Kategorie

Czym jest direct search w rekrutacji?

Renata Krupiarz
Jestem specjalistą w dziale rekrutacji w firmie produkcyjnej. Pomimo obecnego spowolnienia gospodarczego i wysokiej stopy bezrobocia bardzo trudno jest nam znaleźć odpowiednich pracowników na kluczowe stanowiska. Koszt nieudanej rekrutacji jest dla nas teraz szczególnie bolesny. W jaki sposób mogłabym zwiększyć szansę na powodzenie procesu rekrutacyjnego?

Spowolnienie gospodarcze jest zwykle okresem, kiedy na rynku przybywa kandydatów aktywnie szukających zatrudnienia. Otrzymujemy znacznie więcej aplikacji niż zwykle, kandydaci mocniej zabiegają o uwagę i wykazują silniejszą motywację do pracy. Niestety, z perspektywy pracodawcy i jego potrzeb rekrutacyjnych, większa liczba aplikacji wcale nie zwiększa prawdopodobieństwa odnalezienia wśród nich poszukiwanej osoby. Szczególnie, że w czasie recesji oczekiwania wobec nowego pracownika mogą być znacznie wyższe niż zwykle. Prowadzenie rekrutacji w czasach kryzysu jest więc rzeczywiście trudnym wyzwaniem, a koszt nieudanego procesu jest szczególnie dużym obciążeniem.

Obawa przed zmianą

Jak więc uchronić firmę przed dodatkowymi kosztami i zapewnić powodzenie procesu rekrutacyjnego? Odpowiedź jest oczywista – zatrudniając właściwego kandydata. Właściwego, czyli takiego, który wniesie do firmy wiedzę, oczekiwane kompetencje, doświadczenie itd. Powszechnie jednak wiadomo, że właśnie takie osoby, sprawdzające się na swoim stanowisku, mogące pochwalić się wysoką skutecznością i odnoszonymi sukcesami zawodowymi zwykle nie są aktywne na rynku pracy. Trudność poszukiwania pracownika w niestabilnych dla gospodarki czasach dodatkowo polega na tym, że ci potencjalnie najbardziej atrakcyjni kandydaci jeszcze silniej niż zwykle wiążą się ze swoim pracodawcą. Jest to często spowodowane lojalnością, poczuciem posiadanych wobec pracodawcy zobowiązań – szczególnie jeśli mówimy o kluczowych stanowiskach. Przeważnie jednak powód jest bardziej prozaiczny, kandydaci po prostu obawiają się zmian, co jest oczywiście łatwe do zrozumienia. Każda zmiana w życiu zawodowym wiąże się przecież z pewnym ryzykiem, a podczas kryzysu szczególnie trudno sobie na to pozwolić.

Profesjonalny tandem

Biorąc pod uwagę wspomniane kwestie, możemy wnioskować, że kandydat spełniający nasze oczekiwania i mogący przynieść firmie realne korzyści, najprawdopodobniej nie aplikuje w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne. Jak pokazują najświeższe statystyki – nie zareaguje on również na ofertę złożoną za pomocą portalu społecznościowego. Kiedy zatem te standardowe metody nie wystarczają, warto rozważyć zastosowanie metody direct search, która daje realne szanse na pozyskanie najlepszych na rynku kandydatów, szczególnie tych, którzy nie myśleli dotychczas o zmianie pracy. Z takim zadaniem najprościej i z pewnością najbezpieczniej zwrócić się do firmy konsultingowej, wyspecjalizowanej w realizowaniu projektów tą właśnie metodą. Poszukiwania direct search nie należą bowiem do łatwych w realizacji i z pewnością nie każdy może się ich z sukcesem podjąć. Tego typu działania wymagają dużej wiedzy, doświadczenia i wypracowanej, sprawdzonej metodologii. Niezbędny jest doskonale orientujący się w rynku researcher i doświadczony w ocenie kandydatów konsultant. Taki tandem zapewni profesjonalne wykonanie usługi na każdym etapie jej realizacji oraz wsparcie merytoryczne dla firmy zlecającej poszukiwania bezpośrednie. Konsultant wspólnie z klientem doprecyzuje profil stanowiska, cel jego istnienia i opis zadań. Resztę można pozostawić usługodawcy: ustalenie najbardziej trafnej listy targetowej, stworzenie profesjonalnego i przyciągającego uwagę kandydatów opisu firmy, identyfikację i dotarcie do poszukiwanych osób, zainteresowanie ich udziałem w rekrutacji i profesjonalną, szczegółową ocenę kompetencji.

Zalety direct search

Powodów do tego, aby standardowe działania rekrutacyjne wzbogacić o poszukiwania bezpośrednie, jest wiele. W czasach recesji direct search nabiera dodatkowo kilku szczególnie istotnych zalet.

Dyskrecja

Agencje realizujące projekty metodą direct search dbają o to, aby ich działania były utajnione. Kandydatom przedstawiane są zatem wyłącznie informacje niezbędne do wzbudzenia w nich zainteresowania i chęci uczestniczenia w procesie rekrutacyjnym. Firmie, która decyduje się na skorzystanie z usług head huntera, daje to kilka korzyści. Jedną z nich jest możliwość ukrycia faktu poszukiwania pracownika, co w czasach spowolnienia gospodarczego i silnej walki o przewagę rynkową może być bardzo istotne. W przypadku wysokich stanowisk jest to w zasadzie kwestia kluczowa – konkurencja i otoczenie biznesowe nie dowiedzą się o chwilowym osłabieniu organizacji. Korzyścią dla firmy zlecającej jest także możliwość pozyskania efektywnego pracownika, odnoszącego sukcesy na analogicznym stanowisku w firmie konkurencyjnej, zachowując z nią jednocześnie poprawne stosunki.


Zaoszczędzony czas

Brak konieczności przeglądania dziesiątek aplikacji, z których większość przeważnie nie spełnia podstawowych kryteriów wymaganych na stanowisku, zaoszczędza wiele czasu. Dodatkowo agencje rekomendują swojemu zleceniodawcy jedynie najlepszych, spełniających kryteria formalne kandydatów. Ostatecznie spotyka się on z trzema, czterema osobami, znacznie oszczędzając cenny czas i mając pewność wyboru spośród najlepszych dostępnych kandydatów.

Trafność doboru

Konsultanci prowadzą rocznie kilkadziesiąt projektów związanych z branżą, w której się specjalizują. Doświadczenie i liczba odbytych rozmów, wraz z użyciem najnowszych technik i metod rekrutacji, zapewniają dobór najlepszych możliwych kandydatów.

Ograniczenie kosztów

Nie można zaprzeczyć – profesjonalny projekt prowadzony metodą direct search jest dla firmy zlecającej niemałym kosztem. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii, finalnie zapewniających opłacalność tej metody. Firma zlecająca oddaje w ręce agencji wszystkie elementy procesu rekrutacji i selekcji. W ramach kosztu projektu otrzymujemy więc nie tylko usługę dotarcia do kandydatów nieaktywnych na rynku pracy, lecz także: selekcję aplikacji, ocenę kandydatów, zastosowanie metodologii assessment center, testów psychometrycznych, zawodowych, językowych, sprawdzenie referencji kandydatów itd. Jeśli firma dokona dobrego wyboru agencji, której powierza projekt, może mieć pewność trafności tego szczegółowego doboru. Tym samym minimalizuje ryzyko zatrudnienia kandydata, który nie sprawdzi się na stanowisku, co oczywiście generowałoby dodatkowe koszty, mogące kilkukrotnie przewyższyć cenę projektu.

Gwarancja

Gdyby jednak z różnych powodów kandydat polecony przez agencję nie sprawdził się na swoim stanowisku, agencja bierze na siebie odpowiedzialność za znalezienie pracownika na jego miejsce. W zależności od stanowiska okresy gwarancji wynoszą od 3 do nawet 18 miesięcy. Firmie zlecającej projekt daje to więc duży komfort i zapewnia bezpieczeństwo.

Wartość dodana

Dodatkowa korzyść to kompleksowa weryfikacja rynku. Researcher prowadzący poszukiwania bezpośrednie może dostarczyć wielu cennych informacji na temat sytuacji w najbliższym otoczeniu biznesowym swojego klienta, np. jego wizerunku na rynku pracy i skuteczności prowadzonych działań employer brandingowych.

Kontakt bezpośredni

W sytuacji kiedy idealny kandydat nie zgłasza się sam do potencjalnego pracodawcy, warto odwrócić tradycyjną drogę i wyjść do niego z ofertą. Nawiązując bezpośredni kontakt z interesującym nas kandydatem, jesteśmy w stanie bezzwłocznie odpowiedzieć na jego pytania, odnieść się do jego obaw i rozwiać ewentualne wątpliwości. Jeżeli rozmowa zostanie dobrze poprowadzona, bardzo prawdopodobne jest przekonanie kandydata do przyjrzenia się bliżej otrzymanej ofercie, zastanowienia się, rozważenia możliwości. Ten pierwszy, najistotniejszy, krok może doprowadzić do nawiązania na początek niezobowiązujących rozmów, a w efekcie otworzy możliwość współpracy. Bezpośredni kontakt zawsze zwiększa szanse na wzbudzenie zainteresowania potencjalnego kandydata, komunikacja za pomocą ogłoszeń, czy popularnych portali społecznościowych nigdy nie przyniesie porównywalnych efektów.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?