REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w HR. Wsparcie spersonalizowanych ścieżek kariery

Współczesne organizacje coraz częściej sięgają po nowoczesne narzędzia, takie jak sztuczna inteligencja, aby tworzyć spersonalizowane ścieżki rozwoju kariery
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ścieżka rozwoju kariery stanowi kluczowy element motywujący pracowników do osiągania sukcesów i realizacji swoich zawodowych celów. Tradycyjne podejścia do zarządzania karierą często opierają się na ogólnych planach rozwoju, które nie uwzględniają indywidualnych predyspozycji, umiejętności i celów pracowników. Współczesne organizacje coraz częściej sięgają po nowoczesne narzędzia, takie jak sztuczna inteligencja, aby tworzyć spersonalizowane ścieżki rozwoju kariery. 
rozwiń >

W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób sztuczna inteligencja może pełnić rolę wsparcia w tym procesie oraz jakie korzyści przynosi indywidualizacja planów rozwoju.

Autopromocja

Analiza indywidualnych umiejętności i zainteresowań

Sztuczna inteligencja może przetwarzać ogromne ilości danych dotyczących umiejętności, doświadczenia i zainteresowań pracowników. Algorytmy sztucznej inteligencji analizują historię zawodową, wyniki szkoleń, projekty realizowane w przeszłości oraz oceny wydajności. 

Dzięki temu można stworzyć dokładny obraz kompetencji pracownika i zidentyfikować obszary, które mogą być rozwijane w przyszłych ścieżkach rozwoju.

Rozwój kariery zgodnie z planem

Spersonalizowane rekomendacje rozwojowe

Na podstawie analizy danych, sztuczna inteligencja może generować spersonalizowane rekomendacje rozwojowe dla pracowników. Te rekomendacje mogą obejmować sugestie dotyczące szkoleń, kursów, mentorstwa czy udziału w projektach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Algorytmy sztucznej inteligencji biorą pod uwagę zarówno bieżące umiejętności pracownika, jak i jego aspiracje zawodowe, aby zaproponować najbardziej odpowiednie kroki rozwojowe.

Dostosowanie do dynamiki rynku pracy

Rynek pracy ewoluuje w szybkim tempie, a umiejętności wymagane na różnych stanowiskach mogą się zmieniać. Sztuczna inteligencja może śledzić trendy rynkowe i analizować, które umiejętności są aktualnie najbardziej poszukiwane. 

Dzięki temu indywidualne ścieżki rozwoju mogą być dostosowywane do dynamicznych potrzeb rynku pracy, co zwiększa szanse pracowników na awans czy zdobycie nowych kompetencji.

Monitorowanie postępów i dopasowywanie celów

Sztuczna inteligencja może pełnić rolę systemu monitorowania postępów pracowników w realizacji swoich ścieżek rozwoju. Algorytmy sztucznej inteligencji analizują osiągnięcia pracownika w kontekście wyznaczonych celów i rekomendacji. 

Jeśli pracownik osiąga założone cele, sztuczna inteligencja może zaproponować nowe, ambitniejsze cele lub sugerować dalszy rozwój w innych obszarach.

Ewaluacja efektywności rozwoju

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do procesu tworzenia ścieżek rozwoju umożliwia organizacjom dokładną analizę skuteczności tych planów. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą badać, czy pracownicy, którzy przeszli spersonalizowane szkolenia czy realizowali określone cele, osiągają lepsze wyniki wydajności. 

Dzięki temu organizacje mogą dostosowywać swoje podejścia do zarządzania rozwojem kariery na podstawie konkretnych danych i dowodów.

Wsparcie wewnętrznego rozwoju i awansów

Sztuczna inteligencja może również pomagać wewnętrznym procesom awansów i promocji. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą analizować profil pracownika, porównywać go z wymaganiami na wyższe stanowisko i dostarczać rekomendacje, czy dany pracownik spełnia kryteria awansu. 

To podejście sprawia, że proces awansu staje się bardziej przejrzysty i obiektywny.

Etyczne aspekty i równość szans

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do procesu tworzenia spersonalizowanych ścieżek rozwoju wiąże się również z pewnymi etycznymi aspektami. Ważne jest, aby algorytmy sztucznej inteligencji były pozbawione uprzedzeń i opierały się na obiektywnych danych. Należy unikać dyskryminacji czy przyznawania korzyści jednym pracownikom kosztem innych. Równość szans i uczciwość powinny pozostać priorytetami w procesie tworzenia ścieżek rozwoju.

Podsumowując, sztuczna inteligencja pełni istotną rolę w tworzeniu spersonalizowanych ścieżek rozwoju kariery, umożliwiając pracownikom rozwijanie swoich umiejętności i osiąganie zawodowych celów. Dzięki analizie danych, generowaniu rekomendacji rozwojowych i monitorowaniu postępów, sztuczna inteligencja wspomaga efektywność procesu zarządzania karierą. Niemniej jednak, rola ludzkiego czynnika pozostaje nadal kluczowa, ponieważ to pracownicy i ich aspiracje stanowią podstawę tworzenia indywidualizowanych planów rozwoju. Współpraca pomiędzy ludzką intuicją a wsparciem sztucznej inteligencji może przynieść najlepsze rezultaty, tworząc satysfakcjonujące i efektywne ścieżki rozwoju kariery.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA