reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Średnio około 30 proc. pracowników każdej firmy to nałogowi palacze tytoniu. W interesie zarządzających leży eliminowanie problemów, jakie z tego wynikają. Same zakazy i propagowanie niepalenia to za mało – należy bardziej konkretnie pomóc pracownikom, którzy chcą przestać palić. Sposobem pomocy w wychodzeniu z nałogu może być metoda Allena Carra, od lat stosowana przez pracodawców chcących wesprzeć pracowników w zerwaniu z nałogiem.

Cel: firma bez papierosa

Przeprowadzenie seminariów antynikotynowych dla pracowników jest dowodem na to, jak olbrzymią wagę zarząd przywiązuje do efektywnego zarządzania kapitałem ludzkim przedsiębiorstwa. Polityka antynikotynowa jest bowiem ważnym elementem kształtowania kultury organizacji.

Stworzenie pracownikom możliwości udziału w sesjach antynikotynowych prowadzonych metodą Allena Carra daje następujące efekty:

  • znaczące zmniejszenie liczby palaczy wśród załogi, a w konsekwencji poprawę wydajności pracy, wzmocnienie bezpieczeństwa i higieny pracy wszystkich pracowników,
  • ograniczenie strat wynikających z palenia w czasie pracy i zwiększonej absencji chorobowej pracowników palaczy, zmniejszenie kosztów osłony zdrowotnej personelu,
  • poprawa atmosfery w firmie wskutek niwelowania możliwych przyczyn konfliktów między niepalącą a palącą częścią personelu,
  • wzmocnienie wizerunku firmy jako lidera HRM, faktycznie dbającego o zdrowie swoich pracowników – ważny atut w strategii public relations.

Projekty antynikotynowe doskonale wpisują się w inicjatywy promujące proekologiczne i pro- zdrowotne zachowania pracowników. Nowoczesna firma to firma bez papierosa.

@RY1@i13/2011/007/i13.2011.007.000.0034.001.jpg@RY2@

Uwolnieni od papierosa

Skuteczność metody Allena Carra potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych w 2003 r. pod kontrolą naukową prof. Manfreda Neubergera z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, a opublikowanych przez „Initiative Ärzte gegen Raucherschäden in Österreich”:

1. 62 proc. uczestników seminarium rzucania palenia metodą Allena Carra nie paliło po trzech miesiącach, a 53 proc. nie paliło po 12 miesiącach.

2. Ośmiu z dziesięciu palaczy, którzy nie palili po trzech miesiącach, nie paliło również po 12 miesiącach.

3. Sześć z dziesięciu osób niepalących ma poczucie sukcesu, ponieważ nie pali. Tylko co dziesiąty niepalący ma poczucie straty.

4. Trzy czwarte niepalących uwolniło się po trzech miesiącach, a ponad 90 proc. po 12 miesiącach od dolegliwości oddechowych.

Jarosław Ożóg

dyrektor ds. personalnych w Mondi Świecie SA

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama