Kategorie

Rekrutacja księgowych - wyzwania

Magdalena Wesołowska
Manpower, ekspert rynku pracy dywizji rekrutującej w obszarze Legal & Tax, HR & Office Support
ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Rekrutacja księgowych - wyzwaniem dla rekruterów
Rekrutacja księgowych - wyzwaniem dla rekruterów
Shutterstock
Rekrutacja kandydatów z zakresu księgowości to wyzwanie dla rekruterów. Jakie benefity cenią księgowi? Jakie oczekiwania mają pracodawcy?

Pracownicy księgowości w czasie pandemii

Pozyskanie kompetentnych i doświadczonych specjalistów z obszaru księgowości zawsze wiązało się z pewnymi wyzwaniami dla pracodawców. Mogłoby się wydawać, że pandemia COVID-19 wpłynie na korzyść poszukujących, a opublikowane ogłoszenia o pracę spotkają się z niemałym zainteresowaniem ze strony księgowych. Nic bardziej mylnego… Dynamiczne zmiany na rynku pracy, trwające od marca 2020 roku, przyczyniły się do redukcji wielu etatów przede wszystkim w działach HR, marketingu i administracji. Pracownicy wewnętrznych oraz zewnętrznych działów księgowości nie musieli obawiać się o swoją pozycję zawodową.

Rekrutacja księgowych

Konsultanci biznesowi Manpower przyznają, że pomimo lockdown’u stale mieli pod swoją opieką realizację projektów rekrutacyjnych na stanowiska księgowe. Firmy, dla których owe rekrutacje były prowadzone, najczęściej wywodziły się z branży produkcyjnej, konsultingowej, a nawet z branży HoReCa, która odnotowała ogromny spadek przychodów w ubiegłym roku. Pandemia przyczyniła się do automatyzacji wielu procesów księgowo-finansowych, jednak postęp technologiczny nie wpłynął na zmniejszenie liczby wakatów dla finansistów. Tylko w dywizji Manpower – Legal & Finance, HR & Office Support liczba otwartych wakatów na stanowiska finansowe w porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększyła się o 25%. Ofert pracy stale przybywa, natomiast doświadczonych księgowych cały czas jest zbyt mało na rynku pracy. Średni czas rekrutacji pracowników do zewnętrznych i wewnętrznych działów księgowości wynosi 30 dni, przy wykorzystaniu bezpośrednich metod dotarcia do grupy docelowej.

Dlaczego rekrutacja księgowych to wyzwanie?

Dlaczego rekrutacja finansistów nadal wiąże się z tyloma wyzwaniami? Przyczyn jest wiele. Na podstawie obserwacji i licznych rozmów z kandydatami można wnioskować, że specjaliści pracujący w działach finansowych bardzo cenią sobie stabilność zatrudnienia i jasne warunki współpracy, przez co rzadko są otwarci na rozmowy dotyczące nowych ofert pracy. Zmiana pracodawcy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, na które księgowi coraz rzadziej są otwarci, wybierając tym samym pozostanie w swojej strefie komfortu. Kolejną kwestią, działającą na niekorzyść pracodawcy, jest forma współpracy. Umowa o pracę na czas określony nie jest zachęcająca dla osób, które od dawna pracują na podstawie umowy na czas nieokreślony. Znacznie bardziej przekonującą propozycją dla księgowych jest współpraca na podstawie umowy na czas nieokreślony, poprzedzonej trzymiesięcznym okresem próbnym. Poza stabilnym zatrudnieniem bardzo ważna jest również możliwość rozwoju w strukturze firmy. Księgowi stale uczą się i rozwijają swoje kompetencje poprzez liczne kursy i szkolenia, dlatego pracodawca powinien zapewnić pracownikom z tego obszaru jasną ścieżkę kariery, podczas której będą wykorzystywać nabytą wiedzę.

Jakie benefity dla księgowych?

Warunki zatrudnienia i możliwość rozwoju stanowią bardzo ważną część oferty. Okazuje się jednak, że równie istotne są benefity oferowane przez poszczególnych pracodawców. Zgodnie z obserwacjami specjalistów Manpower w przypadku wewnętrznych działów księgowości atrakcyjnym benefitem nie jest karta sportowa czy też opieka medyczna, ale dofinansowanie kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, zwrot kosztów karty miejskiej lub zagwarantowanie karty paliwowej, a także możliwość pracy w modelu zdalnym również po zakończeniu pandemii. W przypadku ofert firm zajmujących się księgowością zewnętrzną bardzo ceniona jest możliwość skorzystania z dodatkowego dnia wolnego. Uznaniem pracowników cieszą się rozwiązania zapewniające work-life balance, które obejmują między innymi możliwość pracy w trybie home office – oczywiście z uwzględnieniem zapotrzebowania na niezbędny do pracy sprzęt, taki jak komputer, telefon czy drukarka. Pożądane jest również dofinansowanie kursów i szkoleń. Preferencje księgowych w zakresie oferowanych benefitów stale się zmieniają i coraz częściej potrafią zaskoczyć niejednego rekrutera i prezesa firmy.

Praca w księgowości - oczekiwania pracodawcy

W związku z dynamicznie zmieniającym się rynkiem rosną również oczekiwania względem kandydatów. Poza doświadczeniem, znajomością ustawy o rachunkowości oraz obszerną wiedzą z zakresu aktualnych przepisów podatkowych pracodawcy cenią sobie znajomość języków obcych. Szczególnie pożądany jest dla nich język angielski. Niestety, nie wszyscy księgowi mają rozwinięte kompetencje językowe. Braki można zauważyć szczególnie u tych specjalistów, którzy nie wywodzą się z centrum usług wspólnych największych korporacji. Znajomość angielskiego na poziomie B2 w zupełności wystarczy do tego, aby porozumieć się z klientem zewnętrznym, natomiast w przypadku wewnętrznych działów księgowości międzynarodowych organizacje wymagają posługiwania się danym językiem na poziomie C1. Firmy cenią też sobie szereg kompetencji miękkich, takich jak komunikatywność, bardzo dobra organizacja czasu pracy, umiejętność wyznaczania priorytetów, otwartość na naukę, elastyczność, umiejętność dopasowania się do dynamicznie zmieniających się warunków pracy, współpracę w zespole i chęć dzielenia się wiedzą z młodszymi stażem księgowymi. Znalezienie specjalistów spełniających powyższe wymagania wiąże się z długim procesem rekrutacyjnym wykorzystującym nowoczesne metody researchu.

Oferty pracy dla księgowych

Reklama

Rekruterzy poszukują odpowiednich kandydatów za pośrednictwem popularnych serwisów rekrutacyjnych, jednak tylko około 10% nadesłanych aplikacji odpowiada wymaganiom określonym w ogłoszeniach. Sytuacja ta nierzadko wpływa na decyzje pracodawców dotyczące nawiązania współpracy z wyspecjalizowaną agencją rekrutacyjną, która rozszerzy działania między innymi o bezpośrednie poszukiwania metodą direct search, na które często wewnętrzne działy HR nie mają czasu. Finansiści coraz częściej decydują się na dołączenie do społeczności LinkedIn, gdzie przedstawiają swoje doświadczenie zawodowe i informują headhunterów o otwartości na nowe oferty pracy. Zauważono jednak, że średni czas oczekiwania na odpowiedź od kandydatów pasywnych na rynku pracy wynosi około 3 tygodnie, co wpływa na wydłużenie całego procesu rekrutacji. Czy publikacja ogłoszeń w odpowiednich serwisach i poszukiwanie specjalistów za pośrednictwem portalu LinkedIn gwarantuje zamknięcie rekrutacji sukcesem? Nie zawsze. W przypadku bardziej wymagających procesów konieczne jest również nawiązanie współpracy z biurami karier, rozpoczęcie zaawansowanych działań marketingowych w social mediach oraz promowanie prowadzonej rekrutacji wśród specjalistów należących do internetowych grup branżowych. W przypadku mniej zdigitalizowanych księgowych dobrze sprawdza się dotarcie bezpośrednie oraz tradycyjne ogłoszenia, widoczne w mediach oraz przestrzeni miejskiej.

Duży popyt na księgowych generuje innowacyjne pomysły, pozwalające dotrzeć do najlepszych specjalistów. Działania te wymagają jednak dużej kreatywności ze strony rekruterów. Warto więc pokazać swoje cenne doświadczenie na popularnych portalach biznesowych. Niezobowiązująca rozmowa na temat nowych możliwości zawodowych może przerodzić się w interesującą propozycję pracy i rozwoju u największych pracodawców na rynku.

Poszerzaj swoją wiedzę z naszym programem >>
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?