REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki wpływ na zdrowie pracowników ma praca przy komputerze

Jan Pióro

REKLAMA

Proszę o wyjaśnienie przesłanek na których jest oparte twierdzenie, że praca przy obsłudze komputera jest pracą uciążliwą. I jakie mogą być kryteria uznania istnienia przeciwwskazań do pracy ze względów zdrowotnych do pracy przy obsłudze monitorów ekranowych?

Kwestia czy praca na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe jest nie tylko uciążliwa lecz również szkodliwa dla narządu wzroku pozostaje nadal kwestią otwartą.

REKLAMA

Autopromocja

Badania naukowe wykazały, że praca przy monitorach ekranowych powoduje powstawanie przemijającej krótkowzroczności oraz zaburzeń widzenia:

  • rozmazywanie się obrazu,
  • podwójne widzenie

a także podrażnień narządu wzroku:

  • łzawienie,
  • zaczerwienienie.

W piśmiennictwie brak jest natomiast potwierdzonych specjalistycznymi badaniami stwierdzeń w jakim stopniu praca przy obsłudze monitorów ekranowych wpływa lub może wpływać na zmiany patologiczne narządu wzroku.

Praca na stanowisku z komputerem jest uznawana za pracę uciążliwą w szczególności ze względu na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • występowanie czynników obciążających układ mięśniowo-szkieletowy (szczególnie w obrębie kończyn górnych i kręgosłupa szyjnego),
  • wykonywanie ruchów identycznych i powtarzalnych z dużą częstotliwością,
  • obciążenie narządu wzroku wynikające w szczególności z:
    – dużej liczby ruchów gałki ocznej,
    – długotrwałej i precyzyjnej pracy z użyciem obiektów położonych w bliskiej odległości,
    – konieczności częstych zmian akomodacji i adaptacji gałki ocznej (przystosowania się narządu wzroku do pełnienia funkcji w warunkach zmieniającego się natężenia i jakości oświetlenia oraz wielkości, rodzaju i odległości położenia obiektów znajdujących się w polu widzenia – dokonujące się automatycznie przez spłaszczanie lub uwypuklanie soczewki),
  • możliwość narażenia na oddziaływanie pola elektromagnetycznego (w doktrynie brak jest jednolitego stanowiska w kwestii oceny skutków zdrowotnych oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez monitory ekranowe nowej generacji – spełniające zaostrzone wymagania),
  • oddziaływanie pola elektrostatycznego (natężenie niewielkie ale w skutkach pośrednich związanych np. z wpływem na intensywność przemieszczania drobin kurzu w obrębie monitora może być dolegliwe),
  • oddziaływanie promieniowania jonizującego – w literaturze uznaje się, że wytwarzane przez współczesne monitory ekranowe promieniowanie jonizujące nie powoduje skutków biologicznych postrzeganych jako potencjalnie zagrażających zdrowiu operatorów (oddziaływanie części promieniowania przechodzącej przez szkło maleje z kwadratem odległości od ekranu),
  • potencjalnie istniejących możliwości organizowania stanowisk pracy w warunkach nienależytego uwzględnienia wymogów ergonomicznych.

Problemy okulistyczne

Według okulistycznych kryteriów zdrowotnych przy kwalifikowaniu do pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe – stanowiące załącznik do instrukcji „Wymagania higieniczne na stanowiskach pracy przy monitorach ekranowych” wydanej przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera w Łodzi, Łódź 1997 r. przeciwwskazaniami do zatrudniania przy monitorach ekranowych (z przyczyn okulistycznych) są w szczególności:

  • wady refrakcji: nadwzroczność powyżej 4,0 D i niezborność wszystkich typów powyżej 1,0 D – niezależnie od stopnia wyrównania wady i wielkości korekcji,
  • niedomoga konwergencji (jednoczesnego ruchu gałek ocznych),
  • zaburzenia ruchomości powiek,
  • stany zapalne powiek i spojówek,
  • zaburzenia wydzielania i odpływu łez,
  • zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka, upośledzające ostrość wzroku,
  • zmiany zapalne i zwyrodnieniowe okolicy centralnej siatkówki,
  • oczopląs.

WAŻNE!

W pracy przy monitorach ekranowych przeciwwskazane są okulary z soczewkami dwuogniskowymi, wieloogniskowymi lub progresyjnymi oraz soczewki przyciemnione.

Według Polskiej Normy PN-EN 12464-1: 2004 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach, najwłaściwsze warunki dla narządu wzroku w rutynowej pracy biurowej zapewniają oświetlenie pomieszczenia nie mniej niż 500 luksów w warunkach granicy ujednoliconej oceny oświetlenia UGRL 19 i wskaźnika oddawania barw Ra 80.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA