Kategorie

Od nudy do satysfakcji

Leszek Greń
Na szkoleniu rozgorzała dyskusja na temat motywowania pozafinansowego. Dyskusja dotyczyła tak zwanego wzbogacania stanowiska pracy, czyli działań, które uczyniłyby je znacznie atrakcyjniejszym, a pracę na nim o wiele bardziej satysfakcjonującą.

Grupa menedżerów średniego i wyższego szczebla, z różnych firm, broniła tezy, że ich podwładnych interesuje głównie „kasa”. Jako moderator tej debaty zapytałem: A jak to jest, jeśli chodzi o Was? Odpowiedź jednego z menedżerów brzmiała: „My, to zupełnie co innego, dla naszych pracowników liczy się wysokość wynagrodzenia, mają niewyszukane potrzeby. Ich dzień to praca, powrót do domu, telewizja i znowu praca. Oni nie potrzebują nic innego...”

Reklama

Taki model myślenia menedżerów zaniepokoił mnie. Jego skutki bowiem mogą być tragiczne dla wielu firm, które utrzymują ludzi w przekonaniu, że praca i satysfakcja to dwie zupełnie niezależne kwestie. Taki sposób myślenia powoduje frustrację i prowadzi do wypalenia zawodowego. Jednocześnie zwalnia przełożonego z odpowiedzialności za twórcze eksperymentowanie nad stworzeniem pracownikom miejsca pracy, w którym będą się dobrze czuli.

Sprowadzenie wszystkiego do „kasy” jest nadmiernym uproszczeniem i objawem lenistwa umysłowego. Pracownicy często trzymają się jednego, niekoniecznie satysfakcjonującego miejsca pracy, ponieważ nie wierzą w swoją wartość rynkową i boją się ryzyka. Oto przykład z życia: W szkoleniu dla superwizorów jednej z dużych firm usługowych brał udział młody mężczyzna, około trzydziestki. Pracował w firmie osiem lat, nigdy nie był zatrudniony w innym przedsiębiorstwie. Miał ukończone studia podyplomowe. Podczas zajęć manifestował swój brak zainteresowania udziałem w zajęciach. Zapytany podczas przerwy, dlaczego brak mu zaangażowania, odpowiedział, że nie lubi swojej firmy, nie lubi swojej pracy, ale nie zmienia jej, bo w zasadzie to relatywnie dobrze płacą i nie opłaca mu się dokonywać żadnych zmian.

Reklama

Dlaczego trzymamy w „złotej klatce” człowieka, któremu brak satysfakcji? Dlaczego nie dajemy mu szansy na odnalezienie się w nowej roli w innej firmie? Organizacja powinna stworzyć odpowiednią kulturę, a w szczególności zadbać o pracowników, którzy pracują w niej już długi czas. Czy motywacja finansowa, premie, podwyżki uchronią pracowników przed wypaleniem zawodowym? Na pewno nie. Są przyjemne, dostarczają krótkotrwałej przyjemności. To tak jak z dziećmi, które chciałyby się żywić jedynie cukierkami. Wydaje się im, że tylko wówczas będą szczęśliwe. Jednak to my, dorośli, musimy je traktować z tzw. mądrą empatią, czyli nie dawać im tego, czego chcą, ale to, czego potrzebują.

Menedżerowie, mając na uwadze podejście zgodne z mądrą empatią, powinni tworzyć pracownikom satysfakcjonujące środowisko pracy. Nie wystarczy myśleć o tym, aby praca nie była wypalająca czy nudna. Również tworzenie jedynie przyjemnego środowiska pracy to za mało. Tylko projektowanie kultury organizacyjnej z myślą o satysfakcji daje szansę na związanie pracowników z firmą i wydajną, w pełni zaangażowaną pracę. Nie należy też mylić przyjemności z satysfakcją. Praca musi być satysfakcjonująca, czyli składać się z obowiązków, które pracownik lubi, które stanowią dla niego wyzwanie. Na własny użytek stworzyłem model oceny zadowolenia z pracy, który składa się z czterech elementów. Najniższy poziom to wypalenie, wyższy to nuda, jeszcze wyższy to przyjemność, zaś najwyższy to satysfakcja.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.