Kategorie

Jak skutecznie motywować pracowników

Jak skutecznie motywować pracowników
Jak skutecznie motywować pracowników
Fotolia
Czy w chwilach stresu i przemęczenia zdarzyło ci się wątpić w sens wykonywanej przez siebie pracy? To niepozorne pytanie, drobna ekspresja Twoich emocji, nie powinno pozostać pytaniem retorycznym. Odpowiedź na nie jest niezwykle ważna, w dodatku nie tylko dla ciebie - winna być także istotna dla twojego pracodawcy.

Motywacja. Ku chwale kreatywności!

Nie jest tajemnicą, że największą rolę w prosperowaniu przedsiębiorstwa czy też instytucji, odgrywają pracownicy - ich kompetencje, kreatywność, pracowitość, gotowość do podejmowania nowych wyzwań. Jednak wykorzystywanie tych zdolności jest niemożliwe bez istnienia nadrzędnej, decydującej siły sprawczej - motywacji. Od niej i od jej rodzaju zależeć będzie w jakim stopniu pracownik wykorzysta swoje umiejętności, co w ogromnym stopniu przełoży się nie tylko na jego efektywność, ale także na atmosferę w miejscu pracy.

Motywacja zewnętrzna i motywacja zewnętrzna

Niemal każdy z nas z łatwością może przywołać z pamięci naukę ulubionego przedmiotu z czasów szkolnych, uczęszczanie na interesujący kurs lub praktykowanie swojego hobby. Każda z tych czynności rozwijała nas, przynosząc często wymierne efekty w postaci nabywania nowych umiejętności. Jednak rzadko kiedy czuliśmy się podczas jej wykonywania znudzeni, przytłoczeni lub zestresowani. Działo się tak, ponieważ motywacja, która nami kierowała, była motywacją wewnętrzną.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Reklama

Motywacja ta pojawia się, kiedy samo wykonywanie czynności jest gratyfikacją. Oddajemy się konkretnemu zajęciu, bo wierzymy, że jest to potrzebne i ważne, wiąże się ściśle z naszymi kompetencjami, pozwala nam się uczyć, stanowi niemal przedłużenie naszej osobowości lub element wizerunku. Motywacja wewnętrzna sprzyja kreatywności, znacząco podnosi wydajność pracy, buduje przywiązanie pracownika do miejsca pracy.

Nieco odmiennym rodzajem motywacji jest motywacja zewnętrzna - nie jest ona nastawiona na proces, ale na cel. Nagrody wspierające proces motywacji są zewnętrzne i wymierne, mogą mieć np. charakter finansowy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że brak kary również stanowi formę nagrody, motywację zewnętrzną będzie więc budować uniknięcie odebrania premii czy przeniesienia na niższe stanowisko. Nacisk na zewnętrzne metody pobudzania aktywności pracownika obniża jego motywację wewnętrzną, a zarazem jego efektywność. Osoba motywowana zewnętrznie z czasem zaczyna zwykle wybierać najłatwiejszą drogę do osiągnięcia celu i traci zainteresowanie rozwojem swoich kompetencji.

Zdrowa równowaga

Reklama

Umożliwienie pracownikowi pojawienie się obu rodzajów motywacji jest najlepszą drogą do podniesienia jego zadowolenia z miejsca pracy. Warto o tym pamiętać już w procesie rekrutacji, wybierając pracowników potrafiących uzasadnić swoje zainteresowanie danym stanowiskiem. Warto również upewnić się, że pełnione przez nich obowiązki będą odpowiadać ich kompetencjom i zainteresowaniom oraz stworzyć im możliwość rozwoju poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach. Nie można zapominać o docenieniu przejawów kreatywności, dając pracownikowi przestrzeń dla wprowadzenia indywidualnych sposobów rozwiązywania problemów.

I wreszcie: choć nagroda pieniężna z pewnością zostanie przez pracownika doceniona, nie można zapominać o werbalnych formach gratyfikacji, w postaci przejawianego przez pracodawcę zainteresowania pracownikiem i stosowanie pochwał. Postrzeganie pracownika jako indywidualnej jednostki, o zróżnicowanych potrzebach, w pewnością przyniesie pozytywne efekty.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?