REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podnieść efektywność w polsko-ukraińskich zespołach?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak podnieść efektywność w polsko-ukraińskich zespołach?
Jak podnieść efektywność w polsko-ukraińskich zespołach?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Ogromne niedobory kadrowe w naszym kraju spowodowały, że przedsiębiorcy coraz chętniej zatrudniają pracowników z Ukrainy. Choć wielu z nas się wydaje, że są oni przyjmowani do prac fizycznych, to coraz częściej także na wyższe, menedżerskie stanowiska. Pomimo tego, że według badań około połowa Polaków i nieco więcej niż 50% Ukraińców dostrzega bliskość tradycji i stylów życia, w miejscach pracy zdarzają się nieporozumienia wynikające z różnic kulturowych. Jak im zaradzić i zadbać o komunikację oraz efektywność w międzykulturowych zespołach?

Dotychczas Ukraińcy w naszym kraju podejmowali zazwyczaj prace na stanowiskach niższego szczebla, typowo produkcyjnych lub administracyjnych. Obecnie jednak coraz częściej w polskich przedsiębiorstwach pojawiają się także pochodzący zza wschodniej granicy specjaliści i menedżerowie. Zatrudniające ich przedsiębiorstwa muszą pamiętać, że te zmiany kadrowe wiążą się także z koniecznością rozwoju w firmie obszaru międzykulturowości. Ostatecznie bowiem cała załoga wspólnie powinna dążyć do jednego celu, za którego realizację jest odpowiedzialna, a do tego niezbędne jest osiągnięcie porozumienia.

REKLAMA

Autopromocja

Poznaj różnice

REKLAMA

Dla firm działających we współczesnym biznesie międzynarodowym kluczowe jest efektywne wdrażanie obcojęzycznej części załogi i dopasowanie różnych stylów pracy do zadań. Ważne jest także zapobieganie konfliktom i zmniejszanie ryzyka straty klientów czy spadku jakości wynikającego z uprzedzeń i konfliktów międzykulturowych. Każdy, kto kiedykolwiek działał w międzynarodowym zespole, zapewne był świadkiem nieporozumienia, nieścisłości czy niezrozumienia się współpracowników. Ich przyczyn może być wiele (podobnie jak w polskich ekipach), lepsze zrozumienie różnic kulturowych pomaga jednak w efektywnej współpracy, a zarazem rozwoju firmy.

Zarówno Polacy, jak i Ukraińcy na szczęście dostrzegają więcej podobieństw niż różnic, bo według wyników sondażu przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych około połowa naszych rodaków i nieco ponad 50% naszych sąsiadów zza wschodniej granicy zauważa bliskość tradycji i stylów życia. Bardzo podobnie układają się proporcje w przypadku przekonania o tym, że obywatele tych państw są bliscy sobie z punktu widzenia wartości i postaw.

Większe zróżnicowanie opinii można zauważyć w przypadku oceny stosunku do pracy. W tym aspekcie Ukraińcy wyraźnie częściej niż Polacy dostrzegają odmienność między obydwoma narodami. W mieszanych zespołach bardzo ważne jest więc zidentyfikowanie obszarów różnic kulturowych związanych ze stylem komunikacji i współpracy, wyznawanymi wartościami czy praktyką realizacji zadań. Kiedy pojawiają się negatywne stereotypy, emocje, niezdrowe ambicje, pobłażliwość czy uprzedzenia, o porozumienie jest bardzo trudno.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadbaj o komunikację

REKLAMA

Aby komunikacja w firmie była skuteczna, przede wszystkim należy zadbać o panującą w niej atmosferę, na którą mają wpływ nie tylko sami pracownicy, ale i menedżerowie. Jej poprawa przyczyni się bowiem do polepszenia jakości i terminowości realizacji zadań i projektów oraz lepszego wykorzystania różnorodności kulturowej członków zespołu na co dzień. Należy pamiętać, że komunikowanie się jest procesem, a nie jednorazowym działaniem. Warto zacząć od tego, jak wzajemna wiedza o sobie wpływa na fundament współpracy – dzięki temu budujemy zaufanie. Kolejnym krokiem jest przybliżenie pracownikom wartości odpowiedzialności za własne i wspólne działania. Mogą w tym pomóc praktyczne ćwiczenia pokazujące, na czym polega współpraca i jej usprawnianie. W ich trakcie w naturalny sposób należy przypominać, jak sprawny obieg informacji sprzyja realizacji celów oraz czego potrzebuje zespół do osiągnięcia synergii.

We wzajemnym zrozumieniu i podniesieniu efektywności komunikacji w firmach, w których skład wchodzą pracownicy z polskim i odmiennym tłem kulturowym, mogą pomóc też warsztaty międzykulturowe. Na ich przebieg pozytywnie wpływa odpowiednie dopasowanie do uczestników oraz ich prowadzenie w języku ukraińskim lub rosyjskim, nauka i rozwój kompetencji są bowiem bardziej komfortowe w ojczystym języku. Elementem takich specjalistycznych programów nastawionych na zdobywanie wiedzy i wzajemne zrozumienie jest także ukazanie mocnych stron współpracy i w razie potrzeby rekomendowanie zmian w zachowaniach. Czasem nawet te pozornie drobne mogą bowiem pozytywnie wpłynąć na relacje w organizacji.

Współpracę i zarządzanie pracownikami zza wschodniej granicy możemy traktować jak codzienność lub wyzwanie. Warto pamiętać, że otwartość na ich potrzeby oraz poznawanie innej kultury może stać się siłą firmy, ułatwia bowiem nie tylko ocenianie potencjału grupy, ale i wpływa na utrzymanie wysokiego poziomu efektywności w pracy.

Romana Kruk, psycholog, specjalista ds. HR, obecnie Project Manager w firmie doradczo-szkoleniowej Integra Consulting Poland

Posiada doświadczenie w koordynacji projektów z zakresu HR dotyczących m.in. rekrutacji, wprowadzania nowych pracowników do organizacji, exit interview, poprawy komunikacji czy wspierania zmian organizacyjnych. Jej pasją jest psychologia sportu. Dzięki pracy z zawodnikami i trenerami oraz znajomości mechanizmów gier zespołowych i indywidualnego mistrzostwa, lepiej rozumie zmiany zachodzące w biznesie.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA