REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na płace i świadczenia pracownicze

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na płace i świadczenia pracownicze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pandemia COVID-19 zrewolucjonizowała wiele aspektów naszego życia, w tym sposób, w jaki pracujemy, komunikujemy się i konsumujemy. Jednym z kluczowych obszarów, który ucierpiał i uległ przekształceniom w wyniku pandemii, jest rynek pracy. Wpływ pandemii na standardy wynagradzania i świadczeń pracowniczych jest tematem coraz częściej poruszanym w kontekście ewolucji rynku pracy.

W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na płace i świadczenia pracownicze, a także jakie mogą być długoterminowe konsekwencje tych zmian.

REKLAMA

Autopromocja

Płace w dobie pandemii

1. Elastyczność wynagradzania

Pandemia wymusiła na wielu pracodawcach konieczność dostosowania modelu wynagradzania do nowych realiów. W miarę jak praca zdalna stała się powszechniejsza, pracownicy i pracodawcy musieli negocjować elastyczność wynagradzania. Coraz więcej firm oferuje elastyczne godziny pracy i wynagradzanie oparte na osiąganych wynikach zamiast tradycyjnych stałych pensji.

2. Nagrody za pracę w warunkach pandemii

W wielu sektorach, takich jak służba zdrowia czy handel, pracownicy byli narażeni na większe ryzyko związane z pracą w czasie pandemii. W odpowiedzi na to wiele firm wprowadziło specjalne nagrody finansowe dla pracowników pracujących na pierwszej linii frontu. To pokazuje, że płace mogą być elastyczne i dostosowywane do okoliczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Presja na minimalne wynagrodzenie

W niektórych krajach pandemia podkreśliła pilną potrzebę zwiększenia minimalnych stawek wynagrodzenia. Pracownicy sektorów nisko płatnych, takich jak usługi społeczne czy gastronomia, nierzadko narażali swoje zdrowie, pracując na rzecz społeczeństwa. To skłoniło wiele rządów i pracodawców do podjęcia działań na rzecz podniesienia płacy minimalnej.

Świadczenia pracownicze w dobie pandemii

1. Opieka zdrowotna

W wielu krajach pandemia podniosła kwestię dostępu do opieki zdrowotnej. Firmy były zmuszone zrewidować swoje świadczenia pracownicze, aby zapewnić pracownikom dostęp do testów na COVID-19, szczepionek i opieki zdrowotnej. Niektóre firmy rozważają długofalowe zmiany, takie jak wprowadzenie dłuższych okresów urlopowych na wypadek choroby lub zdalną opiekę medyczną.

2. Praca zdalna

Praca zdalna stała się normą w wielu sektorach, co skłoniło pracodawców do dostosowania świadczeń pracowniczych do nowej rzeczywistości. Teraz częściej niż kiedykolwiek pracownicy oczekują wsparcia w postaci sprzętu komputerowego, dostępu do Internetu oraz świadczeń związanych z utrzymaniem biura w domu.

3. Dostępność do szkoleń i rozwoju zawodowego

Pandemia zwiększyła potrzebę zdalnego rozwoju zawodowego. Firmy rozszerzyły swoje programy szkoleniowe online, a pracownicy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności w elastyczny sposób. To może wpłynąć na długoterminowy rozwój zawodowy pracowników i ich atrakcyjność na rynku pracy.

Długoterminowe konsekwencje

Pandemia COVID-19 wpłynęła na płace i świadczenia pracownicze, ale jej długoterminowe skutki pozostają jeszcze częściowo niewiadome. Jednak można przewidzieć pewne tendencje:

1. Dalsza elastyczność pracy

Pracownicy i pracodawcy prawdopodobnie nadal będą dążyć do elastycznych warunków zatrudnienia, w tym elastycznego wynagradzania. To może być odpowiedzią na rosnącą potrzebę równowagi między życiem zawodowym a osobistym.

2. Wzrost znaczenia opieki zdrowotnej

Pandemia uświadomiła, jak ważna jest opieka zdrowotna. Świadczenia związane z opieką zdrowotną mogą stać się stałym elementem pakietu świadczeń pracowniczych.

3. Dalszy rozwój zdalnej pracy

Praca zdalna nie zniknie po zakończeniu pandemii. Pracownicy mogą oczekiwać rozwoju zdalnych możliwości pracy i związanego z nimi wsparcia.

4. Wzrost znaczenia umiejętności cyfrowych

Umiejętności technologiczne nadal będą kluczowe. Firmy będą poszukiwać pracowników z umiejętnościami cyfrowymi, co może wpłynąć na płace w tej dziedzinie.

Podsumowując, pandemia COVID-19 przyspieszyła zmiany w standardach wynagradzania i świadczeń pracowniczych. Wprowadziła elastyczność do modelu pracy i podkreśliła znaczenie opieki zdrowotnej. Długoterminowe konsekwencje pozostają do odkrycia, ale jedno jest pewne: rynek pracy będzie się dalej ewoluował, a pracownicy i pracodawcy będą musieli dostosowywać się do zmieniających się warunków, aby osiągać sukces zawodowy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA