REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Joanna Kuzub
Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej. /Fot. Fotolia
Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego bardzo ważne na rozmowie kwalifikacyjnej jest nasze zachowanie. Jaki wpływ na wynik rekrutacji może mieć nasza mimika i gesty i jakich zachowań unikać podczas rozmów kwalifikacyjnych?

Z dostępnych badań psychologicznych wynika, iż podczas rozmowy niemal 93 proc. przekazu odbieramy w sposób niewerbalny. W związku z tym, jeśli informacje wychodzące z naszych ust są sprzeczne z tym, co mówi nasze ciało, to nasz rozmówca jest bardziej skłonny uwierzyć w to, co widzi niż słyszy.

REKLAMA

Autopromocja

Przygotowując się do rozmowy z przyszłym pracodawcą, warto zwrócić uwagę na postawę ciała oraz gesty. Z niektórych złych nawyków często nie zdajemy sobie sprawy, dla nas wydawać się mogą nic nieznaczące, a dla innych mogą świadczyć o naszych negatywnych cechach charakteru.

Zobacz także: Najczęstsze błędy kandydata do pracy

Badania naukowców z Wielkiej Brytanii wykazały, iż uścisk ręki także może mieć wpływ na zdobycie zatrudnienia. Jedna trzecia badanych przyznała, że ocenia ludzi na podstawie uścisku dłoni.

Co może zdradzać uścisk dłoni?

Uścisk dłoni to na ogół pierwsza forma kontaktu, która dla osób zainteresowanych tą tematyką może ułatwić rozpoznanie profilu psychologicznego współrozmówcy. Uścisk może zdradzić, czy jesteśmy szczerzy, odważni, silni, czy też godni zaufania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zostało wyodrębnionych kilka rodzajów uścisku dłoni, z których każdy świadczy o określonych cechach człowieka. I tak, na przykład uścisk określany jako „śnięta ryba”, gdzie dłoń, jak sama nazwa wskazuje, jest wiotka, często spocona, przypisywany jest osobom o słabym charakterze i pozbawionych energii.

Źle postrzegany jest również tzw. „żelazny uścisk”, któremu, oprócz mocnego objęcia dłoni, towarzyszy energiczne potrząsanie. Osoby, które preferują tego typu powitanie, uważane są za zakompleksione i bojące się zdominowania przez innych. Negatywne cechy charakteru, a konkretnie dominacja, przypisywane są również osobie, która przy powitaniu obiema rękami ujmuje dłoń drugiej osoby.

Polecamy serwis: Komunikacja


Kobiety często podają dłoń mężczyźnie w taki sposób, jakby oczekiwały na pocałunek. W kontaktach biznesowych lepiej nie stosować uścisku dworskiej damy, gdyż świadczyć on może o arogancji.

Osoby, które przy powitaniu nie patrzą w oczy, wydawać by się mogło, że zostaną odebrane jako wstydliwe. Niekoniecznie. Unikanie kontaktu wzrokowego z towarzyszem rozmowy świadczy bardziej o tym, iż jesteśmy fałszywi.

Jaki powinien być prawidłowy uścisk dłoni?

Według ekspertów prawidłowy uścisk dłoni powinien być zdecydowany. Dłoń musi stykać się w trzech miejscach, ręka powinna być zgięta w łokciu, a sylwetka lekko pochylona w kierunku współrozmówcy. Ręką potrząsnąć można tylko raz. Pamiętajmy również o tym, aby uścisk poprzedzony był przywitaniem i oczywiście należy patrzeć w oczy naszemu rozmówcy.

Zobacz koniecznie: Zatrudnianie najlepszych pracowników - oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy

REKLAMA

Jako pierwszy rękę podaje przyszły pracodawca. Nie należy ociągać się z podawaniem ręki, ponieważ stawia to rozmówcę w niewygodnej sytuacji. Witając się z większą grupą osób lepiej jest zrobić to werbalnie niż obchodzić wszystkich i podawać dłoń każdemu z osobna.

Rola komunikacji niewerbalnej jest bardzo duża. Zdaniem psychologów z mowy naszego ciała możemy wyczytać wiele ciekawych informacji. Jak wskazują badania, powitanie odgrywa istotną rolę, dlatego przed ważną rozmową warto potrenować nie tylko nasze gesty, ale również uścisk dłoni.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

REKLAMA