Jaki wpływ na zdrowie pracowników ma praca przy komputerze
REKLAMA
Kwestia czy praca na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe jest nie tylko uciążliwa lecz również szkodliwa dla narządu wzroku pozostaje nadal kwestią otwartą.
REKLAMA
Badania naukowe wykazały, że praca przy monitorach ekranowych powoduje powstawanie przemijającej krótkowzroczności oraz zaburzeń widzenia:
- rozmazywanie się obrazu,
- podwójne widzenie
a także podrażnień narządu wzroku:
- łzawienie,
- zaczerwienienie.
W piśmiennictwie brak jest natomiast potwierdzonych specjalistycznymi badaniami stwierdzeń w jakim stopniu praca przy obsłudze monitorów ekranowych wpływa lub może wpływać na zmiany patologiczne narządu wzroku.
Praca na stanowisku z komputerem jest uznawana za pracę uciążliwą w szczególności ze względu na:
- występowanie czynników obciążających układ mięśniowo-szkieletowy (szczególnie w obrębie kończyn górnych i kręgosłupa szyjnego),
- wykonywanie ruchów identycznych i powtarzalnych z dużą częstotliwością,
- obciążenie narządu wzroku wynikające w szczególności z:
– dużej liczby ruchów gałki ocznej,
– długotrwałej i precyzyjnej pracy z użyciem obiektów położonych w bliskiej odległości,
– konieczności częstych zmian akomodacji i adaptacji gałki ocznej (przystosowania się narządu wzroku do pełnienia funkcji w warunkach zmieniającego się natężenia i jakości oświetlenia oraz wielkości, rodzaju i odległości położenia obiektów znajdujących się w polu widzenia – dokonujące się automatycznie przez spłaszczanie lub uwypuklanie soczewki), - możliwość narażenia na oddziaływanie pola elektromagnetycznego (w doktrynie brak jest jednolitego stanowiska w kwestii oceny skutków zdrowotnych oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez monitory ekranowe nowej generacji – spełniające zaostrzone wymagania),
- oddziaływanie pola elektrostatycznego (natężenie niewielkie ale w skutkach pośrednich związanych np. z wpływem na intensywność przemieszczania drobin kurzu w obrębie monitora może być dolegliwe),
- oddziaływanie promieniowania jonizującego – w literaturze uznaje się, że wytwarzane przez współczesne monitory ekranowe promieniowanie jonizujące nie powoduje skutków biologicznych postrzeganych jako potencjalnie zagrażających zdrowiu operatorów (oddziaływanie części promieniowania przechodzącej przez szkło maleje z kwadratem odległości od ekranu),
- potencjalnie istniejących możliwości organizowania stanowisk pracy w warunkach nienależytego uwzględnienia wymogów ergonomicznych.
Problemy okulistyczne
Według okulistycznych kryteriów zdrowotnych przy kwalifikowaniu do pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe – stanowiące załącznik do instrukcji „Wymagania higieniczne na stanowiskach pracy przy monitorach ekranowych” wydanej przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera w Łodzi, Łódź 1997 r. przeciwwskazaniami do zatrudniania przy monitorach ekranowych (z przyczyn okulistycznych) są w szczególności:
- wady refrakcji: nadwzroczność powyżej 4,0 D i niezborność wszystkich typów powyżej 1,0 D – niezależnie od stopnia wyrównania wady i wielkości korekcji,
- niedomoga konwergencji (jednoczesnego ruchu gałek ocznych),
- zaburzenia ruchomości powiek,
- stany zapalne powiek i spojówek,
- zaburzenia wydzielania i odpływu łez,
- zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka, upośledzające ostrość wzroku,
- zmiany zapalne i zwyrodnieniowe okolicy centralnej siatkówki,
- oczopląs.
WAŻNE!
W pracy przy monitorach ekranowych przeciwwskazane są okulary z soczewkami dwuogniskowymi, wieloogniskowymi lub progresyjnymi oraz soczewki przyciemnione.
Według Polskiej Normy PN-EN 12464-1: 2004 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach, najwłaściwsze warunki dla narządu wzroku w rutynowej pracy biurowej zapewniają oświetlenie pomieszczenia nie mniej niż 500 luksów w warunkach granicy ujednoliconej oceny oświetlenia UGRL 19 i wskaźnika oddawania barw Ra 80.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat