REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązania on-line wsparciem w rekrutacji i systemowym zarządzaniu talentami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sławomir Zdanowicz

REKLAMA

Identyfikowanie, rozwijanie i utrzymywanie osób o wyjątkowych w danej branży zdolnościach, zaangażowaniu oraz efektywności pracy jest dla organizacji nie lada wyzwaniem. Jest też jednym z bardziej skutecznych sposobów osiągania sukcesu bez względu na koniunkturę gospodarczą. Rozwiązania on-line pozwalają działom HR tworzyć szeroko zakrojone działania systemowe, spójne ze strategią firmy i założonymi celami.

Łatwy dostęp do internetu, dynamiczny wzrost użytkowników portali społecznościowych, gier, systemów komputerowych wspierających zarządzanie firmami skutkuje zmianą rzeczywistości biznesowej. Często zmiany te przychodzą szybko i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz dotychczasowy sposób działania nie uwzględnia ich, a co za tym idzie, nie wykorzystujemy w pełni pojawiających się szans.

Zmiana pokoleniowa

W dalszym ciągu wiele firm nie wykorzystuje faktu, że nowe kanały komunikacji w szybkim tempie wypierają tradycyjne sposoby kontaktowania się między ludźmi, np. między firmą i jej pracownikami, a także kandydatami do pracy. Okazuje się, że kandydaci z pokolenia Y chcą głównie aplikować on-line, w taki też sposób poszukują pracy i zbierają informacje o firmie.

Pozyskanie i rozwój najlepszych pracowników oraz zapewnienie im warunków do samorealizacji w spójności ze strategią, celami biznesowymi i rozwojem firmy jest obecnie łatwiejsze do osiągnięcia. Umożliwia to m.in. powszechny dostęp do internetu oraz przyjazne rozwiązania on-line stosowane do diagnozy potencjału w procesach rekrutacji, selekcji oraz zarządzania talentami. Rozwiązania on-line pozwalają na: przebadanie większej liczby kandydatów w krótszym czasie, dotarcie do osób bez względu na odległość i strefy czasowe, a także wyeliminowanie błędów ludzkich do minimum.

Koszt czy inwestycja

Spójny, jasny system wspierający identyfikację potencjału i talentów pracowników oraz świadome planowanie ich rozwoju jest potwierdzeniem tego, iż firma świadomie i systemowo planuje zarówno swój rozwój, jak i rozwój pracowników. Takie podejście do działań związanych z oceną i rozwojem kadry może wpłynąć na zwiększanie atrakcyjności pracodawcy i przyczyniać się do przyciągania oraz zatrzymywania w organizacji najlepszych kandydatów i pracowników.

Pomimo że już w latach 80. ubiegłego wieku zaczęto postrzegać pracowników i traktować ich jako aktywa oraz bardziej lub mniej wymierny kapitał intelektualny przedsiębiorstwa, to często spotykamy się z niespójnym podejściem w tej kwestii. Z jednej strony, działy HR są świadome wartości i korzyści dla firmy z prowadzenia świadomej polityki dotyczącej zarządzania talentami, a z drugiej strony, budżet przeznaczony na ten cel często traktowany jest jako ewidentny koszt, a nie inwestycja o zaplanowanym zwrocie (mierzonym np. jako zwrot z inwestycji Return on Investment – ROI).


Jak zdefiniować talent?

Aby polityka zarządzania talentami miała sens i przynosiła firmie wymierne korzyści, konieczne jest konsekwentne myślenie o tych działaniach, jak o inwestycji w kapitał firmy. Istotne w tym procesie jest jasne zdefiniowanie tego, jak rozumiemy i postrzegamy talenty w naszej firmie. Wybranie definicji talentu zgodnie z kulturą i strategią firmy oraz opisanie zgodnie z modelem kompetencyjnym jest bardzo ważne, gdyż ułatwia rekrutację osób o oczekiwanym potencjale. Aby zwiększyć szansę na „wyłowienie” interesujących talentów i osiągnąć jak najlepsze wyniki rekrutacji, warto przebadać maksymalną liczbę potencjalnych kandydatów. Jednak masowe badania prowadzone tradycyjnymi metodami wymagają dużych budżetów. Dlatego też w celu zwiększenia skuteczności i obniżenia kosztu jednostkowego badania kandydata czy pracownika, warto rozważyć wykorzystanie rozwiązań on-line. Dzięki ich zastosowaniu można „zautomatyzować” proces rekrutacji, co powoduje, że w krótkim czasie, a co za tym idzie, niższymi kosztami, możliwe jest wyselekcjonowanie z dużej liczby kandydatów na wejściu osób najbardziej dopasowanych do oczekiwanego profilu talentu.

Rozwiązania tradycyjne czy on-line

Na rynku istnieją rozwiązania on-line pozwalające rozpoznać potencjał osób badanych (kompetencje, czynniki motywacji, cechy osobowości, wartości istotne dla pracowników, możliwości poznawcze) i połączyć go z osiąganymi wynikami w pracy. Taka wiedza może wspierać organizacje w świadomym wykorzystywaniu zidentyfikowanych talentów do realizacji swoich planów. Identyfikacja i selekcja talentów na dużą skalę nie jest efektywna kosztowo ani czasowo przy użyciu tylko rozwiązań tradycyjnych. Rozwiązania on-line są bardziej obiektywne oraz pozwalają wyeliminować błędy występujące przy prowadzeniu badań w tradycyjny sposób. Pozwalają też w sposób elastyczny dostosowywać liczbę procesów selekcyjnych i ich skalę do aktualnych potrzeb biznesowych bez zwiększenia zaangażowania dodatkowych zasobów ludzkich. Proces zarządzania talentami jest często tak dużym i kompleksowym przedsięwzięciem, że warto rozważyć zastosowanie rozwiązań systemowych, by sprawnie zarządzać działaniami i monitorować ich rezultaty.

Systemowość rozwiązań

Niewątpliwym atutem wykorzystywania rozwiązań on-line przez działy HR jest ich systemowość. Jest ona rozumiana jako wykorzystanie spójnych ze sobą narzędzi stosowanych w procesach HR-owych (rekrutacja, selekcja, ocena, rozwój pracowników) oraz jako możliwość zespolenia wyników uzyskiwanych dzięki rozwiązaniom on-line z innymi aplikacjami wykorzystywanymi do zarządzania firmą. Narzędzia on-line pozwalają badać pracownika na każdym szczeblu zarządzania, od momentu rekrutacji do przejścia na emeryturę. Daje to możliwość prowadzenia świadomej polityki doboru i rozwoju kapitału intelektualnego firmy oraz skuteczną realizację strategii biznesowych.


Systemowe rozwiązania dają podstawy do ewaluacji prowadzonych działań związanych z identyfikacją i rozwojem pracowników w firmach, w tym także tej szczególnej grupy – talentów. Informatyzacja procesów rozwoju, dzięki możliwości ich monitorowania, pozwala również na dokonywanie bardziej przemyślanych zmian w realizowanych projektach rozwojowych, a tym samym daje realny wpływ na zwiększanie ich efektywności. Rozwiązania on-line dają też możliwość wyliczenia wskaźnika zwrotu z inwestycji (ROI) z wdrażania procesów rozwojowych, które są realizowane z wykorzystaniem narzędzi on-line. Podejście do procesów HRM, w które wpisane jest myślenie o zwrocie z inwestycji i badaniu efektywności prowadzonych działań, może wpływać na większą skuteczność w osiąganiu oczekiwanych rezultatów. Takie podejście niesie ze sobą dodatkową pracę, ale też wymierne korzyści dla działów HR i organizacji, np.:

  •   planowanie działań związanych z zarządzaniem talentami dopasowanych do celów biznesowych organizacji,
  •   lepsza komunikacja z kierownictwem,
  •   podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności w dziale HR w zakresie metod ustalania i obliczania wskaźników biznesowych, np. ROI,
  •   lepsze dopasowanie wysokości budżetu do planowanych działań, więcej argumentów przy ustalaniu budżetu na kolejny rok,
  •   możliwość monitorowania trafności angażowanych środków finansowych w działania, np. rozwojowe, eliminacja nieefektywnych działań oraz wybór rozwiązań bardziej efektywnych,
  •   uzyskanie większego zrozumienia i wsparcia ze strony kierownictwa w procesie zarządzania talentami.

Jeżeli uważamy, że ludzie są najważniejszym kapitałem firmy, to warto również mieć świadomość tego, jaki zwrot przynoszą działania i pieniądze zainwestowane w zarządzanie pracownikami, a w szczególności talentami.

WAŻNE

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA