| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Informatyzacja HRM > Firmowe dokumenty a program kadrowy

Firmowe dokumenty a program kadrowy

Od programu kadrowo-płacowego oczekuje się m.in. możliwości przygotowywania i drukowania różnorodnych dokumentów. Począwszy od standardowych, których nie możemy modyfikować, przez takie, które mogą wymagać personalizacji, skończywszy na dokumentach dodatkowych, których opracowanie leży wyłącznie w wewnętrznej gestii przedsiębiorstwa.

Pracownik w Internecie

Dokumenty standardowe

Zaliczamy do nich te, których wzór jest z góry określony przez ustawodawcę. Są one na stałe wbudowane w program kadrowo-płacowy. Wśród nich wymienić można chociażby PIT-11 czy PIT-4. Takich wzorów nie możemy modyfikować. Są one aktualizowane wraz z całym programem, np. na skutek zmiany obowiązujących przepisów czy wprowadzenia ich nowych wersji.

Zmiany w prawie pracy 2016. Przepisy przejściowe

Wzory do personalizacji

Dokumenty, których wygląd nie jest narzucony przez ustawodawcę, mogą być stosowane w postaci oferowanej przez producenta oprogramowania. Niejednokrotnie są to jednak ogólne, uproszczone wzory. Na ich podstawie można natomiast tworzyć własne szablony, dostosowując je do indywidualnych potrzeb. Do wydruków takich należą m.in. różne umowy, aneksy, zaświadczenia, paski wynagrodzeń, rachunki do umów cywilno-prawnych czy skierowania. Tego typu makiety możemy samodzielnie modyfikować, zmieniając ich parametry względem tego, czego od nich oczekujemy.

Rozwój nowych mediów a nowe pokolenia pracowników

Wydruki dodatkowe

Ostatnią i zarazem najszerszą grupą są dokumenty dodatkowe, których programy kadrowo-płacowe nie zawierają ze względu na ich indywidualny charakter. Możemy zaliczyć do nich np. wnioski o przyznanie świadczeń socjalnych, z możliwością automatycznego generowania dla większej ilości pracowników, dla różnego rodzaju świadczeń, pisemne zlecenie pracy w nadgodzinach czy umowy o zakazie konkurencji. Takie wzory możemy i powinniśmy w programie kadrowym przygotować samodzielnie. Unikniemy tym samym żmudnego redagowania ich ręcznie, każdorazowo, w momencie gdy zajdzie potrzeba ich wydrukowania.

Czytaj także

Ekspert:

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zdjęcia

Firmowe dokumenty a program kadrowy /Fot. Fotolia
Firmowe dokumenty a program kadrowy /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »