Jak skutecznie motywować pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Motywacja. Ku chwale kreatywności!
Nie jest tajemnicą, że największą rolę w prosperowaniu przedsiębiorstwa czy też instytucji, odgrywają pracownicy - ich kompetencje, kreatywność, pracowitość, gotowość do podejmowania nowych wyzwań. Jednak wykorzystywanie tych zdolności jest niemożliwe bez istnienia nadrzędnej, decydującej siły sprawczej - motywacji. Od niej i od jej rodzaju zależeć będzie w jakim stopniu pracownik wykorzysta swoje umiejętności, co w ogromnym stopniu przełoży się nie tylko na jego efektywność, ale także na atmosferę w miejscu pracy.
REKLAMA
Motywacja zewnętrzna i motywacja zewnętrzna
Niemal każdy z nas z łatwością może przywołać z pamięci naukę ulubionego przedmiotu z czasów szkolnych, uczęszczanie na interesujący kurs lub praktykowanie swojego hobby. Każda z tych czynności rozwijała nas, przynosząc często wymierne efekty w postaci nabywania nowych umiejętności. Jednak rzadko kiedy czuliśmy się podczas jej wykonywania znudzeni, przytłoczeni lub zestresowani. Działo się tak, ponieważ motywacja, która nami kierowała, była motywacją wewnętrzną.
Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie
Motywacja ta pojawia się, kiedy samo wykonywanie czynności jest gratyfikacją. Oddajemy się konkretnemu zajęciu, bo wierzymy, że jest to potrzebne i ważne, wiąże się ściśle z naszymi kompetencjami, pozwala nam się uczyć, stanowi niemal przedłużenie naszej osobowości lub element wizerunku. Motywacja wewnętrzna sprzyja kreatywności, znacząco podnosi wydajność pracy, buduje przywiązanie pracownika do miejsca pracy.
Nieco odmiennym rodzajem motywacji jest motywacja zewnętrzna - nie jest ona nastawiona na proces, ale na cel. Nagrody wspierające proces motywacji są zewnętrzne i wymierne, mogą mieć np. charakter finansowy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że brak kary również stanowi formę nagrody, motywację zewnętrzną będzie więc budować uniknięcie odebrania premii czy przeniesienia na niższe stanowisko. Nacisk na zewnętrzne metody pobudzania aktywności pracownika obniża jego motywację wewnętrzną, a zarazem jego efektywność. Osoba motywowana zewnętrznie z czasem zaczyna zwykle wybierać najłatwiejszą drogę do osiągnięcia celu i traci zainteresowanie rozwojem swoich kompetencji.
Zdrowa równowaga
Umożliwienie pracownikowi pojawienie się obu rodzajów motywacji jest najlepszą drogą do podniesienia jego zadowolenia z miejsca pracy. Warto o tym pamiętać już w procesie rekrutacji, wybierając pracowników potrafiących uzasadnić swoje zainteresowanie danym stanowiskiem. Warto również upewnić się, że pełnione przez nich obowiązki będą odpowiadać ich kompetencjom i zainteresowaniom oraz stworzyć im możliwość rozwoju poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach. Nie można zapominać o docenieniu przejawów kreatywności, dając pracownikowi przestrzeń dla wprowadzenia indywidualnych sposobów rozwiązywania problemów.
I wreszcie: choć nagroda pieniężna z pewnością zostanie przez pracownika doceniona, nie można zapominać o werbalnych formach gratyfikacji, w postaci przejawianego przez pracodawcę zainteresowania pracownikiem i stosowanie pochwał. Postrzeganie pracownika jako indywidualnej jednostki, o zróżnicowanych potrzebach, w pewnością przyniesie pozytywne efekty.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat