REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

Jak negocjować podwyżkę
Jak negocjować podwyżkę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

Zapomnij o powoływaniu się  na inflację i sprawy rodzinne przy negocjacji podwyżki

Naturalnie, każdy z nas chce więcej zarabiać, kiedy ceny w sklepach rosną w astronomicznym tempie a rachunki za media, prąd czy gaz są często podwojone w stosunku do kilku miesięcy wcześniej. Wyobraź sobie jednak, że taką samą sytuację ma Twój szef i dodatkowo, co roku musi płacić więcej składek, aby utrzymać Twoją pensję na tym samym poziomie. De facto, samo utrzymanie pensji dla Twojego szefa oznacza podwyżkę, gdyż docelowo, więcej środków przeznacza na Twoją wypłatę, z tym, że ty ich nie widzisz, bo są to pieniądze oddawane do budżetu państwa. Powołując się zatem na inflację jedyne co możesz uzyskać to barierę i mur. Co zatem działa? Postaw się na miejscu szefa. W negocjacjach kluczowe jest spojrzenie na warunki i kondycję drugiej strony. Zanim umówisz się na spotkanie dotyczące podwyżki, odpowiedz sobie na pytania:

Autopromocja

             Jakie osiągnąłem sukcesy w ostatnim czasie?

             Jak moja praca wpływa na kondycję firmy?

             Jakie zyskałem doświadczenie i jak je wykorzystuję w mojej pracy?

             Czy moje obowiązki zwiększyły się od ostatniej podwyżki? Jeśli TAK, jakie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

             Co Cię wyróżnia od innych kandydatów na tym samym stanowisku?

Jeśli dokładnie przygotujesz odpowiedzi i przedstawisz je w czytelnej formie na spotkaniu, masz bardzo duże szanse na to, że szef otworzy się na dalszą rozmowę i negocjacje.

Nie poddawaj się po pierwszej odmowie!

W negocjacjach podwyżki, tak jak w przypadku każdych innych negocjacji, odmowa to jest dopiero początek! Gdyby każdy kapitulował po pierwszej odmowie, wiele biznesów dawno by już upadło. Jeśli usłyszysz od szefa pierwsze NIE, zapytaj po prostu co w takim razie musisz zrobić, aby jeszcze w tym roku taką podwyżkę otrzymać. Oddajesz wtedy przestrzeń swojemu przełożonemu, który powinien ustalić z Tobą plan konkretnych kroków jakie powinieneś podjąć, aby w najbliższym czasie dostać lepszą pensję.

Negocjacja podwyżki: Tego unikaj

Oprócz powoływania się na inflację, o której wspomniałam powyżej, powinno się unikać porównań do innych pracowników. Nawet jeśli wiemy, że ktoś, na podobnym stanowisku zarabia więcej, to nie powinno się odnosić do Ciebie. Wiem, że personalnie takie sytuacje wywołują ogromne emocje, ale powinniśmy je schować do kieszeni i skoncentrować się na sobie i tylko na swoich osiągnięciach podczas negocjacji swojej podwyżki. Kolejną sprawą jest grożenie odejściem. „Jeśli nie dostanę X to odchodzę.” To już jest szantaż i możesz być pewien, że pierwsze co Twój szef zrobi, to zacznie szukać kogoś innego na Twoje miejsce. Owszem, zawsze powtarzam moim klientom, że plan B jest obligatoryjny w każdej sytuacji. W rzeczywistości, być może masz już inną pracę na oku, jeśli nie otrzymasz podwyżki, ale nie możesz tego argumentu wykorzystywać do szantażu przełożonego.

Często też pracownicy chcą uzyskać odpowiedź tu i teraz na konkretnym spotkaniu. Pamiętaj jednak, że tak jak Ty się przygotowałeś, tak samo Twój szef ma prawo przemyśleć swoje zdanie, zapoznać się z materiałami i argumentami jakie przedstawiłeś. Wyznaczcie kolejny termin spotkania, jednak nie później niż po dwóch tygodniach. 

Negocjacja podwyżki – jaka częstotliwość?

Optymalny czas to raz na rok. Rzeczywiście przez rok możemy osiągnąć bardzo wiele, dokształcić się, zrealizować cele dla firmy i to są bardzo ważne argumenty podczas rozmowy o podwyżce. Proponują stworzyć plik np. excel, w którym będziesz zapisywał wszystkie swoja osiągnięcia, sukcesy, współprace. Być może uda Ci się oddać jakieś zadanie przed czasem, albo pomożesz koledze z działu przy jego zadaniu. Wszystkie takie działania powinieneś mieć spisane, bo mamy tendencję do zapominania, a to są złote punkty do negocjacji podwyżki na koniec roku. 

Autor: Emilia Sędziak - ekspert ds. negocjacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Paweł
    2023-07-30 21:17:15
    Artykuł napisany tak, by jak najlepiej wyszedł na tym pracodawca, a nie pracownik. Z doświadczenia, nie polecam stosowania się do tych wskazówek. Skończy się na tym, że pracownik żadnej podwyżki nie otrzyma, a pracodawca zacznie szukać na jego miejsce kogo innego.
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

REKLAMA

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA