REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja księgowych - wyzwania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Wesołowska
Manpower, ekspert rynku pracy dywizji rekrutującej w obszarze Legal & Tax, HR & Office Support
ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Rekrutacja księgowych - wyzwaniem dla rekruterów
Rekrutacja księgowych - wyzwaniem dla rekruterów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja kandydatów z zakresu księgowości to wyzwanie dla rekruterów. Jakie benefity cenią księgowi? Jakie oczekiwania mają pracodawcy?

Pracownicy księgowości w czasie pandemii

Pozyskanie kompetentnych i doświadczonych specjalistów z obszaru księgowości zawsze wiązało się z pewnymi wyzwaniami dla pracodawców. Mogłoby się wydawać, że pandemia COVID-19 wpłynie na korzyść poszukujących, a opublikowane ogłoszenia o pracę spotkają się z niemałym zainteresowaniem ze strony księgowych. Nic bardziej mylnego… Dynamiczne zmiany na rynku pracy, trwające od marca 2020 roku, przyczyniły się do redukcji wielu etatów przede wszystkim w działach HR, marketingu i administracji. Pracownicy wewnętrznych oraz zewnętrznych działów księgowości nie musieli obawiać się o swoją pozycję zawodową.

REKLAMA

Rekrutacja księgowych

Konsultanci biznesowi Manpower przyznają, że pomimo lockdown’u stale mieli pod swoją opieką realizację projektów rekrutacyjnych na stanowiska księgowe. Firmy, dla których owe rekrutacje były prowadzone, najczęściej wywodziły się z branży produkcyjnej, konsultingowej, a nawet z branży HoReCa, która odnotowała ogromny spadek przychodów w ubiegłym roku. Pandemia przyczyniła się do automatyzacji wielu procesów księgowo-finansowych, jednak postęp technologiczny nie wpłynął na zmniejszenie liczby wakatów dla finansistów. Tylko w dywizji Manpower – Legal & Finance, HR & Office Support liczba otwartych wakatów na stanowiska finansowe w porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększyła się o 25%. Ofert pracy stale przybywa, natomiast doświadczonych księgowych cały czas jest zbyt mało na rynku pracy. Średni czas rekrutacji pracowników do zewnętrznych i wewnętrznych działów księgowości wynosi 30 dni, przy wykorzystaniu bezpośrednich metod dotarcia do grupy docelowej.

Dlaczego rekrutacja księgowych to wyzwanie?

Dlaczego rekrutacja finansistów nadal wiąże się z tyloma wyzwaniami? Przyczyn jest wiele. Na podstawie obserwacji i licznych rozmów z kandydatami można wnioskować, że specjaliści pracujący w działach finansowych bardzo cenią sobie stabilność zatrudnienia i jasne warunki współpracy, przez co rzadko są otwarci na rozmowy dotyczące nowych ofert pracy. Zmiana pracodawcy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, na które księgowi coraz rzadziej są otwarci, wybierając tym samym pozostanie w swojej strefie komfortu. Kolejną kwestią, działającą na niekorzyść pracodawcy, jest forma współpracy. Umowa o pracę na czas określony nie jest zachęcająca dla osób, które od dawna pracują na podstawie umowy na czas nieokreślony. Znacznie bardziej przekonującą propozycją dla księgowych jest współpraca na podstawie umowy na czas nieokreślony, poprzedzonej trzymiesięcznym okresem próbnym. Poza stabilnym zatrudnieniem bardzo ważna jest również możliwość rozwoju w strukturze firmy. Księgowi stale uczą się i rozwijają swoje kompetencje poprzez liczne kursy i szkolenia, dlatego pracodawca powinien zapewnić pracownikom z tego obszaru jasną ścieżkę kariery, podczas której będą wykorzystywać nabytą wiedzę.

Jakie benefity dla księgowych?

Warunki zatrudnienia i możliwość rozwoju stanowią bardzo ważną część oferty. Okazuje się jednak, że równie istotne są benefity oferowane przez poszczególnych pracodawców. Zgodnie z obserwacjami specjalistów Manpower w przypadku wewnętrznych działów księgowości atrakcyjnym benefitem nie jest karta sportowa czy też opieka medyczna, ale dofinansowanie kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, zwrot kosztów karty miejskiej lub zagwarantowanie karty paliwowej, a także możliwość pracy w modelu zdalnym również po zakończeniu pandemii. W przypadku ofert firm zajmujących się księgowością zewnętrzną bardzo ceniona jest możliwość skorzystania z dodatkowego dnia wolnego. Uznaniem pracowników cieszą się rozwiązania zapewniające work-life balance, które obejmują między innymi możliwość pracy w trybie home office – oczywiście z uwzględnieniem zapotrzebowania na niezbędny do pracy sprzęt, taki jak komputer, telefon czy drukarka. Pożądane jest również dofinansowanie kursów i szkoleń. Preferencje księgowych w zakresie oferowanych benefitów stale się zmieniają i coraz częściej potrafią zaskoczyć niejednego rekrutera i prezesa firmy.

Praca w księgowości - oczekiwania pracodawcy

W związku z dynamicznie zmieniającym się rynkiem rosną również oczekiwania względem kandydatów. Poza doświadczeniem, znajomością ustawy o rachunkowości oraz obszerną wiedzą z zakresu aktualnych przepisów podatkowych pracodawcy cenią sobie znajomość języków obcych. Szczególnie pożądany jest dla nich język angielski. Niestety, nie wszyscy księgowi mają rozwinięte kompetencje językowe. Braki można zauważyć szczególnie u tych specjalistów, którzy nie wywodzą się z centrum usług wspólnych największych korporacji. Znajomość angielskiego na poziomie B2 w zupełności wystarczy do tego, aby porozumieć się z klientem zewnętrznym, natomiast w przypadku wewnętrznych działów księgowości międzynarodowych organizacje wymagają posługiwania się danym językiem na poziomie C1. Firmy cenią też sobie szereg kompetencji miękkich, takich jak komunikatywność, bardzo dobra organizacja czasu pracy, umiejętność wyznaczania priorytetów, otwartość na naukę, elastyczność, umiejętność dopasowania się do dynamicznie zmieniających się warunków pracy, współpracę w zespole i chęć dzielenia się wiedzą z młodszymi stażem księgowymi. Znalezienie specjalistów spełniających powyższe wymagania wiąże się z długim procesem rekrutacyjnym wykorzystującym nowoczesne metody researchu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oferty pracy dla księgowych

REKLAMA

Rekruterzy poszukują odpowiednich kandydatów za pośrednictwem popularnych serwisów rekrutacyjnych, jednak tylko około 10% nadesłanych aplikacji odpowiada wymaganiom określonym w ogłoszeniach. Sytuacja ta nierzadko wpływa na decyzje pracodawców dotyczące nawiązania współpracy z wyspecjalizowaną agencją rekrutacyjną, która rozszerzy działania między innymi o bezpośrednie poszukiwania metodą direct search, na które często wewnętrzne działy HR nie mają czasu. Finansiści coraz częściej decydują się na dołączenie do społeczności LinkedIn, gdzie przedstawiają swoje doświadczenie zawodowe i informują headhunterów o otwartości na nowe oferty pracy. Zauważono jednak, że średni czas oczekiwania na odpowiedź od kandydatów pasywnych na rynku pracy wynosi około 3 tygodnie, co wpływa na wydłużenie całego procesu rekrutacji. Czy publikacja ogłoszeń w odpowiednich serwisach i poszukiwanie specjalistów za pośrednictwem portalu LinkedIn gwarantuje zamknięcie rekrutacji sukcesem? Nie zawsze. W przypadku bardziej wymagających procesów konieczne jest również nawiązanie współpracy z biurami karier, rozpoczęcie zaawansowanych działań marketingowych w social mediach oraz promowanie prowadzonej rekrutacji wśród specjalistów należących do internetowych grup branżowych. W przypadku mniej zdigitalizowanych księgowych dobrze sprawdza się dotarcie bezpośrednie oraz tradycyjne ogłoszenia, widoczne w mediach oraz przestrzeni miejskiej.

Duży popyt na księgowych generuje innowacyjne pomysły, pozwalające dotrzeć do najlepszych specjalistów. Działania te wymagają jednak dużej kreatywności ze strony rekruterów. Warto więc pokazać swoje cenne doświadczenie na popularnych portalach biznesowych. Niezobowiązująca rozmowa na temat nowych możliwości zawodowych może przerodzić się w interesującą propozycję pracy i rozwoju u największych pracodawców na rynku.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA