Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Onboarding sposobem na zmniejszenie kosztów rekrutacji

Onboarding czyli jak można zmniejszyć koszty rekrutacji
Onboarding czyli jak można zmniejszyć koszty rekrutacji
Shutterstock
Onboarding w firmie - dlaczego jest tak istotny? Czy może być sposobem na zmniejszenie kosztów rekrutacji? Pracodawca może wpływać w ten sposób na minimalizowanie stresu pracownika. Sprzyja to sprawniejszemu wdrożeniu i prawidłowemu wykonywaniu obowiązków przez nowego zatrudnionego.

Onboarding - co to jest?

Podczas wdrożenia pracownik stresuje się nową pracą i otoczeniem, zaś firma zastanawia się, czy zatrudniona osoba będzie poprawnie wykonywać swoje obowiązki. Rozwiązaniem problemów jest przemyślany proces onboardingu. Pozwala on nowej osobie szybko wdrożyć się w pracę, a firmie umożliwia zmniejszenie kosztów rekrutacji.

Onboarding to nic innego jak wdrożenie i adaptacja nowego pracownika w firmowym środowisku. Pod tym terminem kryją się różne procesy i zadania – od typowo rekrutacyjnych, poprzez budowanie relacji, aż po zaprojektowane specjalnie w celu szybszej adaptacji pracowników platformy multimedialne. Dobrze przeprowadzony proces onboardingu powinien dzielić się na cztery etapy, tzw. 4 C – compliance, czyli przekazanie informacji o firmowych procedurach, clarification, wskazanie celów i wyznaczenie zadań, culture, wdrożenie w kulturę organizacyjną firmy oraz connection, zintegrowanie nowego pracownika z zespołem.

Każdej firmie zależy, żeby nowi pracownicy zaczęli wykonywać obowiązki jak najszybciej. Długość i sposób organizacji wdrożenia mają wpływ na podjęcie decyzji o dalszej pracy. Onboarding może być jednym z procesów definiujących misję i wartości firmy, ale przede wszystkim może zapobiegać kosztom i stratom. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa wynika, że tylko 12% badanych przedsiębiorstw uważa, że dobrze prowadzi ten proces[1]. Dobrze rozplanowany i przeprowadzony proces wdrożenia może zmniejszyć rotację – z badań Digitate wynika, że jeśli nowy pracownik nie będzie zadowolony z procesu wdrożeniowego, dwukrotnie rosną szanse, że odejdzie[2].

Jak sprawnie wdrożyć nowego pracownika?

- Wdrożenie nowego pracownika powinno zacząć się jeszcze przed pierwszym dniem pracy. Już w trakcie rozmowy rekrutacyjnej warto opowiedzieć o misji i wartościach panujących w firmie, powiedzieć jak będzie wyglądał pierwszy dzień, poinformować o badaniach lekarskich i niezbędnej dokumentacji czy zarysować ścieżki rozwoju i awansu. Pozwoli to rekrutowanej osobie oswoić się z perspektywą pracy w nowym środowisku, co przełoży się na zmniejszony stres w pierwszych tygodniach – mówi Przemysław Gorazda, HR Manager w Pilkington Automotive Poland.

Sporym usprawnieniem w procesie onboardingu może być zmiana podejścia – raport HCI donosi, że aż 58% firm przyznaje, że za bardzo koncentruje się na związanej z nim dokumentacji[3]. Tymczasem, należy traktować go jako strategię i proces budowania relacji między pracownikiem i firmą. Nie od dziś wiadomo, że zmotywowany pracownik jest efektywniejszy, a także mniej chętny do zmiany pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie odrzucić papierowe dokumenty w onboardingu. Mogą być one źródłem wielu przydatnych informacji. Dla przykładu, NSG Group w Polsce w trakcie wdrażania pracowników produkcyjnych, oferuje im glosariusz (słownik pojęć używanych w czasie pracy), książki zawierające wszystkie niezbędne informacje na temat firmy, mapy zakładów, oraz ulotkę z najważniejszymi numerami.

Aplikacje mobilne służą integracji zdalnych pracowników

Pandemia koronawirusa utrudniła rekrutację na wiele stanowisk i upowszechniła pracę zdalną, co stworzyło problem – jak zintegrować osobę z firmą, skoro nie może ona przebywać na jej terenie? Rozwiązaniem okazały się aplikacje na urządzenia mobilne. Są one pomocne również dla pracowników produkcyjnych, którzy nie muszą już logować się do intranetu z firmowych terminali. Aplikacja może służyć też w późniejszych okresach pracy jako miejsce, w którym można sprawdzić np. bieżące wydarzenia, zarządzenia czy dostępne benefity.

Materiały edukacyjne dla nowych pracowników i grywalizacja

Zróżnicowanie materiałów edukacyjnych dla nowych pracowników przyspiesza ich integrację z firmą i poprawia ich późniejszą skuteczność. Przeplatanie ze sobą wykładów, zajęć praktycznych oraz audiowizualnych i interaktywnych form szkoleń pozwala pracownikowi uniknąć znudzenia i zwiększa zaangażowanie, co przekłada się na lepsze przyswajanie wiedzy. Ciekawym sposobem na poprawę procesu onboardingu jest grywalizacja – przedstawienie firmowych procedur w formie zadań do wykonania w grze może ułatwić ich zapamiętanie.

Job shadowing

W wypadku firm produkcyjnych duże znaczenie odgrywa job shadowing. W pierwszych tygodniach pracy nowej osobie zostaje przydzielony mistrz/lider, czuwający nad nauką i wdrożeniem. Pracownik, obserwując swojego mentora przy pracy, poznaje procedury, obowiązki i integruje się z zespołem. Wiele zależy od wyboru przewodnika – musi być to zajmujący to samo lub podobne stanowisko pracownik o dłuższym stażu, nieposzlakowanej opinii i wysokiej kulturze.

Inną, często stosowaną przez współczesne firmy, taktyką jest przydzielenie nowej osobie kumpla, jednak jego rola różni się od mistrza. Kumpel oferuje wsparcie i doraźną pomoc oraz skupia się na włączeniu nowej osoby w zespół i ukazaniu nieformalnej kultury firmy. Tak samo jak w wypadku mistrza, ważny jest dobór odpowiedniej osoby, ale nie musi ona pracować na tym samym stanowisku.

Rozszerzona rzeczywistość

Powyższe metody można łączyć – coraz więcej firm decyduje się na użycie rozszerzonej rzeczywistości w procesie onboardingu. Specjalistyczne gogle w połączeniu z oprogramowaniem pozwalają np. na stały dostęp do wirtualnej bazy dokumentów, co sprawia, że nie trzeba tracić czasu na przeszukiwanie szafek. Dzięki komendom głosowym, wyświetlanym w czasie rzeczywistym instrukcjami oraz wsparciu ze strony doświadczonego pracownika, który obserwuje wszystko przez wbudowaną kamerkę i na bieżąco przekazuje nowej osobie instrukcje i koryguje jej błędy, wdrożenie przebiega szybciej i sprawniej.

Informacje o dobrostanie pracowników są kluczowe

Z punktu widzenia firmy, onboarding powinien przekładać się na zmniejszenie kosztów rekrutacji. Żeby to osiągnąć, dział HR musi cały czas zbierać informacje o dobrostanie pracowników. W pierwszej kolejności, już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, rekruterzy powinni wybadać zainteresowania, aspiracje i oczekiwania przyszłego pracownika. Po pierwszych tygodniach pracy należy wywiad powtórzyć, tym razem pytając o wrażenia z pracy, czy spełniła ona oczekiwania lub co należałoby zmienić.

Rozmowy tego typu warto prowadzić regularnie. Pozwalają one zdobyć informacje o aktualnych potrzebach pracowników. Ich spełnienie zwiększa motywację, a ta przekłada się na zmniejszoną rotację, zgodnie z zasadą, że zmotywowany pracownik to pracownik, który nie szuka nowej pracy. Niska rotacja przekłada się na mniejsze koszty.

Każdy onboarding powinien zakończyć się ewaluacją, ale jej zasady pracownik powinien poznać już pierwszego dnia pracy. Warto również dać pracownikowi do wypełniania ankietę, w której oceni on swoją pracę – uzyskane wyniki mogą posłużyć jako punkt wyjścia do dalszego usprawniania procesu wdrożenia.

[1] https://www.gallup.com/workplace/235121/why-onboarding-experience-key-retention.aspx

[2] https://www.hrdive.com/news/new-hires-are-twice-as-likely-to-leave-employers-that-mishandle-the-onboard/522384/

[3] https://www.hci.org/system/files/2019-11/Onboarding-Retention-Whitepaper%20%282%29.pdf

Źródło: Royal Brand

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 r.?

  Czy w 2023 r. będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, tak jak ma miejsce podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, w styczniu i w lipcu 2023 r. Sprawa trafiła do rządu.

  Płatne szkolenia dla pracowników

  Kto finansuje szkolenia pracowników? Czy szkolenia dla pracowników mają się odbywać w czasie ich pracy? Jakie zmiany zostały wprowadzone do KP co do szkoleń?

  O czym pracodawca musi poinformować zatrudnionych? Zmiany KP

  Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców nowe obowiązki informacyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

  Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

  Praca zdalna. Co mają do powiedzenia związki zawodowe

  Praca zdalna może być wykonywana zgodnie z zasadami ustalonymi u danego pracodawcy. Pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody. W celu ustalenia zasad wykonywania pracy zdalnej powinien porozumieć się z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Jaką rolę mają do odegrania związki zawodowe w procesie ustalania zasad wykonywania pracy zdalnej? Co stanie się, kiedy pracodawca nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami? Jak zasady pracy zdalnej ma ustalić pracodawca, u którego nie ma związków zawodowych?

  13-stki - wypłata już od kwietnia 2023

  Kiedy wypłata 13-stek? Ile wynosi 13-stka w 2023 r.? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Jakie są zasady wypłaty 13-stek? 

  Kawa z INFORLEX: Zmiany w prawie pracy 2023

  Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. Porozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w prawie pracy 2023. Spotkanie poprowadzi ekspert Paweł Ziółkowski. 

  Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

  Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?

  Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

  Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

  Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

  Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

  Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

  Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego. 

  Jak zostać masażystą? Czy kurs masażu wystarczy?

  Jak zostać masażystą – czy wystarczy ukończenie kursu masażu? Praca masażysty wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale i praktycznego. Chcąc pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone dyplomem bądź certyfikatem. Jak zdobyć zawód? Kiedy można otworzyć gabinet masażu?

  Roszczenia ze stosunku pracy. Jak długo można dochodzić zapłaty wynagrodzenia

  Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy uregulowane jest przepisami Kodeksu pracy. Określają one skutki przedawnienia, terminy, po upływie których roszczenia przedawniają się, a także okoliczności, które przedawnienie przerywają lub zawieszają. Na czym polega przedawnienie roszczeń? Kiedy przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy?

  Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

  Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

  Dodatkowe przerwy w pracy - dla kogo? Ważna zmiana w KP

  Do jakich przerw ma prawo pracownik? Jakie przerwy występują w KP i w innych ustawach? Czy pracownicy z niepełnosprawnościami mają prawo do dodatkowej przerwy? Czy pracując przed komputerem pracownicy mają prawo do dodatkowej przerwy?

  Nowe obowiązki informacyjne pracodawcy

  Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje obowiązki informacyjne pracodawcy względem pracownika. Co się zmieni?

  Zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - nowość w KP

  Do KP zostały dodane przepisy, których jeszcze nie było - zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - ale 50% płatne. W jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie od pracy? Czym jest zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej? Czym jest siła wyższa? Kto oprócz pracowników ma prawo do takiego zwolnienia? Jak i kiedy złożyć wniosek?

  Przerwy w pracy. Będziemy pracować krócej

  Przerwy w pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza również zmiany dotyczące przerw, jakie należą się pracownikowi w ciągu dnia pracy. Kiedy przysługują przerwy w pracy? Jaka jest ich długość? Od czego zależą przerwy w pracy?

  Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Co mówią przepisy?

  Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Czy pracodawca może w przepisach wewnętrznych ograniczyć miejsce pracy zdalnej tylko do terytorium Polski lub tylko do wskazanego przez pracownika adresu zamieszkania

  Większa ochrona pracownika przed zwolnieniem - zmiana w KP

  Wskutek dużej nowelizacji Kodeksu Pracy pracownicy zyskali większą ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę. W jakich sytuacjach będzie przysługiwała ta ochrona?

  Work-life balance w Kodeksie pracy

  Prezydent Andrzej Duda 24 marca podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy - tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. Na czym polegają zmiany? Czy to rewolucja?

  Elastyczna organizacja pracy - nowość w KP

  Czym jest elastyczna organizacja pracy? Dla kogo elastyczna organizacja pracy? Jaki wniosek złożyć aby mieć elastyczną organizację pracy? Czy pracodawca musi się zgodzić na elastyczną organizację pracy? Duże zmiany w KP już niedługo wejdą w życie.

  Umowy na czas określony - duże zmiany od 2023 r.

  W umowie o pracę zawartej na czas określony zaszły spore zmiany - wręcz rewolucyjne. Umowy te są nagminnie wykorzystywane i pracownicy świadczą pracę na ich podstawie maksymalnie długo jak się da. Pracodawcy unikają umów na czas nieokreślony. Najważniejszą zmianą jest to, że pracodawca rozwiązując taką umowę za wypowiedzeniem będzie musiał podać przyczynę swojej decyzji i skonsultować ją ze związkami. Jakie są inne zmiany? Poniżej najważniejsze informacje.

  Wykaz zmian w KP na kwiecień 2023 r. - jest podpis Prezydenta RP

  Prezydent RP w dniu 23 marca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Ustawa wprowadza bardzo ważne zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zmianami, dalej: KP). Jakie uprawnienia zyskają pracownicy, a jakie obowiązki będą mieli pracodawcy już od kwietnia 2023 r.?

  Przerwa w urlopie macierzyńskim

  Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu pod warunkiem, że sama mama wykorzystała już 8 tygodni z przysługujących jej 14.