REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak skutecznie motywować pracowników
Jak skutecznie motywować pracowników
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy w chwilach stresu i przemęczenia zdarzyło ci się wątpić w sens wykonywanej przez siebie pracy? To niepozorne pytanie, drobna ekspresja Twoich emocji, nie powinno pozostać pytaniem retorycznym. Odpowiedź na nie jest niezwykle ważna, w dodatku nie tylko dla ciebie - winna być także istotna dla twojego pracodawcy.

Motywacja. Ku chwale kreatywności!

Nie jest tajemnicą, że największą rolę w prosperowaniu przedsiębiorstwa czy też instytucji, odgrywają pracownicy - ich kompetencje, kreatywność, pracowitość, gotowość do podejmowania nowych wyzwań. Jednak wykorzystywanie tych zdolności jest niemożliwe bez istnienia nadrzędnej, decydującej siły sprawczej - motywacji. Od niej i od jej rodzaju zależeć będzie w jakim stopniu pracownik wykorzysta swoje umiejętności, co w ogromnym stopniu przełoży się nie tylko na jego efektywność, ale także na atmosferę w miejscu pracy.

Autopromocja

Motywacja zewnętrzna i motywacja zewnętrzna

Niemal każdy z nas z łatwością może przywołać z pamięci naukę ulubionego przedmiotu z czasów szkolnych, uczęszczanie na interesujący kurs lub praktykowanie swojego hobby. Każda z tych czynności rozwijała nas, przynosząc często wymierne efekty w postaci nabywania nowych umiejętności. Jednak rzadko kiedy czuliśmy się podczas jej wykonywania znudzeni, przytłoczeni lub zestresowani. Działo się tak, ponieważ motywacja, która nami kierowała, była motywacją wewnętrzną.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Motywacja ta pojawia się, kiedy samo wykonywanie czynności jest gratyfikacją. Oddajemy się konkretnemu zajęciu, bo wierzymy, że jest to potrzebne i ważne, wiąże się ściśle z naszymi kompetencjami, pozwala nam się uczyć, stanowi niemal przedłużenie naszej osobowości lub element wizerunku. Motywacja wewnętrzna sprzyja kreatywności, znacząco podnosi wydajność pracy, buduje przywiązanie pracownika do miejsca pracy.

Nieco odmiennym rodzajem motywacji jest motywacja zewnętrzna - nie jest ona nastawiona na proces, ale na cel. Nagrody wspierające proces motywacji są zewnętrzne i wymierne, mogą mieć np. charakter finansowy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że brak kary również stanowi formę nagrody, motywację zewnętrzną będzie więc budować uniknięcie odebrania premii czy przeniesienia na niższe stanowisko. Nacisk na zewnętrzne metody pobudzania aktywności pracownika obniża jego motywację wewnętrzną, a zarazem jego efektywność. Osoba motywowana zewnętrznie z czasem zaczyna zwykle wybierać najłatwiejszą drogę do osiągnięcia celu i traci zainteresowanie rozwojem swoich kompetencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdrowa równowaga

Umożliwienie pracownikowi pojawienie się obu rodzajów motywacji jest najlepszą drogą do podniesienia jego zadowolenia z miejsca pracy. Warto o tym pamiętać już w procesie rekrutacji, wybierając pracowników potrafiących uzasadnić swoje zainteresowanie danym stanowiskiem. Warto również upewnić się, że pełnione przez nich obowiązki będą odpowiadać ich kompetencjom i zainteresowaniom oraz stworzyć im możliwość rozwoju poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach. Nie można zapominać o docenieniu przejawów kreatywności, dając pracownikowi przestrzeń dla wprowadzenia indywidualnych sposobów rozwiązywania problemów.

I wreszcie: choć nagroda pieniężna z pewnością zostanie przez pracownika doceniona, nie można zapominać o werbalnych formach gratyfikacji, w postaci przejawianego przez pracodawcę zainteresowania pracownikiem i stosowanie pochwał. Postrzeganie pracownika jako indywidualnej jednostki, o zróżnicowanych potrzebach, w pewnością przyniesie pozytywne efekty.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  REKLAMA

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  REKLAMA

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  REKLAMA