REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego rządy podnoszą płacę minimalną

Dlaczego rządy podnoszą płacę minimalną
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Płaca minimalna od dawna jest tematem intensywnych debat i dyskusji w wielu krajach na całym świecie. W miarę jak gospodarki i społeczeństwa ewoluują, rządy często decydują się na podwyższenie minimalnej stawki godzinowej, a to z wielu ważnych powodów.
rozwiń >

Rządy podnoszą płacę minimalną z różnych powodów, a główne z nich to:

Autopromocja

1. Redukcja ubóstwa i poprawa poziomu życia

Jednym z głównych powodów, dla których rządy decydują się na podwyższenie płacy minimalnej, jest dążenie do redukcji ubóstwa i poprawy poziomu życia najmniej zamożnych pracowników. Wzrost płacy minimalnej oznacza, że osoby pracujące za minimalne wynagrodzenie zyskują możliwość lepszego zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie, mieszkanie i opieka zdrowotna.

2. Zwiększenie siły nabywczej

Podwyższenie płacy minimalnej zwiększa siłę nabywczą pracowników, co ma korzystny wpływ na gospodarkę. Kiedy pracownicy zarabiają więcej, mają tendencję do wydawania większej ilości pieniędzy na dobra i usługi, co z kolei stymuluje popyt na rynku. To może pomóc w ożywieniu gospodarki i tworzeniu nowych miejsc pracy.

3. Poprawa warunków pracy

Wzrost płacy minimalnej może zachęcić pracodawców do poprawy warunków pracy, aby przyciągnąć i zatrzymać wykwalifikowanych pracowników. To może oznaczać dodatkowe korzyści, takie jak więcej dni wolnych, lepsze ubezpieczenie zdrowotne czy możliwość rozwoju zawodowego. Dla pracowników oznacza to lepsze warunki pracy i większą satysfakcję z wykonywanej pracy.

4. Redukcja nierówności dochodowych

Wzrost płacy minimalnej może również pomóc w zmniejszeniu nierówności dochodowych w społeczeństwie. Osoby o niższych dochodach zyskują proporcjonalnie więcej niż te o wyższych dochodach w wyniku podwyższenia płacy minimalnej. To może przyczynić się do bardziej równomiernego podziału bogactwa w społeczeństwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Zwiększenie motywacji do pracy

Kiedy płaca minimalna rośnie, praca staje się bardziej atrakcyjna w porównaniu z korzyściami z zasiłków społecznych. To może zmotywować osoby bezrobotne lub pracujące na czarno do poszukiwania legalnego zatrudnienia, co z kolei może pomóc w redukcji bezrobocia i oszustw związanych z zasiłkami.

6. Ograniczenie wykorzystywania pracowników

W niektórych przypadkach pracownicy o niskich kwalifikacjach i słabym zapleczu prawno-socjalnym mogą być wykorzystywani przez pracodawców, którzy płacą minimalne wynagrodzenie lub poniżej niego. Wzrost płacy minimalnej może pomóc w zapobieganiu takim przypadkom i zapewnić pracownikom godziwe wynagrodzenie za ich pracę.

7. Długoterminowy wzrost gospodarczy

Badania sugerują, że umiarkowane podwyżki płacy minimalnej mogą przyczynić się do długoterminowego wzrostu gospodarczego. Wyższe wynagrodzenia mogą zachęcać pracowników do inwestowania w rozwijanie swoich umiejętności i wykształcenia, co z kolei może przekładać się na wyższą wydajność i innowacyjność w gospodarce.

Mimo tych licznych korzyści, związane z podnoszeniem płacy minimalnej, warto zaznaczyć, że jest to temat kontrowersyjny. Niektórzy argumentują, że podwyżki minimalnych stawek godzinowych mogą prowadzić do wzrostu kosztów pracy dla pracodawców, co może skutkować redukcją miejsc pracy lub wzrostem cen towarów i usług. Dlatego polityka płacy minimalnej wymaga uwzględnienia wielu czynników i zrównoważonego podejścia.

Podsumowując, rządy podnoszą płacę minimalną przede wszystkim po to, by poprawić warunki życia najmniej zamożnych pracowników, zmniejszyć nierówności dochodowe i stymulować gospodarkę. Jest to jednak kwestia, która wymaga uwagi zarówno ekonomicznej, jak i społecznej, aby znaleźć odpowiedni balans między korzyściami a wyzwaniami, które niesie ze sobą podnoszenie płacy minimalnej.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • witek
  2023-09-27 15:26:22
  to nic nie zmienia, bo i tak to są groszowe sprawy. mnie dopiero wyjazd za granice do pracy postawił na nogi z kasą. nie wracam do Polski na razie, otto mi daje taka robotę, że spokojnie sobie radzę i zaczęłem cos odkładać
  0
 • dario
  2023-08-31 12:40:57
  Podnoszą, aby zdobyć pracujących wyborców, ale szary człowiek to łyka i nie widzie, że to rodzi inflację i podwyżki w sklepach, że to powoduje, że twój pracodawca będzie musiał "dodrukować" pieniędzy na Twoją wypłatę podnosząc cenę sprzedawanych przez siebie produktów. Czy nie widać, zatrudnienia na pół albo 3/4 etatu, a reszta "pod stołem"? Zmniejsza się widoczna rozbieżność między zatrudnionymi na stanowiskach kierowniczych - podwyżki tam nie sięgają kilkunastu procent, tak jak w przypadku pensji minimalnej... Każdy chce zarabiać godnie, ale trzeba przeanalizować jakie są tego koszty... dostaniesz kilkaset złotych więcej, ale przez podwyżki nawet tego nie odczujesz - pozostanie tylko świadomość, że rząd sporo podniósł "minimalną"....
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

REKLAMA

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

REKLAMA

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

REKLAMA