REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwracają pracodawcy podczas rekrutacji

Na co zwracają pracodawcy podczas rekrutacji/ fot. Shutterstock
Na co zwracają pracodawcy podczas rekrutacji/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Terminowość, pracowitość i zaufanie to jedne z tych cech, które są najbardziej cenione na linii pracodawca-pracownik. Co jeszcze pomoże zwrócić uwagę pracodawcy?

Odpowiedzialny, pracowity i zdolny – te cechy wyróżniają rzetelnego pracownika. Na co jeszcze zwracają uwagę pracodawcy podczas rekrutacji? Ekspertka z agencji pracy Skills Net wyjaśnia, jakie wartości są cenione przez szefa.

Autopromocja

Przede wszystkim terminowość

Wykonywanie swoich obowiązków na czas to niewątpliwie bardzo istotna cecha ceniona przez pracodawców. Słynne przysłowie mówiące, iż czas to pieniądz jest znane każdemu przedsiębiorcy, choć wiadomo, że nie wszystko kręci się wokół złotej monety. Ważne jest również dotrzymywanie danego słowa i umiejętność planowania swojego czasu, tak by wszystko zgadzało się z wyznaczonymi terminami. Umiejętności logistyczne są niezwykle przydatne i cenione nie tylko w codziennym życiu, ale też w pracy. Dlatego jeśli pracownik nie dotrzymuje terminów, automatycznie cała praca się przesuwa, a konsekwencje ponoszą wszyscy.

Przychodzenie na czas

Punktualne rozpoczynanie pracy to dla wielu pracodawców ważna powinność każdego pracownika, którego obowiązuje określony wymiar pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Jeśli notorycznie się spóźnia i nie powiadamia o tym fakcie przełożonego, jest to podstawą do zwolnienia. W tym przypadku chodzi nie tylko o zaniedbywanie swoich służbowych obowiązków, ale również o brak szacunku do pracodawcy i klientów. Jednorazowe czy sporadyczne spóźnianie się, o którym pracodawca zostanie wcześniej powiadomiony, nie spowoduje wręczenia wypowiedzenia.

– Jednym z najważniejszych aspektów w relacji pracodawca-pracownik jest zaufanie. Jeśli chodzi o kwestię spóźniania się, wiadomo, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, każdemu zdarzyło się spóźnić. Najistotniejszy w przypadku takiej sytuacji jest kontakt. Świadczy on nie tyle o samej kulturze pracownika, co o tym, że zwyczajnie szanuje on swojego przełożonego i jego czas. Dzięki przekazanej informacji o spóźnieniu pracodawca może lepiej rozplanować założone działania na dany dzień – mówi Kamila Gutowski, właścicielka agencji pracy tymczasowej Skills Net.

Lojalny, godny zaufania i wykazujący szacunek pracownik jest tym, którego szukają pracodawcy. Nieważne, czym się zajmuje – ta cecha jest absolutnie elementarna w każdej branży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Uczciwość i zaangażowanie

Zaangażowanie w wykonywane zadania oraz uczciwe ich realizowanie to kolejne ważne cechy, na które patrzy pracodawca. Przede wszystkim liczą się chęci; bez wątpienia człowiek, który ma motywację, jest zupełnie inaczej odbierany przez otoczenie. Taka osoba stara się, ma ambicje i czerpie z pracy satysfakcję, a to wszystko przekłada się na efekt końcowy wykonywanego polecenia.

– Bardzo ważne, by pracownik nie był znużony wykonywanymi zadaniami i wykazywał postawę proaktywną. To nie tylko zachęca do dalszej współpracy, ale daje coś w rodzaju dobrej energii, która przecież napędza nas do działania! Badania potwierdzają, że osoby wykazujące takie cechy są odbierane jako znacznie bardziej pozytywne, a wręcz chce się z nimi pracować – dodaje Kamila Gutowski.

Kolejną cechą jest uczciwość, również widoczna w punktualnym przychodzeniu do pracy, realizowaniu powierzonych zadań, nieoszukiwaniu przełożonego. Nikt nie chce być okłamywany lub nawet okradany. Bycie uczciwym i szczerym w pracy to sprawa podstawowa, o której nie można zapominać.

Umiejętność szybkiej nauki

Umiejętność szybkiej nauki oraz gotowość do przyswajania nowej wiedzy – osoby, które szybko zrozumieją, na czym polegają zlecone im zadania, będą lepiej i sprawniej je wykonywać. Zdarzają się przykłady idealnie opisujące te zależność. Do pracy przychodzi ktoś zupełnie „zielony”, lecz jego zapał sprawia, że szybko staje się pracownikiem, którego trudno będzie zastąpić.

Zdarza się, że zleceniodawcy dają szansę osobie bez doświadczenia i wychodzą na tym bardzo dobrze. Dla obu stron jest to sytuacja plusowa. Pracownik zyskuje doświadczenie, a dający pracę – świeżą osobę w zespole, z głową pełną pomysłów i niezastąpionym zaangażowaniem – kontynuuje ekspertka.

Każdemu pracodawcy zależy na tym, by mieć w swoim zespole rzetelnych i wartościowych pracowników. Dzięki temu jego przedsiębiorstwo będzie się lepiej i szybciej rozwijało, a firma będzie odbierana przez klientów i kontrahentów jako solidna i warta zaufania. W końcu w dużej mierze przedsiębiorstwo tworzą jego pracownicy.

Autor: Skills Net

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA