Wyeliminowanie nielicencjonowanego oprogramowania zwiększa zysk firmy
REKLAMA
REKLAMA
Skala korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania spadła w Polsce o 2 pkt. do poziomu 46%, a związane z nim ryzyko kradzieży danych jest główną obawą dyrektorów IT w organizacjach
REKLAMA
Jak wynika z raportu BSA, cyberbezpieczeństwo to główny powód unikania nielicencjonowanego oprogramowania przez CIO
Aby zmniejszyć ryzyko cyberataków i zwiększyć zyski, firmy powinny wyeliminować nielicencjonowane oprogramowanie wykorzystywane w swoich sieciach i wprowadzić rozwiązania w zakresie profesjonalnego zarządzania jego zasobami, wynika z najnowszego badania Global Software Survey 2018 opublikowanego przez BSA, organizację zrzeszającą producentów oprogramowania komputerowego.
Polecamy: Multipakiet RODO 2018 dla kadrowych i HR
Jak podaje opublikowany 5 czerwca 2018 r. raport BSA, 46% oprogramowania zainstalowanego na komputerach w Polsce nie posiada wymaganych licencji. Wynik ten stanowi spadek o 2 pkt. w porównaniu do poprzedniej edycji badania opublikowanego w 2016 roku. Szacowana, łączna wartość nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego w Polsce w 2017 roku wyniosła 415 mln USD (447 mln USD w 2015 roku).
Spadek polskiego wskaźnika jest w dużej mierze wynikiem nieustannej edukacji i rosnącego poziomu świadomości użytkowników odnośnie cyberzagrożeń związanych z korzystaniem z nielicencjonowanego oprogramowania. Ponadto przyczynił się do tego wzrost popularności usług oferowanych w modelu SaaS (Software as a Service), zwiększona implementacja rozwiązań SAM (Software Asset Management) dedykowanych profesjonalnemu zarządzaniu zasobami oprogramowania, ale też skuteczne egzekwowanie przepisów prawa w ramach ochrony praw autorskich do oprogramowania.
Organizacje na całym świecie korzystają z oprogramowania, aby usprawnić działalność, zwiększyć zyski, dotrzeć do nowych klientów i zyskać przewagę konkurencyjną. Jednak jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród dyrektorów IT w firmach – której wyniki zostały zawarte w raporcie BSA – korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania naraża organizacje na poważne ryzyko zagrożenia lub utraty bezpieczeństwa. CIO biorący udział w badaniu informują, że kradzież danych osobowych i firmowych jest ich największą obawą związaną ze złośliwym oprogramowaniem (malware), które pozostaje w silnej korelacji z oprogramowaniem nielicencjonowanym. W rezultacie, cyberbezpieczeństwo to główny powód unikania przez CIO nielicencjonowanego oprogramowania (54%), drugim jest niższe ryzyko problemów prawnych (43%).
REKLAMA
Najnowsze badanie BSA Global Software Survey 2018, opublikowane pt. „Zarządzenie oprogramowaniem – imperatyw bezpieczeństwa, możliwości biznesowe” (Software Management – Security Imperative, Business Opportunity), pozwala na lepsze zrozumienie konsekwencji związanych z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania. Raport BSA, stworzony we współpracy z firmą badawczą IDC, określa ilość i wartość nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach w ponad 110 krajach i regionach oraz przedstawia wyniki blisko 23,000 odpowiedzi udzielonych w trakcie badania przez użytkowników prywatnych, pracowników firm a także dyrektorów odpowiedzialnych za środowiska IT w swoich organizacjach.
Organizacje na całym świecie tracą korzyści ekonomiczne i te związane z bezpieczeństwem, które zapewnia odpowiednie zarządzanie oprogramowaniem. Firmy powinny wdrażać profesjonalne rozwiązania SAM, aby być w stanie skutecznie ocenić poziom zarządzania oprogramowaniem w swoich sieciach. Pomaga to ograniczyć ryzyko niebezpiecznych cyberataków i wspiera uzyskanie wyższych zysków – powiedziała Victoria Espinel, prezes i dyrektor generalny BSA.
Najważniejsze ustalenia badania BSA:
- Przy ogólnej tendencji spadkowej, korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania jest nadal powszechne. Jest ono wykorzystywane na całym świecie – w skali globalnej to 37% oprogramowania zainstalowanego na wszystkich komputerach (spadek tylko o 2 pkt. od 2016 roku).
- Specjaliści odpowiedzialni za środowiska IT w swoich organizacjach informują o nielicencjonowanym oprogramowaniu, które stwarza coraz większe ryzyko i generuje coraz wyższe koszty. Złośliwe oprogramowanie (malware) pochodzące z nielicencjonowanych programów komputerowych kosztuje firmy na całym świecie 359 mld USD rocznie.
- Oprócz imperatywu bezpieczeństwa, podniesienie poziomu zgodności licencyjnej jest obecnie czynnikiem ekonomicznym. Firmy, które podejmą zdecydowane kroki w celu usprawnienia procesów zarządzania oprogramowaniem, mogą zwiększyć swoje zyski nawet o 11%.
- Organizacje mogą w każdej chwili podjąć działania mające na celu usprawnienie procesów zarządzania oprogramowaniem. Badanie BSA dowodzi, że dzięki wdrożeniu profesjonalnych rozwiązań SAM, organizacje mogą osiągnąć nawet 30 proc. oszczędności w zakresie rocznych kosztów oprogramowania.
Badanie BSA dowodzi, że dzięki wdrażaniu odpowiednich zmian w zakresie zarządzania oprogramowaniem, w tym profesjonalnych rozwiązań SAM, firmy mogą zwiększyć swoje zyski, zmniejszyć poziom zagrożenia bezpieczeństwa i w efekcie zwiększyć swoje szanse biznesowe.
W 2011 roku wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach w Polsce wyniósł aż 57%. Od tamtego czasu ta skala systematycznie maleje i mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma. Z pewnością pozytywna jest skłonność polskich organizacji do coraz częstszego korzystania z legalnego oprogramowania, która jest wynikiem obaw przed zagrożeniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Niemniej 46% to nadal prawie połowa, dlatego ciężko bronić tego wyniku. Pokazuje on, że pomimo powolnego spadku tego wskaźnika wciąż mamy z tym problem skoro średnia w UE wynosi aktualnie 28% (spadek o 1 pkt. od 2016 roku) – powiedział Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA w Polsce.
Kompletny raport BSA Global Software Survey 2018 „Zarządzenie oprogramowaniem – imperatyw bezpieczeństwa, możliwości biznesowe” w języku angielskim ze szczegółowymi danymi dotyczącymi poszczególnych krajów jest dostępny pod adresem: https://gss.bsa.org/
Polecamy serwis: Informatyzacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat