REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój kariery zgodnie z planem

Ścieżki rozwoju kariery są różne dla różnych osób
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ścieżki rozwoju kariery są różne dla różnych osób, ponieważ zależą od ich celów, zainteresowań, umiejętności i sytuacji życiowej. Niemniej jednak istnieją pewne ogólne kroki, które można podjąć w celu rozwoju kariery. 

Oto kilka ważnych kroków, które można uwzględnić:

REKLAMA

Autopromocja

Określenie celów kariery: Najważniejszym pierwszym krokiem jest zrozumienie, dokąd chcesz zmierzać w swojej karierze. Wyobraź sobie, gdzie chciałbyś być za kilka lat i jakie cele chciałbyś osiągnąć. Czy to awans w obecnej pracy, zmiana branży, założenie własnej firmy czy osiągnięcie pewnego poziomu umiejętności?

Samoocena: Zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami. Co jest dla Ciebie łatwe i naturalne, a co wymaga większego wysiłku i rozwoju? Możesz użyć narzędzi do samooceny lub poprosić innych o opinię.

Kształcenie i rozwijanie umiejętności: Określ, jakie umiejętności są niezbędne do osiągnięcia Twoich celów. To może obejmować zdobywanie nowych kwalifikacji, kursy szkoleniowe, certyfikaty lub studia podyplomowe.

Planowanie kariery: Stwórz plan kariery, który obejmuje krótko- i długoterminowe cele, a także kroki, które będziesz podejmować, aby te cele osiągnąć. Może to obejmować konkretne daty i metody śledzenia postępów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budowanie sieci kontaktów: Twoje kontakty zawodowe mogą odegrać kluczową rolę w rozwoju kariery. Bądź otwarty na nawiązywanie nowych kontaktów i utrzymuj relacje z ludźmi w swojej branży.

Rozwój miękkich umiejętności: Oprócz twardych umiejętności związanych z pracą, takich jak umiejętności techniczne, warto rozwijać miękkie umiejętności, takie jak komunikacja, zarządzanie czasem, rozwiązywanie konfliktów i przywództwo.

Mentorstwo: Poszukaj mentora lub mentorki w swojej branży. Osoba ta może pomóc Ci w rozwoju zawodowym, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wskazówkami.

Dywersyfikacja doświadczenia zawodowego: Staraj się zdobywać różnorodne doświadczenia w swojej karierze. Praca nad różnymi projektami lub w różnych firmach może pomóc Ci rozwijać się szybciej.

Samoświadomość i adaptacja: Śledź swoje postępy i bądź gotów na dostosowanie swojego planu kariery do zmieniających się okoliczności i celów.

Wyzwania i ryzyko: Nie bój się podejmować ryzyka i wyzwań w swojej karierze. Często to właśnie one prowadzą do największego rozwoju.

Zachowanie równowagi: Pamiętaj o zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym. Przeciążenie pracą może prowadzić do wypalenia zawodowego.

Samodyscyplina: Rozwój kariery wymaga pracy i wysiłku. Ważne jest utrzymanie samodyscypliny i regularności w dążeniu do swoich celów.

Pamiętaj, że ścieżka rozwoju kariery może być długa i pełna zakrętów. Ważne jest, aby być elastycznym i gotowym do nauki na błędach oraz dostosowywania swojego planu w miarę jak zmieniają się okoliczności.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA