REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na płace i świadczenia pracownicze

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na płace i świadczenia pracownicze
Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na płace i świadczenia pracownicze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pandemia COVID-19 zrewolucjonizowała wiele aspektów naszego życia, w tym sposób, w jaki pracujemy, komunikujemy się i konsumujemy. Jednym z kluczowych obszarów, który ucierpiał i uległ przekształceniom w wyniku pandemii, jest rynek pracy. Wpływ pandemii na standardy wynagradzania i świadczeń pracowniczych jest tematem coraz częściej poruszanym w kontekście ewolucji rynku pracy.

W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na płace i świadczenia pracownicze, a także jakie mogą być długoterminowe konsekwencje tych zmian.

Autopromocja

Płace w dobie pandemii

1. Elastyczność wynagradzania

Pandemia wymusiła na wielu pracodawcach konieczność dostosowania modelu wynagradzania do nowych realiów. W miarę jak praca zdalna stała się powszechniejsza, pracownicy i pracodawcy musieli negocjować elastyczność wynagradzania. Coraz więcej firm oferuje elastyczne godziny pracy i wynagradzanie oparte na osiąganych wynikach zamiast tradycyjnych stałych pensji.

2. Nagrody za pracę w warunkach pandemii

W wielu sektorach, takich jak służba zdrowia czy handel, pracownicy byli narażeni na większe ryzyko związane z pracą w czasie pandemii. W odpowiedzi na to wiele firm wprowadziło specjalne nagrody finansowe dla pracowników pracujących na pierwszej linii frontu. To pokazuje, że płace mogą być elastyczne i dostosowywane do okoliczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Presja na minimalne wynagrodzenie

W niektórych krajach pandemia podkreśliła pilną potrzebę zwiększenia minimalnych stawek wynagrodzenia. Pracownicy sektorów nisko płatnych, takich jak usługi społeczne czy gastronomia, nierzadko narażali swoje zdrowie, pracując na rzecz społeczeństwa. To skłoniło wiele rządów i pracodawców do podjęcia działań na rzecz podniesienia płacy minimalnej.

Świadczenia pracownicze w dobie pandemii

1. Opieka zdrowotna

W wielu krajach pandemia podniosła kwestię dostępu do opieki zdrowotnej. Firmy były zmuszone zrewidować swoje świadczenia pracownicze, aby zapewnić pracownikom dostęp do testów na COVID-19, szczepionek i opieki zdrowotnej. Niektóre firmy rozważają długofalowe zmiany, takie jak wprowadzenie dłuższych okresów urlopowych na wypadek choroby lub zdalną opiekę medyczną.

2. Praca zdalna

Praca zdalna stała się normą w wielu sektorach, co skłoniło pracodawców do dostosowania świadczeń pracowniczych do nowej rzeczywistości. Teraz częściej niż kiedykolwiek pracownicy oczekują wsparcia w postaci sprzętu komputerowego, dostępu do Internetu oraz świadczeń związanych z utrzymaniem biura w domu.

3. Dostępność do szkoleń i rozwoju zawodowego

Pandemia zwiększyła potrzebę zdalnego rozwoju zawodowego. Firmy rozszerzyły swoje programy szkoleniowe online, a pracownicy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności w elastyczny sposób. To może wpłynąć na długoterminowy rozwój zawodowy pracowników i ich atrakcyjność na rynku pracy.

Długoterminowe konsekwencje

Pandemia COVID-19 wpłynęła na płace i świadczenia pracownicze, ale jej długoterminowe skutki pozostają jeszcze częściowo niewiadome. Jednak można przewidzieć pewne tendencje:

1. Dalsza elastyczność pracy

Pracownicy i pracodawcy prawdopodobnie nadal będą dążyć do elastycznych warunków zatrudnienia, w tym elastycznego wynagradzania. To może być odpowiedzią na rosnącą potrzebę równowagi między życiem zawodowym a osobistym.

2. Wzrost znaczenia opieki zdrowotnej

Pandemia uświadomiła, jak ważna jest opieka zdrowotna. Świadczenia związane z opieką zdrowotną mogą stać się stałym elementem pakietu świadczeń pracowniczych.

3. Dalszy rozwój zdalnej pracy

Praca zdalna nie zniknie po zakończeniu pandemii. Pracownicy mogą oczekiwać rozwoju zdalnych możliwości pracy i związanego z nimi wsparcia.

4. Wzrost znaczenia umiejętności cyfrowych

Umiejętności technologiczne nadal będą kluczowe. Firmy będą poszukiwać pracowników z umiejętnościami cyfrowymi, co może wpłynąć na płace w tej dziedzinie.

Podsumowując, pandemia COVID-19 przyspieszyła zmiany w standardach wynagradzania i świadczeń pracowniczych. Wprowadziła elastyczność do modelu pracy i podkreśliła znaczenie opieki zdrowotnej. Długoterminowe konsekwencje pozostają do odkrycia, ale jedno jest pewne: rynek pracy będzie się dalej ewoluował, a pracownicy i pracodawcy będą musieli dostosowywać się do zmieniających się warunków, aby osiągać sukces zawodowy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA