REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w HR. Wsparcie spersonalizowanych ścieżek kariery

Współczesne organizacje coraz częściej sięgają po nowoczesne narzędzia, takie jak sztuczna inteligencja, aby tworzyć spersonalizowane ścieżki rozwoju kariery
Współczesne organizacje coraz częściej sięgają po nowoczesne narzędzia, takie jak sztuczna inteligencja, aby tworzyć spersonalizowane ścieżki rozwoju kariery
Shutterstock

REKLAMA

Ścieżka rozwoju kariery stanowi kluczowy element motywujący pracowników do osiągania sukcesów i realizacji swoich zawodowych celów. Tradycyjne podejścia do zarządzania karierą często opierają się na ogólnych planach rozwoju, które nie uwzględniają indywidualnych predyspozycji, umiejętności i celów pracowników. Współczesne organizacje coraz częściej sięgają po nowoczesne narzędzia, takie jak sztuczna inteligencja, aby tworzyć spersonalizowane ścieżki rozwoju kariery. 
rozwiń >

W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób sztuczna inteligencja może pełnić rolę wsparcia w tym procesie oraz jakie korzyści przynosi indywidualizacja planów rozwoju.

Analiza indywidualnych umiejętności i zainteresowań

Sztuczna inteligencja może przetwarzać ogromne ilości danych dotyczących umiejętności, doświadczenia i zainteresowań pracowników. Algorytmy sztucznej inteligencji analizują historię zawodową, wyniki szkoleń, projekty realizowane w przeszłości oraz oceny wydajności. 

Dzięki temu można stworzyć dokładny obraz kompetencji pracownika i zidentyfikować obszary, które mogą być rozwijane w przyszłych ścieżkach rozwoju.

Rozwój kariery zgodnie z planem

Spersonalizowane rekomendacje rozwojowe

Na podstawie analizy danych, sztuczna inteligencja może generować spersonalizowane rekomendacje rozwojowe dla pracowników. Te rekomendacje mogą obejmować sugestie dotyczące szkoleń, kursów, mentorstwa czy udziału w projektach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Algorytmy sztucznej inteligencji biorą pod uwagę zarówno bieżące umiejętności pracownika, jak i jego aspiracje zawodowe, aby zaproponować najbardziej odpowiednie kroki rozwojowe.

Dostosowanie do dynamiki rynku pracy

Rynek pracy ewoluuje w szybkim tempie, a umiejętności wymagane na różnych stanowiskach mogą się zmieniać. Sztuczna inteligencja może śledzić trendy rynkowe i analizować, które umiejętności są aktualnie najbardziej poszukiwane. 

Autopromocja

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Kup książkę:

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Dzięki temu indywidualne ścieżki rozwoju mogą być dostosowywane do dynamicznych potrzeb rynku pracy, co zwiększa szanse pracowników na awans czy zdobycie nowych kompetencji.

Monitorowanie postępów i dopasowywanie celów

Sztuczna inteligencja może pełnić rolę systemu monitorowania postępów pracowników w realizacji swoich ścieżek rozwoju. Algorytmy sztucznej inteligencji analizują osiągnięcia pracownika w kontekście wyznaczonych celów i rekomendacji. 

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Jeśli pracownik osiąga założone cele, sztuczna inteligencja może zaproponować nowe, ambitniejsze cele lub sugerować dalszy rozwój w innych obszarach.

Ewaluacja efektywności rozwoju

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do procesu tworzenia ścieżek rozwoju umożliwia organizacjom dokładną analizę skuteczności tych planów. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą badać, czy pracownicy, którzy przeszli spersonalizowane szkolenia czy realizowali określone cele, osiągają lepsze wyniki wydajności. 

Dzięki temu organizacje mogą dostosowywać swoje podejścia do zarządzania rozwojem kariery na podstawie konkretnych danych i dowodów.

Wsparcie wewnętrznego rozwoju i awansów

Sztuczna inteligencja może również pomagać wewnętrznym procesom awansów i promocji. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą analizować profil pracownika, porównywać go z wymaganiami na wyższe stanowisko i dostarczać rekomendacje, czy dany pracownik spełnia kryteria awansu. 

To podejście sprawia, że proces awansu staje się bardziej przejrzysty i obiektywny.

Etyczne aspekty i równość szans

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do procesu tworzenia spersonalizowanych ścieżek rozwoju wiąże się również z pewnymi etycznymi aspektami. Ważne jest, aby algorytmy sztucznej inteligencji były pozbawione uprzedzeń i opierały się na obiektywnych danych. Należy unikać dyskryminacji czy przyznawania korzyści jednym pracownikom kosztem innych. Równość szans i uczciwość powinny pozostać priorytetami w procesie tworzenia ścieżek rozwoju.

Podsumowując, sztuczna inteligencja pełni istotną rolę w tworzeniu spersonalizowanych ścieżek rozwoju kariery, umożliwiając pracownikom rozwijanie swoich umiejętności i osiąganie zawodowych celów. Dzięki analizie danych, generowaniu rekomendacji rozwojowych i monitorowaniu postępów, sztuczna inteligencja wspomaga efektywność procesu zarządzania karierą. Niemniej jednak, rola ludzkiego czynnika pozostaje nadal kluczowa, ponieważ to pracownicy i ich aspiracje stanowią podstawę tworzenia indywidualizowanych planów rozwoju. Współpraca pomiędzy ludzką intuicją a wsparciem sztucznej inteligencji może przynieść najlepsze rezultaty, tworząc satysfakcjonujące i efektywne ścieżki rozwoju kariery.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dyrektywa o pracy platformowej niepokoi przedsiębiorców

  Pracodawcy rozumieją potrzebę dyskusji nad warunkami pracy za pośrednictwem platform cyfrowych i zwiększenie transparentności tam, gdzie jest to uzasadnione. Ale projekt unijnej dyrektywy budzi sporo zastrzeżeń związanych m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej – uważa Lewiatan.

  Czy Polacy są zadowoleni ze zmian dotyczących pracy zdalnej? Niektórzy nawet nie mieli okazji skorzystać

  Jak Polacy oceniają zmiany w Kodeksie pracy? Czy chętnie korzystają z możliwości pracy zdalnej? A co ze szkoleniami z przydatnych narzędzi. Kto nigdy nie miał okazji pracować zdalnie lub hybrydowo? 

  Urlop bezpłatny – czy pracodawca może go odmówić?

  Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Co w przypadku wykorzystania przez pracownika całej puli przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – 20 lub 26 dni? Ratunkiem może okazać się urlop bezpłatny, ale czy pracodawca musi wyrazić na niego zgodę? Podpowiadamy. 

  Benefity. Nie chcemy rezygnować z benefitów, które obniżają koszty życia

  Pracodawcy w Polsce od kilku lat prześcigają się w pomysłach na niestandardowe benefity dla pracowników. Nie zawsze to jest właściwa strategia. Jak wynika z najnowszego badania enel-med „Zdrowy pracownik 2023” Polacy są przywiązani do podstawowych dodatków pozapłacowych, z których nie chcą rezygnować. 62% pracowników nie wyobraża sobie nie mieć pakietu medycznego, 42% dofinansowania wypoczynku, a 41% ubezpieczenia na życie. Co więcej, pracownicy pierwsze dwa benefity postrzegają jako najbardziej odciążające ich budżet domowy, zaraz obok bezpłatnego transportu do pracy. Eksperci enel-med zwracają uwagę, że zdrowie w Polsce jest coraz droższe, dlatego atrakcyjne i indywidualnie dopasowane świadczenia medyczne to wymierna korzyść zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

  REKLAMA

  Generacja Y i kobiety wybierają pracodawców odpowiedzialnych ekologicznie

  Czy pracodawcy nadal są w stanie wygrywać ofertami finansowymi, czy jednak czeka ich zmiana podejścia? Aż 60% specjalistów IT woli aplikować do firmy, która ma długofalową strategię ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. 46% respondentów_tek spodziewa się, że realne działania w duchu ekologii cyfrowej coraz mocniej będą wpływać na wybór zatrudnienia w IT. 

  Rozwój umiejętności: Klucz do sukcesu na zmieniającym się rynku pracy

  Zmieniający się rynek pracy to jedna z najważniejszych cezur, jakie obecnie obserwujemy w globalnej gospodarce. Nowoczesne technologie, globalizacja, automatyzacja i inne czynniki wpływają na sposób, w jaki ludzie pracują i zdobywają środki utrzymania. W obliczu tych wyzwań, rozwijanie umiejętności staje się kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. 

  Co to jest mentoring

  Mentoring to dynamiczny proces, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju osobistym i zawodowym. To relacja oparta na zaufaniu i wsparciu, w której doświadczona osoba, zwana mentorem, udziela wsparcia, rad i wskazówek mniej doświadczonemu partnerowi, znanemu jako adept.

  Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

  Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

  REKLAMA

  Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

  Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

  RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

  W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

  REKLAMA