REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Joanna Kuzub
Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej. /Fot. Fotolia
Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego bardzo ważne na rozmowie kwalifikacyjnej jest nasze zachowanie. Jaki wpływ na wynik rekrutacji może mieć nasza mimika i gesty i jakich zachowań unikać podczas rozmów kwalifikacyjnych?

Z dostępnych badań psychologicznych wynika, iż podczas rozmowy niemal 93 proc. przekazu odbieramy w sposób niewerbalny. W związku z tym, jeśli informacje wychodzące z naszych ust są sprzeczne z tym, co mówi nasze ciało, to nasz rozmówca jest bardziej skłonny uwierzyć w to, co widzi niż słyszy.

Autopromocja

Przygotowując się do rozmowy z przyszłym pracodawcą, warto zwrócić uwagę na postawę ciała oraz gesty. Z niektórych złych nawyków często nie zdajemy sobie sprawy, dla nas wydawać się mogą nic nieznaczące, a dla innych mogą świadczyć o naszych negatywnych cechach charakteru.

Zobacz także: Najczęstsze błędy kandydata do pracy

Badania naukowców z Wielkiej Brytanii wykazały, iż uścisk ręki także może mieć wpływ na zdobycie zatrudnienia. Jedna trzecia badanych przyznała, że ocenia ludzi na podstawie uścisku dłoni.

Co może zdradzać uścisk dłoni?

Uścisk dłoni to na ogół pierwsza forma kontaktu, która dla osób zainteresowanych tą tematyką może ułatwić rozpoznanie profilu psychologicznego współrozmówcy. Uścisk może zdradzić, czy jesteśmy szczerzy, odważni, silni, czy też godni zaufania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zostało wyodrębnionych kilka rodzajów uścisku dłoni, z których każdy świadczy o określonych cechach człowieka. I tak, na przykład uścisk określany jako „śnięta ryba”, gdzie dłoń, jak sama nazwa wskazuje, jest wiotka, często spocona, przypisywany jest osobom o słabym charakterze i pozbawionych energii.

Źle postrzegany jest również tzw. „żelazny uścisk”, któremu, oprócz mocnego objęcia dłoni, towarzyszy energiczne potrząsanie. Osoby, które preferują tego typu powitanie, uważane są za zakompleksione i bojące się zdominowania przez innych. Negatywne cechy charakteru, a konkretnie dominacja, przypisywane są również osobie, która przy powitaniu obiema rękami ujmuje dłoń drugiej osoby.

Polecamy serwis: Komunikacja


Kobiety często podają dłoń mężczyźnie w taki sposób, jakby oczekiwały na pocałunek. W kontaktach biznesowych lepiej nie stosować uścisku dworskiej damy, gdyż świadczyć on może o arogancji.

Osoby, które przy powitaniu nie patrzą w oczy, wydawać by się mogło, że zostaną odebrane jako wstydliwe. Niekoniecznie. Unikanie kontaktu wzrokowego z towarzyszem rozmowy świadczy bardziej o tym, iż jesteśmy fałszywi.

Jaki powinien być prawidłowy uścisk dłoni?

Według ekspertów prawidłowy uścisk dłoni powinien być zdecydowany. Dłoń musi stykać się w trzech miejscach, ręka powinna być zgięta w łokciu, a sylwetka lekko pochylona w kierunku współrozmówcy. Ręką potrząsnąć można tylko raz. Pamiętajmy również o tym, aby uścisk poprzedzony był przywitaniem i oczywiście należy patrzeć w oczy naszemu rozmówcy.

Zobacz koniecznie: Zatrudnianie najlepszych pracowników - oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy

Jako pierwszy rękę podaje przyszły pracodawca. Nie należy ociągać się z podawaniem ręki, ponieważ stawia to rozmówcę w niewygodnej sytuacji. Witając się z większą grupą osób lepiej jest zrobić to werbalnie niż obchodzić wszystkich i podawać dłoń każdemu z osobna.

Rola komunikacji niewerbalnej jest bardzo duża. Zdaniem psychologów z mowy naszego ciała możemy wyczytać wiele ciekawych informacji. Jak wskazują badania, powitanie odgrywa istotną rolę, dlatego przed ważną rozmową warto potrenować nie tylko nasze gesty, ale również uścisk dłoni.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  REKLAMA

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  REKLAMA