REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W nadchodzącym kwartale więcej ofert pracy dla specjalistów branży IT [RAPORT]

ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
W nadchodzącym kwartale więcej ofert pracy dla specjalistów branży IT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Raport Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia pokazuje, iż pracodawcy sektora nowych technologii chcą wzmacniać swoje zespoły. W jakich miastach i na jakie stanowiska można będzie można znaleźć najwięcej ofert?

Lepsze nastroje rekrutacyjne firm IT

Polscy pracodawcy patrzą z większym optymizmem w przyszłość, co ma także odzwierciedlenie w planach rekrutacyjnych na nadchodzący kwartał. Jak pokazuje raport Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany zatrudnienia na III kwartał tego roku, IT jest jednym z obszarów rynku z najwyższą prognozą netto zatrudnienia na poziomie +26%. W praktyce oznacza to, że pracodawcy sektora nowych technologii chcą wzmacniać swoje zespoły, a specjaliści planujący zmianę mogą liczyć na więcej ofert, niż w poprzednich miesiącach. Pomimo, że 12% organizacji tego sektora mówi o planowanych zwolnieniach, to ponad trzy razy więcej (38%) deklaruje chęć nowych rekrutacji, a niemal połowa badanych pracodawców (47%) nie chce żadnych zmian w strukturze zatrudnienia.

Jak pokazuje raport, specjaliści branży IT planujący zmienić pracodawcę w okresie od lipca do końca września mogą liczyć na więcej ofert pracy, niż w pierwszym półroczu tego roku. Deklaracje firm są bowiem optymistyczne – prognoza netto zatrudnienia dla tego sektora, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +26%. Jest to wynik o 18 punktów procentowych wyższy w porównaniu z deklaracjami pracodawców na czas od kwietnia do końca czerwca, patrząc jednak na dane w ujęciu rocznym można zauważyć spadek na poziomie 7 punktów procentowych.

– Dane płynące z raportu pokazują, że możemy patrzeć na nadchodzący kwartał z pewną dozą optymizmu. Wygląda na to, że fala zwolnień, czyli korekta zatrudnienia na rynku IT dobiega końca. Czas z zapałem wrócić do realizacji projektów zarówno przełożonych na ten rok, jak i zaplanowanych na najbliższe miesiące – mówi Adam Wojtaszek, dyrektor Experis w Polsce. – Może to oznaczać, że po okresie przyglądania się sytuacji w gospodarce światowej, wrócimy do intensywnych prac transformacji cyfrowej we wszystkich możliwych obszarach oraz wymiarach. Ten globalny trend nie zniknął, został jedynie nieco ograniczony i spowolniony poprzez restrykcje finansowe. Możemy zatem spodziewać się większej liczby ofert pracy oraz bardziej intensywnych poszukiwań nowych talentów przez organizacje, wciąż jednak nie za wszelką cenę – dodaje ekspert.

W jakich miastach firmy najczęściej rekrutują?

Według danych Just Join IT, w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku, na najwięcej ofert pracy mogli liczyć kandydaci na stanowiska takie jak Java Developer, Front End Developer (JavaScript), DevOps Engineer czy PHP Developer. Miesiącami, w których specjaliści IT mogli przebierać w największej ilości ofert pracy były styczeń i marzec z liczbą ponad 28 tysięcy ogłoszeń. Łącznie od stycznia do czerwca 2023 r., na Just Join IT opublikowano ponad 81 tysięcy ofert pracy, co oznacza wzrost o 43% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2022. Najbardziej intensywne działania rekrutacyjne w pierwszym półroczu tego roku prowadziły firmy zlokalizowane w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Jeśli natomiast weźmiemy pod lupę preferowany język programowania, to najczęściej poszukiwani są specjaliści działający w JavaScript, Javie, Pythonie, .NET-cie oraz PHP. Wśród najczęściej poszukiwanych umiejętności były z kolei te związane z obsługą SQL, GIT, Dockera czy AWS.

– Ostatnie półrocze nie przyniosło spektakularnych zmian, jeżeli chodzi o kategorie najczęściej poszukiwanych specjalistów IT. Na czele wciąż są języki Java i JavaScript, które odpowiadają za technologie webowe i mobilne, co jest obecnie podstawą działalności sektora IT. Jednak nie bez znaczenia są zmiany, które dzieją się „za ich plecami”.Trend wzrostowy w liczbie ogłoszeń, który jest kontynuacją trendów z poprzedniego roku, widać przede wszystkim w kategoriach Security, Architecture oraz Python. Oznacza to, że firmy w okresie gorszej koniunktury postawiły na zabezpieczenie biznesu, stąd decyzje o wzroście znaczenia cyberbezpieczeństwa, zadbanie o infrastrukturę systemów wewnętrznych, czy postawienie na optymalizacje, w tym te związane ze sztuczną inteligencją – mówi Michał Szum, Head of Customer Care w Just Join IT, analizujący dane zbierane przez portal.

Jak dodaje ekspert z ramienia Just Join IT, w tym roku pracodawcy na dobre żegnają się z pandemią i coraz mocniej stawiają na częstsze przebywanie w biurze, na co wskazuje wzrost liczby ofert z opcją pracy stacjonarnej oraz hybrydowej. – Co prawda wciąż blisko 60% ogłoszeń oferuje pracę w pełni zdalną, lecz warto przypomnieć, że w szczytowym momencie 2022 roku, taka opcja była dostępna dla ponad 80% stanowisk. Inną ważną zmianą jest zwiększony popyt na polskich programistów ze strony zagranicznych firm. W pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku odnotowaliśmy wzrost liczby ofert z zagranicy o niemal 70% względem analogicznego czasu rok temu. Wpływ na to z pewnością ma sytuacja makroekonomiczna, a więc wysoki koszt długu czy inflacja, która w wielu przypadkach ogranicza budżety, w tym alokację środków na rekrutacje specjalistów na pierwotnych rynkach. Warto także podkreślić, że fakt wojny w Ukrainie i zwiększonej liczby specjalistów z tamtego kraju, którzy przyjechali do Polski, także jest przyczynkiem do tego, że firmy zagraniczne, które wcześniej prowadziły rekrutacje za naszą wschodnią granicą, przeniosły punkt ciężkości bliżej Warszawy – podsumowuje Michał Szum.

Polska branża nowych technologii na tle świata

Raport ManpowerGroup wskazuje, że globalne plany pracodawców na trzeci kwartał 2023 roku w branży IT są jeszcze bardziej optymistyczne, bowiem prognoza netto zatrudnienia w tym sektorze na nadchodzące miesiące wynosi +39%. Na niemal identycznym poziomie kształtuje się wynik regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), gdzie deklaracje pracodawców to +38%. Zwolnienia deklaruje 15% firm, ale 45% z nich wskazuje na potrzebę zatrudnienia nowych osób. Nieco mniej, bo 38% organizacji nie chce żadnych zmian w swoich zespołach, a jedynie 2% nie zna planów personalnych na III kwartał tego roku.

– Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, to wygląda na to, że czas zawirowań w branży nowych technologii mamy już za sobą. Organizacje wracają do realizacji wyznaczonych sobie celów, a tych nie uda się w większości przypadków wykonać bez pozyskania przewidzianych na te okoliczności specjalistów. Zarówno w ujęciu przepustowości zespołów projektowych, czy też konieczności pozyskania zupełnie nowych, brakujących w organizacjach kompetencji. Pomimo dużej fali zwolnień, czyli wspomnianej korekty zatrudnienia, niedobór talentów na rynku pracy pozostaje niezmiennie wysoki. Dla polskiego rynku pracy szacowany jest na około 50 tysięcy pracowników IT różnych specjalności – mówi Adam Wojtaszek.

Niemcy z większym apetytem na kandydatów nowych technologii

Biorąc natomiast pod uwagę dane dla krajów sąsiadujących z Polską, to większe potrzeby rekrutacyjne od tych zgłaszanych przez przedsiębiorców znad Wisły deklarują organizacje zlokalizowane w Niemczech (+34%). Od lipca do końca września w mniejszym stopniu swoje zespoły chcą natomiast powiększać słowaccy (+18%) oraz czescy (+15%) pracodawcy.

Jak dodaje dyrektor Experis, polski rynek IT jest swego rodzaju refleksem sytuacji na zachodzie Europy oraz za oceanem. – Ma to związek oczywiście z powiązaniami ekonomicznymi z jednej strony, z drugiej to także kwestia dużej mobilności i możliwości pracy zdalnej, charakterystycznej dla tej branży. Chcący zmienić pracę specjaliści nowych technologii nie powinni mieć z tym problemu. Organizacje poszukując talentów będą to robiły bez tak ogromnego pośpiechu, jak miało to miejsce w poprzednich latach i z większą rozwagą, zwłaszcza pod kątem kosztowym – podsumowuje Adam Wojtaszek.

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA