Kategorie

Rozwiązania on-line wsparciem w rekrutacji i systemowym zarządzaniu talentami

Sławomir Zdanowicz
Identyfikowanie, rozwijanie i utrzymywanie osób o wyjątkowych w danej branży zdolnościach, zaangażowaniu oraz efektywności pracy jest dla organizacji nie lada wyzwaniem. Jest też jednym z bardziej skutecznych sposobów osiągania sukcesu bez względu na koniunkturę gospodarczą. Rozwiązania on-line pozwalają działom HR tworzyć szeroko zakrojone działania systemowe, spójne ze strategią firmy i założonymi celami.

Łatwy dostęp do internetu, dynamiczny wzrost użytkowników portali społecznościowych, gier, systemów komputerowych wspierających zarządzanie firmami skutkuje zmianą rzeczywistości biznesowej. Często zmiany te przychodzą szybko i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz dotychczasowy sposób działania nie uwzględnia ich, a co za tym idzie, nie wykorzystujemy w pełni pojawiających się szans.

Zmiana pokoleniowa

W dalszym ciągu wiele firm nie wykorzystuje faktu, że nowe kanały komunikacji w szybkim tempie wypierają tradycyjne sposoby kontaktowania się między ludźmi, np. między firmą i jej pracownikami, a także kandydatami do pracy. Okazuje się, że kandydaci z pokolenia Y chcą głównie aplikować on-line, w taki też sposób poszukują pracy i zbierają informacje o firmie.

Pozyskanie i rozwój najlepszych pracowników oraz zapewnienie im warunków do samorealizacji w spójności ze strategią, celami biznesowymi i rozwojem firmy jest obecnie łatwiejsze do osiągnięcia. Umożliwia to m.in. powszechny dostęp do internetu oraz przyjazne rozwiązania on-line stosowane do diagnozy potencjału w procesach rekrutacji, selekcji oraz zarządzania talentami. Rozwiązania on-line pozwalają na: przebadanie większej liczby kandydatów w krótszym czasie, dotarcie do osób bez względu na odległość i strefy czasowe, a także wyeliminowanie błędów ludzkich do minimum.

Koszt czy inwestycja

Spójny, jasny system wspierający identyfikację potencjału i talentów pracowników oraz świadome planowanie ich rozwoju jest potwierdzeniem tego, iż firma świadomie i systemowo planuje zarówno swój rozwój, jak i rozwój pracowników. Takie podejście do działań związanych z oceną i rozwojem kadry może wpłynąć na zwiększanie atrakcyjności pracodawcy i przyczyniać się do przyciągania oraz zatrzymywania w organizacji najlepszych kandydatów i pracowników.

Pomimo że już w latach 80. ubiegłego wieku zaczęto postrzegać pracowników i traktować ich jako aktywa oraz bardziej lub mniej wymierny kapitał intelektualny przedsiębiorstwa, to często spotykamy się z niespójnym podejściem w tej kwestii. Z jednej strony, działy HR są świadome wartości i korzyści dla firmy z prowadzenia świadomej polityki dotyczącej zarządzania talentami, a z drugiej strony, budżet przeznaczony na ten cel często traktowany jest jako ewidentny koszt, a nie inwestycja o zaplanowanym zwrocie (mierzonym np. jako zwrot z inwestycji Return on Investment – ROI).


Jak zdefiniować talent?

Aby polityka zarządzania talentami miała sens i przynosiła firmie wymierne korzyści, konieczne jest konsekwentne myślenie o tych działaniach, jak o inwestycji w kapitał firmy. Istotne w tym procesie jest jasne zdefiniowanie tego, jak rozumiemy i postrzegamy talenty w naszej firmie. Wybranie definicji talentu zgodnie z kulturą i strategią firmy oraz opisanie zgodnie z modelem kompetencyjnym jest bardzo ważne, gdyż ułatwia rekrutację osób o oczekiwanym potencjale. Aby zwiększyć szansę na „wyłowienie” interesujących talentów i osiągnąć jak najlepsze wyniki rekrutacji, warto przebadać maksymalną liczbę potencjalnych kandydatów. Jednak masowe badania prowadzone tradycyjnymi metodami wymagają dużych budżetów. Dlatego też w celu zwiększenia skuteczności i obniżenia kosztu jednostkowego badania kandydata czy pracownika, warto rozważyć wykorzystanie rozwiązań on-line. Dzięki ich zastosowaniu można „zautomatyzować” proces rekrutacji, co powoduje, że w krótkim czasie, a co za tym idzie, niższymi kosztami, możliwe jest wyselekcjonowanie z dużej liczby kandydatów na wejściu osób najbardziej dopasowanych do oczekiwanego profilu talentu.

Rozwiązania tradycyjne czy on-line

Na rynku istnieją rozwiązania on-line pozwalające rozpoznać potencjał osób badanych (kompetencje, czynniki motywacji, cechy osobowości, wartości istotne dla pracowników, możliwości poznawcze) i połączyć go z osiąganymi wynikami w pracy. Taka wiedza może wspierać organizacje w świadomym wykorzystywaniu zidentyfikowanych talentów do realizacji swoich planów. Identyfikacja i selekcja talentów na dużą skalę nie jest efektywna kosztowo ani czasowo przy użyciu tylko rozwiązań tradycyjnych. Rozwiązania on-line są bardziej obiektywne oraz pozwalają wyeliminować błędy występujące przy prowadzeniu badań w tradycyjny sposób. Pozwalają też w sposób elastyczny dostosowywać liczbę procesów selekcyjnych i ich skalę do aktualnych potrzeb biznesowych bez zwiększenia zaangażowania dodatkowych zasobów ludzkich. Proces zarządzania talentami jest często tak dużym i kompleksowym przedsięwzięciem, że warto rozważyć zastosowanie rozwiązań systemowych, by sprawnie zarządzać działaniami i monitorować ich rezultaty.

Systemowość rozwiązań

Niewątpliwym atutem wykorzystywania rozwiązań on-line przez działy HR jest ich systemowość. Jest ona rozumiana jako wykorzystanie spójnych ze sobą narzędzi stosowanych w procesach HR-owych (rekrutacja, selekcja, ocena, rozwój pracowników) oraz jako możliwość zespolenia wyników uzyskiwanych dzięki rozwiązaniom on-line z innymi aplikacjami wykorzystywanymi do zarządzania firmą. Narzędzia on-line pozwalają badać pracownika na każdym szczeblu zarządzania, od momentu rekrutacji do przejścia na emeryturę. Daje to możliwość prowadzenia świadomej polityki doboru i rozwoju kapitału intelektualnego firmy oraz skuteczną realizację strategii biznesowych.


Systemowe rozwiązania dają podstawy do ewaluacji prowadzonych działań związanych z identyfikacją i rozwojem pracowników w firmach, w tym także tej szczególnej grupy – talentów. Informatyzacja procesów rozwoju, dzięki możliwości ich monitorowania, pozwala również na dokonywanie bardziej przemyślanych zmian w realizowanych projektach rozwojowych, a tym samym daje realny wpływ na zwiększanie ich efektywności. Rozwiązania on-line dają też możliwość wyliczenia wskaźnika zwrotu z inwestycji (ROI) z wdrażania procesów rozwojowych, które są realizowane z wykorzystaniem narzędzi on-line. Podejście do procesów HRM, w które wpisane jest myślenie o zwrocie z inwestycji i badaniu efektywności prowadzonych działań, może wpływać na większą skuteczność w osiąganiu oczekiwanych rezultatów. Takie podejście niesie ze sobą dodatkową pracę, ale też wymierne korzyści dla działów HR i organizacji, np.:

 •   planowanie działań związanych z zarządzaniem talentami dopasowanych do celów biznesowych organizacji,
 •   lepsza komunikacja z kierownictwem,
 •   podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności w dziale HR w zakresie metod ustalania i obliczania wskaźników biznesowych, np. ROI,
 •   lepsze dopasowanie wysokości budżetu do planowanych działań, więcej argumentów przy ustalaniu budżetu na kolejny rok,
 •   możliwość monitorowania trafności angażowanych środków finansowych w działania, np. rozwojowe, eliminacja nieefektywnych działań oraz wybór rozwiązań bardziej efektywnych,
 •   uzyskanie większego zrozumienia i wsparcia ze strony kierownictwa w procesie zarządzania talentami.

Jeżeli uważamy, że ludzie są najważniejszym kapitałem firmy, to warto również mieć świadomość tego, jaki zwrot przynoszą działania i pieniądze zainwestowane w zarządzanie pracownikami, a w szczególności talentami.

WAŻNE

Pokolenie, które wkracza właśnie na rynek pracy, to niewątpliwie pokolenie internetu. Średnio młody człowiek spędza w internecie kilka godzin dziennie, nierzadko pozostając on-line przez większość swojej aktywności. Jeśli połączymy to z faktem, że jeszcze wciąż mało osób korzysta z internetu w telefonach komórkowych (co oznacza, że czas spędzony on-line będzie tylko wzrastał), te dane mogą zaskakiwać. To, co ważne dla działu HR, to zaasymilowanie faktu, że jest to naturalna i nieodwracalna droga rozwoju społeczeństwa. Nigdy komunikacja nie będzie już wyglądać tak samo, ani zmieniać się tak wolno jak kiedyś*.


Wykres 1

Użytkownicy internetu w Polsce w 2010 roku

@RY1@i13/2011/011/i13.2011.011.000.0070.101.jpg@RY2@

 

Źródło: Badania SHL Group, 2011

Wykres 2

Odrzuciłbym/odrzuciłabym ofertę pracodawcy, który:

@RY1@i13/2011/011/i13.2011.011.000.0070.203.jpg@RY2@

Źródło: EB Institute, Kandydaci 2.0, raport z badań, 2011

Dlaczego warto korzystać z rozwiązań on-line w procesach rekrutacji i zarządzania talentami?

 •   Szybkie dostarczanie wyników zgodnie z oczekiwanymi kryteriami
 •   Narzędzia oceny są przyjazne dla kandydatów (mogą być wypełniane w czasie i miejscu wybranym przez kandydata)
 •   Narzędzia on-line mogą informować o planie procesu badania, kolejnych krokach, przesyłać na bieżąco potwierdzenie wykonania badania z informacją, co dalej nastąpi, w taki sam sposób do wszystkich badanych osób
 •   Dzięki zastosowaniu szablonowych komunikatów narzędzia on-line stwarzają te same warunki udzielania informacji, oceny i obsługi kandydata
 •   Ocena on-line jest obiektywna oraz ogranicza błąd ludzki do minimum, np. dzięki automatycznemu zliczaniu i jednakowemu przedstawianiu instrukcji postępowania
 •   Bardzo szybki dostęp do wyników oceny
 •   Rozwiązania on-line promują i chronią markę pracodawcy na rynku dzięki profesjonalnej obsłudze, wysokich standardów zabezpieczenia wyników i bezstronności
 •   Systemy on-line są integrowalne z innymi systemami i elastyczne w zarządzaniu danymi, zagregowanymi wynikami
 •   Dostępność 24 h na dobę 7 dni w tygodniu
 •   Globalny zasięg – dostęp do systemu wymaga jedynie dostępu do internetu w dowolnym miejscu (mieście, kraju)

 

PRZYPIS

* EB Institute, Kandydaci 2.0, raport z badań, 2011.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?