Kategorie

Pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Magdalena Fabijańczuk
Kryzys nie wpłynął na bonusową politykę pracodawców. Wielu z nich nadal oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną, zajęcia w klubach fitness czy dofinansowanie studiów. A co najbardziej cenią pracownicy?
Reklama

Motywacja pozapłacowa to korzyść, jaką pracownik dostaje w formie niepieniężnej, ale łatwo może przeliczyć ją na dodatkowe złotówki. Szeroko rozumiane benefity mają na celu pozyskanie oraz utrzymanie pożądanego pracownika w firmie oraz ciągłe podnoszenie efektywności jego pracy.

W dobie kryzysu, gdy na rynku jest coraz mniej ofert pracy i coraz więcej fachowców poszukuje zatrudnienia, a poziom lojalności pracowników wzrasta, benefity przestają odgrywać dla pracodawcy aż tak dużą rolę. Wydawać by się zatem mogło, że kryzys spowoduje automatyczne cięcie kosztów na benefitach – mówi Jadwiga Naduk, koordynator ds. klientów korporacyjnych w firmie doradztwa personalnego Hays. – Jednak u większości pracodawców benefity wciąż stanowią część wypracowanego systemu wynagradzania pracownika, dlatego oszczędzanie na nich nie należy do najłatwiejszych zabiegów. Oczywiście, w ramach kryzysowego programu oszczędności, zdarzały się cięcia poszczególnych benefitów, ale w większości przypadków pracodawcy starali się szukać rozwiązań najmniej przykrych dla pracowników, często konsultując drogi oszczędzania z podwładnymi – dodaje.

Kierownicy lubią bonusy

Z badań prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami oraz Centrum Medyczne ENEL-MED w ramach kampanii „W trosce o zdrowie” wynika, że pracownicy najbardziej cenią finansowanie szkoleń i studiów podyplomowych, na drugim miejscu znalazła się opieka medyczna, a na kolejnych pozycjach samochód służbowy oraz karnety na zajęcia sportowe. Aplikujący pytają o nie już na rozmowach kwalifikacyjnych, co nie dziwi profesjonalnych rekruterów.

Młodzi ludzie są bardzo świadomi tego, czego oczekują od pracodawcy. Liczy się dla nich cały pakiet wynagrodzeniowy, nie tylko pensja – mówi Ewelina Chmielewska, kierownik ds. benefitów i wynagrodzeń w firmie Danone. – Również aplikujący do naszej firmy, którzy wcześniej pracowali w dużych korporacjach, wiedzą, jakie są standardy na rynku i chcą dostać to samo – twierdzi.

Nie wszystkich jednak benefity interesują w równym stopniu. Jadwiga Naduk twierdzi, że szczególną wagę do benefitów przywiązują starsi specjaliści i kadra zarządzająca.

Oni znają swoją wartość i mają dobre rozeznanie na rynku pracy. Przebierając w ofertach zatrudnienia, wybierają pracodawcę, który potrafi ich odpowiednio zachęcić, a tak zwana goła pensja nie stanowi już dla nich wystarczającego czynnika motywacyjnego – wyjaśnia.


Bez kolejki do lekarza

Reklama

Jednym z najpopularniejszych, ale i cenionych benefitów jest prywatna opieka medyczna. Biorąc pod uwagę obecny stan publicznej służby zdrowia w kraju, trzeba liczyć się z tym, że pracownicy jeszcze długo będą wdzięczni firmom za możliwość bezpłatnego skorzystania z wizyt u kardiologa, dermatologa czy reumatologa – w czystej klinice, bez wyczekiwania w kilkumiesięcznej kolejce. Należy jednak pamiętać, że jest to jedna z droższych pozycji na bonusowej liście, dlatego na rynku możemy obserwować różne rozwiązania. W skład pakietu wykupionego przez firmę wchodzą usługi typu: badania okresowe, szczepienia przeciwko grypie, konsultacje u specjalistów i wizyty domowe. Firmy decydują się na różne pakiety, różnicując je zwykle w zależności od zajmowanego stanowiska albo stażu pracy. Usługi dodatkowe, najczęściej oferowane wyższej kadrze kierowniczej, to: opieka stomatologiczna, świadczenia dla członków rodziny albo pokrycie kosztów hospitalizacji.

Szefowie firmy Ericpol Telecom – jednego z największych polskich eksporterów branży IT – postanowili na tym beneficie nie oszczędzać. Wszyscy pracownicy, od recepcjonisty po dyrektora, mają zapewniony dostęp do specjalistów, podstawową opiekę ambulatoryjną, badania ambulatoryjne oraz cztery wizyty u psychologa rocznie.

Inne rozwiązanie zastosował Danone. Każdy pracownik może tutaj skorzystać z bezpłatnej porady lekarzy pierwszego kontaktu, którzy pełnią dyżury w siedzibach firmy. Dodatkowo specjaliści i kierownicy dostają podstawowy pakiet opieki medycznej w prywatnej klinice, a menedżerowie wyższego szczebla – pakiet bardziej rozbudowany.

Pozapłacowe elementy wynagrodzenia są również informacją o tym, jaka kultura panuje w firmie i na czym pracodawcy zależy. Zdarza się, że pracodawca w pakiecie medycznym oferuje opiekę nad kobietami w ciąży. To sygnał, że w tej firmie ciąża nie jest problemem. Dla kobiet, które w przyszłości chcą mieć dzieci, trudno sobie wyobrazić lepszą motywację.

Podobne sygnały wysyła firma Danone, która ma bardzo rozbudowany pakiet benefitów dla młodych rodziców. Producent wyrobów mleczarskich został zwycięzcą piątej edycji plebiscytu Firma Przyjazna Mamie, organizowanego przez miesięcznik „Dziecko” i „Poradnik Domowy”. Pracodawca oferuje młodym mamom dodatkowy miesiąc urlopu macierzyńskiego, skrócony dzień pracy po powrocie z urlopu i dodatkowy dzień urlopu okolicznościowego dla ojców. Pracownice Danone mogą korzystać też ze specjalnych pokoi do karmienia i odpoczynku. Firma pokrywa koszty prywatnych porodów, szczepienia dzieci pracowników przeciwko pneumokokom, a każdemu rodzicowi przekazuje wyprawkę w postaci bonów do sklepu Smyk.

Polityka bonusowa Danone jest odpowiedzią na nasze podwójne podejście do działalności: biznesowe i społeczne – sumuje Ewelina Chmielewska.


Teraz Polska

Rozbudowane pakiety benefitów przestają być już domeną międzynarodowych korporacji. Łódzka firma Ericpol Telecom – oprócz prywatnej opieki medycznej – oferuje swoim pracownikom dofinansowanie posiłków, wejściówki na zajęcia sportowe, karnety do kina i teatru, kursy językowe, pomoc materialną dla pracowników, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej oraz pożyczki mieszkaniowe.

Jak twierdzi Marzena Tajchman, specjalistka ds. komunikacji wewnętrznej w Ericpol Telecom, wysoko cenioną pozycją na liście bonusowej firmy jest dofinansowywanie posiłków. Każdego dnia do oddziałów Ericpola w Łodzi i Krakowie przyjeżdżają firmy cateringowe. Do wyznaczonej godziny przedpołudniowej pracownicy zamawiają obiady, korzystając z menu zamieszczonego w intranecie. Nie płacą za posiłki przy odbiorze. Rozliczenie odbywa się pod koniec miesiąca: pracodawca dofinansowuje każdy obiad do 4,50 zł (ale nie więcej niż 50 proc.), a różnica jest potrącana pracownikom z pensji.

Informatycy chętnie korzystają również z opłacanych przez pracodawcę zajęć sportowych.

Nie korzystamy z zewnętrznych operatorów organizujących zajęcia sportowe, sami wykupujemy usługi od dostawców. W Krakowie i Łodzi nasi pracownicy mogą korzystać z pływalni, sali do squasha, boisk do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, siłowni oraz ścianki wspinaczkowej – mówi M. Tajchman.

Za każdy bonus w firmie odpowiada konkretna osoba. Pracownicy cyklicznie wypełniają ankietę, w której odpowiadają na pytania związane z obecnym pakietem socjalnym. Również w sytuacji, gdy dział personalny planuje zmienić dostawcę, np. usług medycznych, w specjalnej ankiecie pyta o to pracowników.

Już od trzech lat, każdego roku udaje się nam wprowadzić coś nowego do oferowanych bonusów. W tym roku chcemy wykupić dla naszych pracowników karnety na masaże zdrowotne – twierdzi M. Tajchman.

To dobry znak, że w dużych rodzimych firmach coraz częściej możemy spotkać podobne rozwiązania, jak w zachodnich korporacjach. Kolejnym krokiem jest wejście bonusów do polityki wynagrodzeniowej mniejszych firm.

Z naszego doświadczenia wynika, że pakiety tzw. bonusów nie są domeną tylko korporacji. Małe rodzime firmy również często „dopieszczają” pracowników atrakcyjnymi dodatkami – mówi Jadwiga Naduk. – Ze względu na niewielką liczbę zatrudnionych, mają one możliwość indywidualnego ustalania ich preferencji i potrzeb, przez co bonusy wydawać się mogą dużo bardziej korzystne. Oczywiście wszystko zależy nie tyle od wielkości firmy, ile od natury działalności i posiadanego kapitału – dodaje.


Lojalność na papierze

Trudno zmierzyć, które benefity wpływają na większą lojalność pracowników. Czasami jest to dobry lekarz specjalista, którego często odwiedzamy w ramach pakietu zdrowotnego wykupionego przez pracodawcę, innym razem dobry karnet fitness, którego sami byśmy sobie nie kupili. Największą lojalność, bo na papierze, pracownik zwykle obiecuje, korzystając z dofinansowania do studiów wyższych, podyplomowych albo kursów. Najczęściej musi podpisać specjalną umową, która określa, w jakim czasie nie może on zwolnić się z pracy (w przeciwnym razie musi zwrócić kwotę dofinansowania). Co ma z tego pracodawca? Coraz lepiej wyszkolonego pracownika, który trzy razy się zastanowi, zanim przyjmie zaproszenie od konkurencji, tym bardziej, gdy tamta firma nie oferuje mu drogich specjalistycznych szkoleń. Ważne jest również dobre samopoczucie pracownika, który się rozwija i wie, że tę możliwość zawdzięcza swojej firmie.

Pomysłów nie zabraknie

Wydawałoby się, że w sprawie benefitów niewiele da się już wymyślić. Nic bardziej błędnego, portal wynagrodzenia.pl opisał najciekawsze, najbardziej oryginalne pozapłacowe elementy wynagrodzenia na świecie. Z badań przeprowadzonych przez organizację SHRM (Employee benefits 2009) wynika, że istnieją aż 274 rodzaje benefitów. Niektórzy amerykańscy pracodawcy finansują swoim pracownikom między innymi: laserową korekcję wad wzroku, zapłodnienie in vitro oraz inne metody leczenia bezpłodności, a także operację zmiany płci.

Zdarza się, że przy zakładach pracy powstają kliniki, opiekujące się na bieżąco załogą i monitorujące kondycję zdrowotną zatrudnionych. Pracodawcy uruchamiają również specjalne programy, które mają pomóc rzucić pracownikom palenie albo pozbyć się zbędnych kilogramów, a za osiągnięcia w tym zakresie przewidziane są specjalne premie i nagrody. Nic jednak nie może równać się z benefitem, jaki swoim pracownikom zaproponował jeden z włoskich przedsiębiorców. Zaoferował swojej 800-osobowej załodze bony pogrzebowe. Każdy z beneficjentów otrzymał obietnicę wypłacenia po śmierci 5 tysięcy euro jego rodzinie. Dodatkowo, dzięki umowie dyrekcji z zakładem pogrzebowym, pracownicy firmy i członkowie ich rodzin mają zagwarantowany pogrzeb w niezwykle korzystnej cenie.

A co na to nasi pracodawcy?

Opieka medyczna czy karnet na fitness to już standardowe bonusy, dlatego wiele firm idzie dalej, fundując pracownikom nowe rodzaje prezentów. Pracodawcy coraz częściej korzystają z usług firm oferujących nietypowy sposób spędzenia wolnego czasu i jako benefit pracownik otrzymuje bon, w ramach którego ma możliwość wyboru jednej z oferowanych atrakcji, np. skoku na banji – podpowiada Jadwiga Naduk.

A gdy i to nam spowszednieje? Nie ma powodu do zmartwień, bo jak widać Zachód podsuwa nam coraz to nowe pomysły na to, jak dodatkowo wynagrodzić i zaskoczyć swoich pracowników.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.