REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Millenialsi – czy tak trudno ich zrozumieć?

Monika Dmochowska
Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przed rozpoczęciem współpracy z kancelarią Raczkowski Paruch, zdobywała doświadczenie w międzynarodowych kancelariach prawnych PwC Legal, CMS Cameron McKenna oraz wspierając jednego z kluczowych klientów kancelarii w ramach oddelegowania w jego siedzibie (secondment) w Warszawie i w Wiedniu. Posiada doświadczenie w obsłudze przedsiębiorstw w zakresie prawa pracy, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym kadry menedżerskiej, wprowadzaniem programów premiowych, ochroną danych osobowych pracowników, a także w prawno-pracowniczych aspektach transakcji korporacyjnych.
Millenialsi – czy tak trudno ich zrozumieć?
Millenialsi – czy tak trudno ich zrozumieć?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pokolenie Y - pierwsze, które wychowało się, otoczone przez nowoczesne technologie. Stereotypowo określane jako roszczeniowe, nieco oderwane od rzeczywistości, zanurzone w świecie social media, który wielu ich starszych kolegów uważa za barwną, płytką fanaberię dzisiejszych czasów. Pokolenie, które za 10 lat stanowić będzie 75% osób zatrudnionych, a co za tym idzie – w ogromnym stopniu ukształtuje rynek pracy. Czego możemy się po nim spodziewać?

Nie jest tajemnicą, że odpowiednie zarządzanie pracownikami, określanie ich potencjału i zrozumienie potrzeb, stanowi jeden z kluczy do sukcesu przedsiębiorstwa. Zadowoleni pracownicy są bardziej zaangażowani i wydajni, jednocześnie niosąc na zewnątrz pozytywny wizerunek firmy. Kształtowanie polityki personalnej musi się jednak odbywać w dwóch wymiarach: w wymiarze teraźniejszym oraz przyszłym, który przygotuje miejsca pracy na przeobrażenia rynku oraz nowe wyzwania. Czy jesteśmy gotowi na pokolenie Y? Jakie zasoby oraz jakie wyzwania przynosi nam to najmłodsze z zatrudnionych pokoleń?

REKLAMA

Autopromocja

Poszukiwacze przygód ze smartfonem w ręku

Jak wskazują badania, Millenialsi wykazują niechęć do stagnacji. Dawniejsze pokolenia, przede wszystkim te pamiętające czasy PRL-u, były zupełnie pogodzone z myślą o przepracowaniu większości życia w jednym miejscu. Błoga stabilizacja przekuta we wszechobecny schemat coraz bardziej traci na popularności. Millenialsi wykazują tendencję do zmiany pracy co 2-3 lata. Z jakich powodów? Ponieważ wieloletnie miejsce pracy kojarzą z brakiem rozwoju, nudą, ograniczeniem własnych możliwości. Co ciekawe, jak wskazują badania, możliwość rozwoju i awansu jest dla tej grupy społecznej ważniejszym aspektem, niż atrakcyjne zarobki (badania przeprowadzone przez PwC w 2011 roku). Mierząc się z tym wyzwaniem, pracodawca musi zaproponować odpowiednią „dynamikę” stanowiska: przedstawić transparentną ścieżkę kariery, stopniowo poszerzać zakres obowiązków, dbać o możliwość budowania ciekawego doświadczenia, oferować kursy i szkolenia podnoszące kompetencje.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Kolejną interesującą tendencją, którą wykazuje pokolenie Y jest traktowanie swojego stanowiska w sposób dość osobisty, niejako, jako przedłużenie własnej osobowości oraz okazję do ekspresji własnych cech i predyspozycji. Dzięki temu zyskujemy pracownika bardziej zaangażowanego w wykonywane zadania, o ile, rzeczywiście są one zbieżne są one z jego zainteresowaniami lub uzdolnieniami. Aspekt ten stwarza z kolei wyzwanie dla rekruterów, którzy poszukując kandydatów muszą wykazać się dużą starannością w poznawaniu i określaniu ich możliwości oraz oczekiwań, muszą również doskonale orientować się w specyfice stanowiska, na które prowadzą rekrutację.

Również stosunek do sztywnego schematu pracy ulega powolnemu przeobrażeniu: generacja Y preferuje elastyczne godziny pracy, jest otwarta na wykonywanie obowiązków poza biurem (np. poprzez home office), tradycyjny, ośmiogodzinny dzień pracy staje się coraz mniej atrakcyjny. Najmłodsze pokolenie pracowników preferuje styl zadaniowy, który przy szybkim i skutecznym wykonaniu obowiązków, pozwala na wcześniejsze wyjście do domu lub poświęcenie pozostałego czasu na dowolnie wybrane przez siebie zadania. Badania Izabeli Stańczyk i Anety Pieczki przeprowadzone w 2016 roku wskazują, że taki styl pracy ponad 40% młodych respondentów uznaje za preferowany przez siebie. Na drugim miejscu, z wynikiem 22%, plasuje się elastyczny tryb pracy, pozwalający na przykład na pracę w weekendy, w zamian za czas wolny w trakcie tygodnia. Względem organizacji pracy, istotną informacją jest także fakt, że 41% reprezentantów pokolenia Y woli elektroniczną formę komunikacji ze współpracownikami. Oczywiście, nie wydaje się to być zaskakujące, w obliczu tego, że młodsze pokolenia doskonale odnajdują się w rzeczywistości social media i komunikowanie się za ich pośrednictwem uznają za naturalną formę nawiązywania i podtrzymywania relacji społecznych. Otwartość na nowoczesne technologie, a co za tym idzie - umiejętność szybkiego przekazywania informacji, może stanowić warty wykorzystania atut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duży potencjał, wielkie wyzwanie

Przeobrażenia rynku pracy są nieuchronne, kluczową kwestią jest więc zrozumienie natury tych zmian oraz dopasowanie strategii nastawionych na przyjęcie nowej rzeczywistości i wykorzystanie możliwości, które ze sobą niesie. Pokolenie Y to pokolenie technologii, dynamizmu, wysokich oczekiwań, ale także wysokiego zaangażowania. To pokolenie, które wzrastało wśród wszechobecnych komunikatów o nieograniczonych możliwościach, w świecie będącym „globalną wioską”. To sprawia, że nie boi się wyzwań, jednocześnie mając wysokie oczekiwania względem możliwości i doświadczeń, które miejsce pracy może zapewnić. Oczywiście – jest to generalizacja, niemająca zastosowania względem wszystkich reprezentantów pokolenia Y. Jednak przedstawione przeze mnie tendencje są na tyle silne, że warto wziąć je pod uwagę budując politykę firmy względem pracowników oraz planując strategie rekrutacyjne. Pokolenie Y to wyzwanie, które należy zrozumieć, ale któremu warto sprostać.

Autor: Monika Dmochowska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA