| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Specyfika rekrutacji do działów IT

Specyfika rekrutacji do działów IT

Branża nowoczesnych technologii i telekomunikacji od zawsze wymyka się schematom. Dynamiczny rozwój, zmieniające się technologie czy wąskie specjalizacje sprawiają, że specjaliści IT stanowią osobną kategorię pracowników. Jak zatrudnia się ludzi odpowiedzialnych za utrzymanie wielu kluczowych elementów nowoczesnej firmy w dobrym stanie?

Andrzej Ciesielski

koordynator IT grupy Fotka.pl

Działam w branży internetowej od ponad 10 lat i zauważam pewną specyfikę pojawiania się młodych talentów. Pierwsze doświadczenie można zdobyć wszędzie, wystarczy być wpiętym do internetu. Mimo że na początku jest to nauka i zabawa, tak wczesny start daje bardzo dużą przewagę na rynku pracy. Przez te kilka lat, zanim zacznie się zarabiać, pozyskuje się specyficzne wyczucie technologii, którego nie da się uzyskać tylko na samych studiach. Tacy pracownicy są lub będą najcenniejsi i takich zawsze poszukuję. To właśnie wśród studentów, którzy dość wcześnie zaczęli zgłębiać zagadnienia internetowe, można znaleźć ludzi o dużym potencjale rozwoju. Internet, jako szybko rozwijające się medium, wymaga świeżego spojrzenia i szybkiego działania. Wstępna weryfikacja osób, które zatrudniamy, a w szczególności programistów, daje nam swobodę przeprowadzenia testu umiejętności podczas rekrutacji. Mamy stanowisko testowe, identyczne z normalnym stanowiskiem pracy, czyli komputer, internet, kawę i zadanie programistyczne. To wystarczy, aby stwierdzić, czy ktoś czuje się dobrze w tej roli. Ten sam test przeprowadzamy zarówno dla osób z doświadczeniem w branży, jak i zaczynających swoją przygodę w IT. Specyfika pracy w IT wymaga często skupienia i nieabsorbowania umysłu innymi sprawami. Dlatego też dbamy o wszystkie wygody – pełną lodówkę w kuchni, zawsze gotową kawę czy codzienne obiady. Nadal na rynku liczą się wolni strzelcy pracujący razem lub pod opieką większych firm.

Marceli Smela

dyrektor generalny IT Kontrakt

Moje obserwacje zdają się potwierdzać tezę o wysokiej dynamice rynku IT. Zmieniające się technologie wpływają na znaczną fluktuację kadr. Coraz więcej firm zauważa szanse tkwiące w nowoczesnej technologii. Obecnie na rynku mamy do czynienia z rosnącym zapotrzebowaniem na informatyków. 80 proc. potrzebnych specjalistów stanowią programiści i projektanci JAVA, eksperci od baz danych oraz analitycy systemowi. Wielu z nich to wolni strzelcy. Specjalista IT to idealny zawód dla freelancera – osoby pracującej bez etatu i realizującej projekty na zlecenie. Coraz więcej firm na rynku zauważa ten fakt. Informatyk to zawód, który nie nosi znamion pracy stałej, raczej podąża się „od projektu do projektu”. Każdy system kiedyś zaczyna, a potem kończy się pisać. Choćby nawet były niekończące się projekty IT, to praca przy tak długim jednym projekcie zwykle jest po prostu nudna. Freelancer poprzez odmienność projektów może poznawać nowe technologie, może wybierać różne miejsca pracy, może – samodzielnie lub z pomocą firmy zajmującej się outsourcingiem kadry IT – prawidłowo kierować swoją karierą i rozwojem. Również zarobki freelancera, który uczestniczył w wielu różnych projektach, są wyższe i bardziej satysfakcjonujące. Coraz więcej działów HR spogląda w stronę wolnych strzelców i uznaje ich za atrakcyjnych pracowników. Problem weryfikacji umiejętności rozwiązują firmy outsourcujące kadrę IT, które gromadzą w swoich bazach specjalistów o potwierdzonych umiejętnościach.

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. projektowania komunikacji, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »