Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej
REKLAMA
REKLAMA
Z dostępnych badań psychologicznych wynika, iż podczas rozmowy niemal 93 proc. przekazu odbieramy w sposób niewerbalny. W związku z tym, jeśli informacje wychodzące z naszych ust są sprzeczne z tym, co mówi nasze ciało, to nasz rozmówca jest bardziej skłonny uwierzyć w to, co widzi niż słyszy.
REKLAMA
Przygotowując się do rozmowy z przyszłym pracodawcą, warto zwrócić uwagę na postawę ciała oraz gesty. Z niektórych złych nawyków często nie zdajemy sobie sprawy, dla nas wydawać się mogą nic nieznaczące, a dla innych mogą świadczyć o naszych negatywnych cechach charakteru.
Zobacz także: Najczęstsze błędy kandydata do pracy
Badania naukowców z Wielkiej Brytanii wykazały, iż uścisk ręki także może mieć wpływ na zdobycie zatrudnienia. Jedna trzecia badanych przyznała, że ocenia ludzi na podstawie uścisku dłoni.
Co może zdradzać uścisk dłoni?
Uścisk dłoni to na ogół pierwsza forma kontaktu, która dla osób zainteresowanych tą tematyką może ułatwić rozpoznanie profilu psychologicznego współrozmówcy. Uścisk może zdradzić, czy jesteśmy szczerzy, odważni, silni, czy też godni zaufania.
Zostało wyodrębnionych kilka rodzajów uścisku dłoni, z których każdy świadczy o określonych cechach człowieka. I tak, na przykład uścisk określany jako „śnięta ryba”, gdzie dłoń, jak sama nazwa wskazuje, jest wiotka, często spocona, przypisywany jest osobom o słabym charakterze i pozbawionych energii.
Źle postrzegany jest również tzw. „żelazny uścisk”, któremu, oprócz mocnego objęcia dłoni, towarzyszy energiczne potrząsanie. Osoby, które preferują tego typu powitanie, uważane są za zakompleksione i bojące się zdominowania przez innych. Negatywne cechy charakteru, a konkretnie dominacja, przypisywane są również osobie, która przy powitaniu obiema rękami ujmuje dłoń drugiej osoby.
Polecamy serwis: Komunikacja
Kobiety często podają dłoń mężczyźnie w taki sposób, jakby oczekiwały na pocałunek. W kontaktach biznesowych lepiej nie stosować uścisku dworskiej damy, gdyż świadczyć on może o arogancji.
Osoby, które przy powitaniu nie patrzą w oczy, wydawać by się mogło, że zostaną odebrane jako wstydliwe. Niekoniecznie. Unikanie kontaktu wzrokowego z towarzyszem rozmowy świadczy bardziej o tym, iż jesteśmy fałszywi.
Jaki powinien być prawidłowy uścisk dłoni?
Według ekspertów prawidłowy uścisk dłoni powinien być zdecydowany. Dłoń musi stykać się w trzech miejscach, ręka powinna być zgięta w łokciu, a sylwetka lekko pochylona w kierunku współrozmówcy. Ręką potrząsnąć można tylko raz. Pamiętajmy również o tym, aby uścisk poprzedzony był przywitaniem i oczywiście należy patrzeć w oczy naszemu rozmówcy.
Zobacz koniecznie: Zatrudnianie najlepszych pracowników - oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy
REKLAMA
Jako pierwszy rękę podaje przyszły pracodawca. Nie należy ociągać się z podawaniem ręki, ponieważ stawia to rozmówcę w niewygodnej sytuacji. Witając się z większą grupą osób lepiej jest zrobić to werbalnie niż obchodzić wszystkich i podawać dłoń każdemu z osobna.
Rola komunikacji niewerbalnej jest bardzo duża. Zdaniem psychologów z mowy naszego ciała możemy wyczytać wiele ciekawych informacji. Jak wskazują badania, powitanie odgrywa istotną rolę, dlatego przed ważną rozmową warto potrenować nie tylko nasze gesty, ale również uścisk dłoni.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat