reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Kryzys nie wpłynął na bonusową politykę pracodawców. Wielu z nich nadal oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną, zajęcia w klubach fitness czy dofinansowanie studiów. A co najbardziej cenią pracownicy?

Motywacja pozapłacowa to korzyść, jaką pracownik dostaje w formie niepieniężnej, ale łatwo może przeliczyć ją na dodatkowe złotówki. Szeroko rozumiane benefity mają na celu pozyskanie oraz utrzymanie pożądanego pracownika w firmie oraz ciągłe podnoszenie efektywności jego pracy.

W dobie kryzysu, gdy na rynku jest coraz mniej ofert pracy i coraz więcej fachowców poszukuje zatrudnienia, a poziom lojalności pracowników wzrasta, benefity przestają odgrywać dla pracodawcy aż tak dużą rolę. Wydawać by się zatem mogło, że kryzys spowoduje automatyczne cięcie kosztów na benefitach – mówi Jadwiga Naduk, koordynator ds. klientów korporacyjnych w firmie doradztwa personalnego Hays. – Jednak u większości pracodawców benefity wciąż stanowią część wypracowanego systemu wynagradzania pracownika, dlatego oszczędzanie na nich nie należy do najłatwiejszych zabiegów. Oczywiście, w ramach kryzysowego programu oszczędności, zdarzały się cięcia poszczególnych benefitów, ale w większości przypadków pracodawcy starali się szukać rozwiązań najmniej przykrych dla pracowników, często konsultując drogi oszczędzania z podwładnymi – dodaje.

Kierownicy lubią bonusy

Z badań prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami oraz Centrum Medyczne ENEL-MED w ramach kampanii „W trosce o zdrowie” wynika, że pracownicy najbardziej cenią finansowanie szkoleń i studiów podyplomowych, na drugim miejscu znalazła się opieka medyczna, a na kolejnych pozycjach samochód służbowy oraz karnety na zajęcia sportowe. Aplikujący pytają o nie już na rozmowach kwalifikacyjnych, co nie dziwi profesjonalnych rekruterów.

Młodzi ludzie są bardzo świadomi tego, czego oczekują od pracodawcy. Liczy się dla nich cały pakiet wynagrodzeniowy, nie tylko pensja – mówi Ewelina Chmielewska, kierownik ds. benefitów i wynagrodzeń w firmie Danone. – Również aplikujący do naszej firmy, którzy wcześniej pracowali w dużych korporacjach, wiedzą, jakie są standardy na rynku i chcą dostać to samo – twierdzi.

Nie wszystkich jednak benefity interesują w równym stopniu. Jadwiga Naduk twierdzi, że szczególną wagę do benefitów przywiązują starsi specjaliści i kadra zarządzająca.

Oni znają swoją wartość i mają dobre rozeznanie na rynku pracy. Przebierając w ofertach zatrudnienia, wybierają pracodawcę, który potrafi ich odpowiednio zachęcić, a tak zwana goła pensja nie stanowi już dla nich wystarczającego czynnika motywacyjnego – wyjaśnia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama