| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Czy powracający do Polski pracownicy są szansą, czy zagrożeniem dla pracodawcy?

Czy powracający do Polski pracownicy są szansą, czy zagrożeniem dla pracodawcy?

Ostatnio rozmawialiśmy ze znajomymi zajmującymi się rekrutacją o tym, że ogłoszenia o pracę spotykają się z coraz większym zainteresowaniem ze strony Polaków zamieszkałych czasowo lub na stałe za granicą – w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, a nawet Australii. Czego możemy oczekiwać od osób powracających z pracy poza Polską? Czy należy się obawiać ich zatrudnienia, a może wręcz przeciwnie, dla polskich pracodawców to przede wszystkim szansa, a nie zagrożenie?

Wpływ powrotów na rynek pracy

Według wskazań raportu opublikowanego w 2009 r. przez KPMG i PKPP Lewiatan („Elastyczność na ryku pracy – wybór czy konieczność”) firmy działające w Polsce spodziewają się, że powrót Polaków z zagranicy będzie miał realny wpływ na podniesienie się poziomu kwalifikacji i kompetencji pracowników dostępnych na polskim rynku pracy. Tak stwierdziło 43 proc. przebadanych firm. Z drugiej strony 40 proc. organizacji podkreśliło, że powracający emigranci przyczynią się do uelastycznienia form zatrudnienia i miejsca wykonywania pracy. Tym samym można pokusić się o stwierdzenie, że osoby powracające do Polski, mając doświadczenie wynikające z kontaktu z nieco odmiennymi warunkami zatrudnienia za granicą niż rodacy w kraju, chętniej podejmują decyzję o jakiejkolwiek zmianie na swojej drodze zawodowej i będą bardziej mobilni, jeśli chodzi o miejsce podjęcia pracy. Tym samym w większym stopniu są w stanie dostosować się do różnego rodzaju ofert pracy.

Zatrudniać czy nie?

Dlaczego powinniśmy dać szansę osobom, które chcą aktywować się lub reaktywować się zawodowo na naszym rynku pracy? Powodów jest dużo. Są to osoby, które przeważnie w bardzo młodym wieku podjęły decyzję o wyjeździe do nieznanego kraju, narażając się na życie w gorszych warunkach, pracę na stanowiskach dużo niższych niż ich wykształcenie czy też doświadczenie zawodowe. Czym się kierowali? Główne powody to chęć doskonalenia języka obcego, zdobycie doświadczenia zawodowego, wyższe zarobki niż w Polsce, a także zwykła ciekawość świata. Powrót do kraju i pracy na stanowisku adekwatnym do posiadanych i zdobytych dodatkowo za granicą umiejętności może być rozwijającym doświadczeniem dla naszej organizacji. Szczególnie w zespołach i środowiskach, które warto „odświeżyć”, np. nowym podejściem do wykonywanych obowiązków i podejściem do pracy w zespole. Z drugiej strony, mamy szansę zatrudnić lojalnego pracownika, który po decyzji o powrocie do kraju z pewnością doceni nowe miejsce pracy.

Jakie korzyści płyną z zatrudnienia powracającego do Polski kandydata? Jest ich wiele. Zwykle bardzo dobra znajomość języka obcego zdobyta w praktyce, doświadczenie zawodowe, odporność na stres oraz, co najważniejsze, już inne podejście do etosu pracy. Wydaje się, że ma to wielkie znaczenie dla naszego rynku pracy. W czasach, gdy szybko rozwijamy się w ramach Unii Europejskiej, jesteśmy dobrym wzorem w zakresie wskaźników makroekonomicznych – kandydat, który przeszedł „szkołę” na wolnym rynku, może wspomóc każdą polską firmę, naturalnie, o ile zostanie odpowiednio wykorzystany. Nie do przecenienia jest również zrozumienie i akceptacja mentalności i kultur poszczególnych krajów, w których mieszkają potencjalni kandydaci do pracy na polskim rynku.

Tego typu doświadczenia mogą okazać się nie do przecenienia szczególnie w przypadku stanowisk zarządczych w naszej organizacji. W przypadku stanowisk pracy, na które wymagane jest podstawowe doświadczenie, możemy natomiast zyskać lojalnego i zdeterminowanego pracownika. Ważne jest, by podczas naszej rozmowy z kandydatem poznać jego faktyczny powód powrotu do kraju. Aby nasza inwestycja w niego nie okazała się kolejnym przystankiem w poszukiwaniu swojej europejskiej ścieżki kariery.

UWAGA

Jaki wniosek płynie z powyższych przemyśleń? Starajmy się dobierać zespół, który jest złożony z fachowców zdobywających doświadczenie w Polsce, ale otwórzmy się również na kandydatów, którzy wykazali się odwagą i determinacją, wyjeżdżając z Polski w poszukiwaniu innej ścieżki swojej kariery.


Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK