Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad
REKLAMA
REKLAMA
- Zapomnij o powoływaniu się na inflację i sprawy rodzinne przy negocjacji podwyżki
- Nie poddawaj się po pierwszej odmowie!
- Negocjacja podwyżki: Tego unikaj
- Negocjacja podwyżki – jaka częstotliwość?
Zapomnij o powoływaniu się na inflację i sprawy rodzinne przy negocjacji podwyżki
Naturalnie, każdy z nas chce więcej zarabiać, kiedy ceny w sklepach rosną w astronomicznym tempie a rachunki za media, prąd czy gaz są często podwojone w stosunku do kilku miesięcy wcześniej. Wyobraź sobie jednak, że taką samą sytuację ma Twój szef i dodatkowo, co roku musi płacić więcej składek, aby utrzymać Twoją pensję na tym samym poziomie. De facto, samo utrzymanie pensji dla Twojego szefa oznacza podwyżkę, gdyż docelowo, więcej środków przeznacza na Twoją wypłatę, z tym, że ty ich nie widzisz, bo są to pieniądze oddawane do budżetu państwa. Powołując się zatem na inflację jedyne co możesz uzyskać to barierę i mur. Co zatem działa? Postaw się na miejscu szefa. W negocjacjach kluczowe jest spojrzenie na warunki i kondycję drugiej strony. Zanim umówisz się na spotkanie dotyczące podwyżki, odpowiedz sobie na pytania:
REKLAMA
• Jakie osiągnąłem sukcesy w ostatnim czasie?
• Jak moja praca wpływa na kondycję firmy?
• Jakie zyskałem doświadczenie i jak je wykorzystuję w mojej pracy?
• Czy moje obowiązki zwiększyły się od ostatniej podwyżki? Jeśli TAK, jakie?
• Co Cię wyróżnia od innych kandydatów na tym samym stanowisku?
Jeśli dokładnie przygotujesz odpowiedzi i przedstawisz je w czytelnej formie na spotkaniu, masz bardzo duże szanse na to, że szef otworzy się na dalszą rozmowę i negocjacje.
Nie poddawaj się po pierwszej odmowie!
W negocjacjach podwyżki, tak jak w przypadku każdych innych negocjacji, odmowa to jest dopiero początek! Gdyby każdy kapitulował po pierwszej odmowie, wiele biznesów dawno by już upadło. Jeśli usłyszysz od szefa pierwsze NIE, zapytaj po prostu co w takim razie musisz zrobić, aby jeszcze w tym roku taką podwyżkę otrzymać. Oddajesz wtedy przestrzeń swojemu przełożonemu, który powinien ustalić z Tobą plan konkretnych kroków jakie powinieneś podjąć, aby w najbliższym czasie dostać lepszą pensję.
Negocjacja podwyżki: Tego unikaj
Oprócz powoływania się na inflację, o której wspomniałam powyżej, powinno się unikać porównań do innych pracowników. Nawet jeśli wiemy, że ktoś, na podobnym stanowisku zarabia więcej, to nie powinno się odnosić do Ciebie. Wiem, że personalnie takie sytuacje wywołują ogromne emocje, ale powinniśmy je schować do kieszeni i skoncentrować się na sobie i tylko na swoich osiągnięciach podczas negocjacji swojej podwyżki. Kolejną sprawą jest grożenie odejściem. „Jeśli nie dostanę X to odchodzę.” To już jest szantaż i możesz być pewien, że pierwsze co Twój szef zrobi, to zacznie szukać kogoś innego na Twoje miejsce. Owszem, zawsze powtarzam moim klientom, że plan B jest obligatoryjny w każdej sytuacji. W rzeczywistości, być może masz już inną pracę na oku, jeśli nie otrzymasz podwyżki, ale nie możesz tego argumentu wykorzystywać do szantażu przełożonego.
Często też pracownicy chcą uzyskać odpowiedź tu i teraz na konkretnym spotkaniu. Pamiętaj jednak, że tak jak Ty się przygotowałeś, tak samo Twój szef ma prawo przemyśleć swoje zdanie, zapoznać się z materiałami i argumentami jakie przedstawiłeś. Wyznaczcie kolejny termin spotkania, jednak nie później niż po dwóch tygodniach.
Negocjacja podwyżki – jaka częstotliwość?
Optymalny czas to raz na rok. Rzeczywiście przez rok możemy osiągnąć bardzo wiele, dokształcić się, zrealizować cele dla firmy i to są bardzo ważne argumenty podczas rozmowy o podwyżce. Proponują stworzyć plik np. excel, w którym będziesz zapisywał wszystkie swoja osiągnięcia, sukcesy, współprace. Być może uda Ci się oddać jakieś zadanie przed czasem, albo pomożesz koledze z działu przy jego zadaniu. Wszystkie takie działania powinieneś mieć spisane, bo mamy tendencję do zapominania, a to są złote punkty do negocjacji podwyżki na koniec roku.
Autor: Emilia Sędziak - ekspert ds. negocjacji
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat