Kategorie

Jak przeprowadzać proces rekrutacji w firmie?

Sylwia Szykuła
Jestem koordynatorem zasobów ludzkich w prężnie rozwijającym się polskim przedsiębiorstwie. W ostatnim roku odnotowaliśmy większą niż zwykle liczbę odejść pracowników. Mamy kilkanaście wakatów, lecz zauważyłam problemy ze zdobywaniem dobrych specjalistów. Widzę, że zespół się stara, ale efekty są słabe. Owszem, mieliśmy trochę ciekawych osób, jednak oczekiwania obu stron nie pokrywały się. Wstyd się przyznać, ale zdarzało się również zatrudnienie specjalistów, których umiejętności okazywały się w praktyce absolutnie niewystarczające. Jak można poprawić jakość naszego procesu rekrutacji?

Osoby zarządzające firmami lub podejmujące kluczowe decyzje zaczynają bardziej rozumieć, jak istotny jest proces poszukiwań, selekcji i zatrudniania pracowników. Odpowiednia rekrutacja i wprowadzenie człowieka do organizacji zwiększa prawdopodobieństwo, że zasili on jej szeregi na długi czas. Zdarza się jednak, że przy pełnym zaangażowaniu i dobrym podejściu firm oraz działających na ich rzecz doświadczonych rekrutujących efekty są mizerne. Warto rozpatrzyć kilka elementów w obszarze recruitingu, które pozwolą zminimalizować ryzyko nietrafnych poszukiwań czy decyzji.

Faktyczne potrzeby

Rozpoczęcie rekrutacji możliwe jest po dokładnym zbadaniu faktycznych potrzeb firmy. Argument dotyczący zwolnień oraz powstałych przez to wolnych stanowisk nie powinien być najważniejszy. Pracodawca musi się zastanowić, czy ilość obecnych zadań jest adekwatna do liczby pracowników oraz ich fizycznych możliwości. Brak pracy oraz jej nadmiar bywają równie zgubne i często wiążą się z frustracją pracowników lub ich odejściem. Analiza sytuacji oraz jasne określenie specyfiki poszukiwanych stanowisk powinny więc stanowić pierwszy krok w działaniach. Opis stanowisk powinien zawierać: dokładne wymagania wobec kandydata (zawodowe, językowe, miękkie), zakres obowiązków, jaki przewidywany jest na danym stanowisku, informacje dotyczące formy i terminu zatrudnienia oraz wynagrodzenie. Nie zawsze jednak przygotowanie takiego formularza przez zlecającego jest możliwe, a więc w tym wypadku to rekruter powinien zdobywać informacje na własną rękę. Przecież trzeba wiedzieć, kogo i po co się szuka.

Przygotowanie ogłoszeń

Na wstępie rekrutacji warto zadbać też o zabezpieczenie działu HR, a więc np. uzyskanie podpisu osoby akceptującej profil i pisemną zgodę na zapełnienie wolnego wakatu. Zdawkowe informacje, niedopowiedzenia lub rozbieżności w przekazywanych treściach przyczyniają się do bezowocnych poszukiwań. Mając pełną dokumentację, można przystąpić do działań.


Kolejnym krokiem będzie przygotowanie ogłoszeń do zamieszczenia w internecie lub gazecie, kontaktu z firmami rekrutacyjnymi, przygotowanie list searchowych zawierających dane o konkurencji i służących do poszukiwań bezpośrednich czy odnowienia kontaktów. Działania zależne będą od poszukiwanego profilu. Poszukując asystenta bez doświadczenia, wystarczy zwykle ogłoszenie, ale szukając eksperta w określonym obszarze, ogłoszenie zazwyczaj nie ma sensu i warto zastanowić się nad bezpośrednim docieraniem do wybranych z rynku kandydatów (zminimalizuje to czas przeglądania nieadekwatnych do procesu aplikacji oraz ryzyko zatrudnienia przypadkowych osób). Przemyślana strategia pozwoli skupić się na analizie kwalifikacji potencjalnych kandydatów do pracy.

Weryfikacja umiejętności kandydatów

Reklama

Mając przed sobą CV, trzeba porównać je z wcześniej ustalonym profilem. Trzymanie się jasnych wytycznych pozwoli uniknąć nieporozumień, jednak czasem realia rynku mogą okazać się odmienne. Na przykład zleceniodawca wymaga od kandydata znajomości trzech języków obcych oraz wieloletniego doświadczenia, choć wiadomo, że odnalezienie i zatrudnienie takiego człowieka graniczy z cudem. W takich sytuacjach trzeba pomyśleć nad zmianą profilu, ponieważ praca rekrutującego nie będzie miała sensu.

Analiza CV pozwoli na wyodrębnienie ciekawych osób, z którymi warto przeprowadzić krótki wywiad telefoniczny, weryfikując podczas rozmowy kluczowe wymagania firmy, np. oczekiwaną lokalizację, poziom znajomości języków obcych, opis podstawowych doświadczeń zawodowych, poziom oczekiwanego wynagrodzenia. Już pierwsza selekcja zredukuje liczbę rozpatrywanych CV. W przypadku stanowisk czysto technicznych lub wymagających specyficznych kwalifikacji można przeprowadzić dodatkową rozmowę wraz ze specjalistą w danym obszarze, która pozwoli na ocenę rzeczywistej wiedzy kandydata. Jeżeli istnieje możliwość weryfikacji umiejętności poprzez telekonferencje lub wideokonferencje, warto wykorzystać taki sposób – ograniczy to męczące podróże (zwłaszcza jeśli kandydat mieszka w innym mieście) oraz zaoszczędzi czas poświęcany na rozmowy bezpośrednie, niekiedy bezcelowe dla obu stron.

Kolejnym etapem rekrutacji jest spotkanie twarzą w twarz. Podczas interview nastąpić może zderzenie kreowanych przez telefon wartości z rzeczywistym obrazem kandydata. Preferowane są przynajmniej dwa bezpośrednie spotkania, jednak realne możliwości bywają odmienne. Bywa i tak, że firmy wręcz przesadzają, zapraszając danego człowieka na przeróżne testy (niekiedy zupełnie niepowiązane z tematyką pracy) czy na pięć interview. Dopiero na końcu informują, że oczekiwania finansowe kandydata są za wysokie. Nic dziwnego, że w takich momentach u kandydatów mogą pojawić się emocje. Ważne jest zachowanie chociażby wersji skróconej, a więc rozmowy telefonicznej oraz interview połączonego z testami, jeżeli jest taka potrzeba.


Istota pierwszego spotkania

Reklama

Roli spotkania bezpośredniego w procesie rekrutacji nie trzeba podkreślać. Bezsprzecznie pozwala ono na bliższe poznanie człowieka, zapoznanie się z jego sposobem mówienia, mimiką, gestami, sposobem autoprezentacji czy zachowaniem w sytuacjach stresujących. Stanowi też możliwość kreowania wizerunku własnej organizacji.

Rekrutujący powinien być do spotkania przygotowany. Warto rozpocząć od krótkiej prezentacji firmy, podkreślając najważniejsze fakty (natłok informacji może znudzić i siłą rzeczy przekazywane słowa nie zostaną zapamiętane). Nie zaszkodzi też przygotowanie szablonu z pytaniami, stworzonego pod konkretne stanowisko, na które odbywa się rekrutacja. W razie awarii i niemożności naturalnej konwersacji można wesprzeć się taką ściągawką. Pytania powinny dotyczyć kilku obszarów: życia zawodowego (np. zmiana pracy, najważniejsze projekty, najciekawsze osiągnięcia), relacji ze współpracownikami (np. role w zespole, konflikty ze współpracownikami, problemy w komunikacji), celów (np. związanych z pracą w naszej firmie, z planami w życiu zawodowym czy prywatnym – przy ostatniej kwestii warto zerknąć do Kodeksu pracy wskazującego zagadnienia, o które pytać nie wolno) oraz związanych bezpośrednio ze stanowiskiem pracy. Umiejętne poprowadzenie spotkania zaowocuje ciekawymi wnioskami dotyczącymi kandydata – na ile spełnia wymagania firmy i czy pasuje do zespołu.

Duże znaczenie ma również proces wprowadzania pracownika do organizacji. Jeżeli pracownik nie zostanie odpowiednio wdrożony, a pełna informacja dotycząca regulaminu firmy, oczekiwań, obowiązków, zakresu odpowiedzialności nie zostanie przekazana, to jakość przeprowadzonego procesu rekrutacji może nie mieć znaczenia. W sporej mierze rekrutujący powinien stanowić wsparcie dla nowej osoby, chociażby w pierwszych dniach pracy. Dobrym rozwiązaniem jest również przydzielenie opiekuna merytorycznego z tego samego działu, który przez pierwsze miesiące będzie sprawował pieczę nad nowym pracownikiem.

Rady dla rekrutera

● Umawiaj się na konkretne dni/godziny np. na rozmowę telefoniczną, na e-mail, a zobaczysz, czy kandydat jest słowny.

● Jeżeli kandydat nie zadzwonił/nie napisał/nie przyszedł, to spytaj o powód – może uda się wyczuć, na ile kandydat mówi prawdę, a na ile takie praktyki są elementem jego podejścia do pracy i ludzi.

● Odegraj z kandydatem scenkę np. rozmowy z klientem, a zobaczysz, jak reaguje.

● Spróbuj odnieść się do ciekawej informacji zawartej w CV, a może kandydat otworzy się z bardziej prywatnej strony.

● Nie kieruj się tylko schematami (np. wysoki wynik w teście dominacji dyskwalifikuje kandydata z procesu lub założenie rąk dowodzi braku otwartości).

● Obserwuj i staraj się poznać człowieka.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?