
  5. Sweter zamiast marynarki? To już bardziej casual niż smart casual, więc musimy mieć pewność, że stanowisko, na które aplikujemy, dopuszcza taki luz. Połączenie klasycznych jeansów, koszuli i swetra może pasować na rozmowę kwalifikacyjną np. na stanowiska inżynierskie.

Smart casual dla kobiet

  1. Co, jeśli nie klasyczny kostium lub taki wzorowany na męskim garnitur? Spodnie cygaretki (7/8 długości), biała koszula oraz czarna marynarka. Wciąż klasyczne i biznesowe zestawienie można połączyć z czerwonymi paznokciami.
  2. Spodnie, marynarka i zwykły prosty, jednokolorowy top np. biały lub bladoniebieski.
  3. Luźne spodnie w modne pionowe pasy, biała gładka koszula oraz biała, dłuższa marynarka. Swobodny styl może doskonale pasować na spotkanie o pracę np. w branży kreatywnej.
  4. Sukienka, ale koniecznie z zakrytymi ramionami i co najmniej pięć centymetrów za lub przed kolano. Koniecznie, aby miała klasyczny fason. Najlepiej zestawić ją z butami czółenkami, na maksymalnie pięciocentymetrowym obcasie.
  5. Koszula nie musi być biała. Na rozmowie kwalifikacyjnej może sprawdzić się zestawienie: czarne cygaretki, czarna marynarka i koszula w czarno-białe grochy.

Niezależnie czy u kobiet, czy u mężczyzn smart casual nie dopuszcza ubrań z błyszczących materiałów, zestawiania krzykliwych kolorów i wyjścia na rozmowę w pogniecionym stroju. Smart casual to wciąż elegancja, która jednak dzięki dostosowaniu jej pod siebie, pozwoli poczuć nam się na rozmowie pewniej we własnej skórze.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

REKLAMA

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

REKLAMA

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

REKLAMA