reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jak przeprowadzać proces rekrutacji w firmie?

Jak przeprowadzać proces rekrutacji w firmie?

Jestem koordynatorem zasobów ludzkich w prężnie rozwijającym się polskim przedsiębiorstwie. W ostatnim roku odnotowaliśmy większą niż zwykle liczbę odejść pracowników. Mamy kilkanaście wakatów, lecz zauważyłam problemy ze zdobywaniem dobrych specjalistów. Widzę, że zespół się stara, ale efekty są słabe. Owszem, mieliśmy trochę ciekawych osób, jednak oczekiwania obu stron nie pokrywały się. Wstyd się przyznać, ale zdarzało się również zatrudnienie specjalistów, których umiejętności okazywały się w praktyce absolutnie niewystarczające. Jak można poprawić jakość naszego procesu rekrutacji?

Osoby zarządzające firmami lub podejmujące kluczowe decyzje zaczynają bardziej rozumieć, jak istotny jest proces poszukiwań, selekcji i zatrudniania pracowników. Odpowiednia rekrutacja i wprowadzenie człowieka do organizacji zwiększa prawdopodobieństwo, że zasili on jej szeregi na długi czas. Zdarza się jednak, że przy pełnym zaangażowaniu i dobrym podejściu firm oraz działających na ich rzecz doświadczonych rekrutujących efekty są mizerne. Warto rozpatrzyć kilka elementów w obszarze recruitingu, które pozwolą zminimalizować ryzyko nietrafnych poszukiwań czy decyzji.

Faktyczne potrzeby

Rozpoczęcie rekrutacji możliwe jest po dokładnym zbadaniu faktycznych potrzeb firmy. Argument dotyczący zwolnień oraz powstałych przez to wolnych stanowisk nie powinien być najważniejszy. Pracodawca musi się zastanowić, czy ilość obecnych zadań jest adekwatna do liczby pracowników oraz ich fizycznych możliwości. Brak pracy oraz jej nadmiar bywają równie zgubne i często wiążą się z frustracją pracowników lub ich odejściem. Analiza sytuacji oraz jasne określenie specyfiki poszukiwanych stanowisk powinny więc stanowić pierwszy krok w działaniach. Opis stanowisk powinien zawierać: dokładne wymagania wobec kandydata (zawodowe, językowe, miękkie), zakres obowiązków, jaki przewidywany jest na danym stanowisku, informacje dotyczące formy i terminu zatrudnienia oraz wynagrodzenie. Nie zawsze jednak przygotowanie takiego formularza przez zlecającego jest możliwe, a więc w tym wypadku to rekruter powinien zdobywać informacje na własną rękę. Przecież trzeba wiedzieć, kogo i po co się szuka.

Przygotowanie ogłoszeń

Na wstępie rekrutacji warto zadbać też o zabezpieczenie działu HR, a więc np. uzyskanie podpisu osoby akceptującej profil i pisemną zgodę na zapełnienie wolnego wakatu. Zdawkowe informacje, niedopowiedzenia lub rozbieżności w przekazywanych treściach przyczyniają się do bezowocnych poszukiwań. Mając pełną dokumentację, można przystąpić do działań.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w firmie S&T Software Development Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama